To już 15 lat wspólnej zabawy i doskonałego brzmienia. Kiedy dziś mówimy o Męskim Graniu, myślimy o przełomowym wydarzeniu, jednym z najważniejszych letnich eventów, na którym każdy chciałby być. Nie wyobrażamy sobie bez niego lata, więc nic dziwnego, że polujemy na bilety. Czy tak było od samego początku? Choć już od pierwszej edycji festiwalu związani z nim byli najlepsi artyści polskiej sceny muzycznej, niewiele osób wierzyło w powodzenie przedsięwzięcia. Pojawiały się głosy, że nie uda się zorganizować festiwalu opartego wyłącznie o polskich artystów, bez kilku zróżnicowanych scen.
Sceptycy musieli szybko przeprosić. Męskie Granie udowodniło, że to najlepsza droga, którą można obrać, i festiwal stał się przyszłością polskiej sceny muzycznej. 15 lat temu wprowadzono imprezę biletowaną i była to nowość, wcześniej koncerty plenerowe były organizowane prawie wyłącznie w ramach dni miast czy pikników gminnych. Męskie Granie było świeże, inne i po prostu przełomowe.
Festiwal jest organizowany w formie corocznej letniej serii koncertów z udziałem polskich wykonawców. Artyści i publiczność są razem w trasie od 15 lat. Wyjątek stanowił 2020 rok, gdy festiwal trwał tylko jeden dzień. Ale to nie zniechęciło fanów dobrej muzyki. W kolejnych latach Męskie Granie powróciło w swojej formule i po prostu cieszy wszystkich.
Wróćmy do samych początków. Męskie Granie rozpoczęło się od wyjątkowej piosenki. 18 maja 2010 roku na scenie spotkali się przedstawiciele trzech różnych pokoleń - Wojciech Waglewski, Maciej Maleńczuk i Abradab - i wykonali "Wszyscy muzycy to wojownicy". To utwór, którego nikomu nie trzeba przedstawiać! Piosenka zapowiedziała cykl koncertów. Rolę pierwszego dyrektora artystycznego wziął na siebie wspomniany już Wojciech Waglewski. W 2010 roku siedem koncertów obejrzało łącznie 23 tys. widzów. I tak Męskie Granie stało się kluczowym elementem polskiego lata.
Tradycją Męskiego Grania jest coroczny premierowy utwór. Grupa muzyków nagrywa i wydaje swego rodzaju hymn. Ta "supergrupa" nosi nazwę Męskie Granie Orkiestra. Tu warto wspomnieć, że do 2014 roku pieczę nad festiwalem sprawowali dyrektorzy artystyczni. W 2012 roku, czyli podczas trzeciej edycji przedsięwzięcia, dyrektor artystyczną projektu została Katarzyna Nosowska. W kolejnym roku dołączył do niej raper O.S.T.R., a w 2014 roku w miejsce funkcji dyrektora powołano właśnie Męskie Granie Orkiestrę.
Grupa co roku ma inny skład. Jest odpowiedzialna za hymn imprezy - corocznego singla promującego trasę. Od tej pamiętnej edycji grupa występuje ze specjalnym koncertem, podczas którego można usłyszeć wiele coverów polskich piosenek i oczywiście coroczny hymn całej imprezy.
W 2016 roku na trasie po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa Scena Ż, gdzie prezentowali się młodzi i utalentowani wykonawcy. Żywiec, jako wyłączny sponsor projektu, nigdy nie szedł na kompromisy, zapraszał najlepszych artystów. Także tych nieznanych, którzy po prostu powinni stanąć na scenie i których powinien usłyszeć każdy. Męskie Granie to bowiem niezmiennie od lat gwarancja najbardziej jakościowej muzyki. Mimo że trasa nieustannie ewoluuje, jej idea się nie zmieniła. To odwaga w łączeniu gatunków, stylów i muzycznych pokoleń. I właśnie dlatego trasa od lat cieszy się niesłabnącą popularnością - podczas sześciu koncertów w pierwszej edycji obecnych było 23 tys. widzów, a w roku 2023 trasa była drugim co do wielkości wydarzeniem muzycznym w kraju.
A co czeka nas w tym roku? Ponad 140 artystów, 19 projektów specjalnych i Orkiestra Orkiestr! Zaczęło się od utworu "Myślę sobie Ż" - Brodka x Igo, będącego coverem utworu "Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic nie było" zespołu VOO VOO. To dodatkowa piosenka, która powstała przed premierą tegorocznego singla promującego Męskie Granie.
Z okazji 15. edycji Męskiego Grania na fanów projektu czekać będzie prawdziwa gratka - na scenę powrócą Męskie Granie Orkiestry z poprzednich lat! To więc jedyna szansa, aby ponownie usłyszeć repertuar przygotowany z myślą o wcześniejszych edycjach. Wybrane orkiestry będzie można usłyszeć podczas piątkowych koncertów. W Warszawie podczas piątkowego koncertu usłyszymy hymny Męskiego Grania z lat 2010-2024! W składzie Super Orkiestry znajdą się: Wojciech Waglewski, Maciej Maleńczuk, Abradab, Spięty, Fisz, Leszek Możdżer, Katarzyna Nosowska, Marek Dyjak, O.S.T.R., Brodka, Smolik, Mela Koteluk, Tomasz Organek, Piotr Rogucki, Krzysztof Zalewski, Igo, Daria Zawiałow, Błażej Król, Vito Bambino, Kwiat Jabłoni, Mrozu. Na zakończenie sobotnich koncertów zagra tegoroczna Męskie Granie Orkiestra, w składzie: Daria Zawiałow, Mrozu i Kacperczyk.
Miłą niespodzianką jest współpraca Męskiego Grania z Andrzejem Pągowskim, który zaprojektował dla Żywca limitowaną serię ośmiu puszek. Znalazły się na nich cztery grafiki przestawiające muzyków oraz cztery z artystami związanymi z Męskim Graniem: Darią Zawiałow, Igo, Mrozem oraz Vito Bambiono - każdy z wizerunków stworzony został przez Andrzeja Pągowskiego jego charakterystyczną kreską.
Na co powinniśmy się jeszcze szykować? W tym roku, po raz pierwszy od lat, Męskie Granie wystartuje w Żywcu (28-29 czerwca, Amfiteatr Pod Grojcem), a zakończy się wielkim finałem… w Warszawie (23-24 sierpnia, Fort Wola - Letnia Strefa Progresji). Koncerty odbędą się też w Szczecinie (12-13 lipca, EPSD Aeroklub Szczeciński), Gdańsku (19-20 lipca, Polsat Plus Arena), Poznaniu (26-27 lipca, Park Cytadela), Wrocławiu (2-3 sierpnia, Pola Marsowe) i Krakowie (9-10 sierpnia, Muzeum Lotnictwa). Na Żywcu zagrają aż trzy Orkiestry: w piątek MGO 2017, w sobotę MGO 2023 i 2024.
Ekstra wydarzeniem będzie Scena Klubowa, która zadebiutuje podczas finału trasy w Warszawie. Scena Klubowa, czyli inicjatywa, mająca na celu przybliżenie słuchaczom aktualnych, elektronicznych dźwięków. Na Scenie Klubowej zagrają: 2K88, An On Bast, Catz 'n Dogz, Deas, Earth Trax, Julek Ploski, Krenz, Penera, Sarapata, Zima Stulecia feat. Envee "Transmisja do Maceo Wyro".
Podczas całej trasy na Scenie Głównej zagrają: Anita Lipnicka, Artur Rojek, Bartek Królik, Brodka, Daria Zawiałow, Daria Ze Śląska, Dawid Tyszkowski, Igo, Jakub Józef Orliński & Aleksander Dębicz "#LetsBaRock", Jan Emil Młynarski & Brass Federacja feat. Anna Rusowicz, Kacperczyk, Kaśka Sochacka, Kortez, Błażej Król x GOD (Gorzowska Orkiestra Dęta), Kwiat Jabłoni, L.U.C.; Rebel Babel Film Orchestra - muzyka do filmu "Chłopi", Łona x Konieczny x Krupa, Matylda/Łukasiewicz, Mela Koteluk, Mery Spolsky, Miuosh x Zespół Śląsk "Pieśni Współczesne Epilog", Mrozu, Nosowska, Nosowska/Król, Ørganek MTV Unplugged, CKOD: Męskie Granie Alternatywnie, PRO8L3M, Rubens, projekt Spacer Po Warszawie - Robert Cichy; Goście: Ania Dąbrowska, Robert Gawliński, Natalia Nykiel, Baranovski, Kev Fox, Piotr Zioła, Karolina Czarnecka, Barbara Wrońska, Magda Dubrowska, Ugorna, a także Spięty, T. Love, Tomek Lipiński, Vito Bambino, Voo Voo i Leszek Możdżer, Wodecki/Pater, Zalewski i Zalia.
Z Męskim Graniem jesteśmy razem w trasie od 15 lat, a to zobowiązuje. Lista artystów nie ma końca. I tak warto jeszcze wspomnieć, że na Scenie Ż zagrają: Beskres (by Kamp!) feat. Bokka, Reni Jusis, Bisz, Cheap Tobbaco, Coals feat. Hubert., DIMoN, Generacja Jazz: Rejoin, Twoosty Mayonez, USO 9001, Grubson, Gypsy And The Acid Queen, Homo Twist, Hoshii, Hubert., Ignacy, Immortal Onion x Michał Jan, Ivo, Jakub Skorupa, Jeszcze, Karaś/Rogucki, Kasia Lins feat. WaluśKraksaKryzys, Kathia, Kępiński; Kowalonek, Kim Nowak, Kosmonauci, Kuba Dąbrowski, Lor, Marcelina, Marcin Masecki Trio, Matecki, Miętha, Młynarski Masecki Fortet x Kuba Więcek x Henryk Wars, Mùlk, Obijalski, P.Unity, Patrick The Pan, Pietrucha / Zalewska, Projekt WOW (Waligóra, Odoszewski, Wolas), Renata Przemyk feat. Dagadana, Rozen, Skalpel AV Set, Skubas, Smolik//Kev Fox, Swiernalis, Tacet (By Wojtek Urbański), Tektonika x Kuba Więcek, The Stubs, Tomasz Makowiecki, USO 9001, Verde, VHS, Wiktor Waligóra, Wojtek Mazolewski Quintet feat. Fisz, Błażej Król oraz Zuta.
Nie ukrywajmy, wielu fanów dobrej muzyki czeka na najważniejszą piosenkę lata - wspomniany hymn Męskiego Grania. Już wiemy, że singiel 15. edycji Męskiego Grania miał premierę 11 czerwca o godz. 12:00. Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór "Wolne duchy". Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów - podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa - przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
Materiał promocyjny marki Żywiec sponsora trasy Męskie Granie.