Siedem złotych rad, które pomogą w oszczędzaniu twoich pieniędzy. Sprawdź

Czy Polacy oszczędzają? Badanie Prudential Family Index [1] wskazuje, że dzielimy się po połowie. 52% respondentów przyznało wprost: nie oszczędzam ani nie inwestuję, natomiast 48% zadeklarowało, że pomnaża swoje środki. 35% przedstawicieli drugiej grupy udzieliło odpowiedzi "oszczędzam lub inwestuję pieniądze", a 13% - "oszczędzam, ale ktoś za mnie decyduje o sposobie oszczędzania/ inwestowania". Jak więc zacząć oszczędzać? Sprawdź 7 złotych rad, które Ci w tym pomogą.

Spora część osób biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Prudential deklaruje, że nie oszczędza, bo nie ma na to środków. Tymczasem warto zacząć nawet od małych kwot oszczędzanie jest proste. Odkładanie środków nie wymaga wybierania konkretnego momentu. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Budowanie kapitału przez wiele lat jest doskonałym zabezpieczeniem na przyszłość, na przykład na czas emerytury.

Planowanie domowych finansów i oszczędzanie jest kluczem do spokoju, który jest w dzisiejszych czasach niepewności swego rodzaju luksusem. Oszczędzanie wcale nie jest trudne, a dzięki szczególnemu produktowi można je dodatkowo połączyć z ubezpieczeniem. Podwójna tarcza finansowa, która chroni Ciebie i Twoją rodzinę? Jest w zasięgu ręki.  

Jak skutecznie oszczędzać? Może się wydawać, że odkładać mogą jedynie ci, którzy mają nadmiar środków. Tymczasem by rozpocząć oszczędzanie, wcale nie trzeba być ani milionerem, ani zarabiać krocie. Warto zmienić podejście do tej kwestii, bo wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania przynosi wiele korzyści.

Siedem rad skutecznego oszczędzania

Jak jednak zacząć?  Pierwszą radą powinno być prześwietlenie domowych finansów. Należy tu uwzględnić opłaty za rachunki, czynsz, zakupy spożywcze, środki czystości, paliwo czy telefon. W praktyce, powinniśmy dokładnie przejrzeć cały nasz budżet domowy. Rzetelna analiza wydatków jest kluczowa dla skutecznego oszczędzania, ponieważ pozwoli zidentyfikować obszary, w których pieniądze uciekają nam z kieszeni.

Druga rada to zmiana podejścia.  Oszczędzanie nie powinno być postrzegane jako coś negatywnego. Warto skoncentrować się na określonym celu. Odkładać na coś konkretnego jest łatwiej. Wyznaczenie celu, takiego jak realizacja marzeń, osiąganie konkretnych efektów finansowych czy rozwijanie swoich pasji, daje procesowi oszczędzania bardziej namacalny wymiar. Odkładanie pieniędzy daje poczucie satysfakcji i buduje stabilną przyszłość finansową. Realizacja wymarzonego celu utwierdza nas w przekonaniu, że warto było oszczędzać.

Trzecia rada to ustalenie procentu miesięcznego dochodu, który będzie wędrował do przegródki z napisem "Oszczędności". To kluczowa rada, bo oznacza, że oszczędzanie jest dla nas ważne, że doceniamy jego znaczenie.

Czwarta rada to przelanie ustalonej kwoty w odpowiednie miejsce. Inaczej rzecz ujmując: zapłacenie sobie samemu. Gdy tylko wpłynie pensja, zanim opłacimy rachunki, warto odłożyć z góry ustaloną część środków. Ten prosty krok otwiera drogę do zbudowania odpowiedniej poduszki bezpieczeństwa.

Piąta rada – konsekwencja. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z oszczędności, które odłożyliśmy.  Niestety, wiele osób ma trudności z samodyscypliną i co jakiś czas "podbiera" środki z odłożonej puli.

Rozwiązaniem problemu może okazać się produkt ubezpieczeniowy "Oszczędności bez Obaw" oferowany przez Pru (dawniej pod marką Prudential), który z jednej strony pozwala budować kapitał, a z drugiej zabezpieczyć naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci. Jeśli zaś umowa zostanie rozszerzona o poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy operacje, jednocześnie będziesz mieć pieniądze w trudnych sytuacjach. Oferta Pru to wyjątkowe połączenie oszczędzania z ubezpieczeniem.

Szósta rada: oszczędności powinny mieć określoną skalę. Eksperci radzą posiadanie finansowej poduszki bezpieczeństwa w wysokości sześciu pensji. Oczywiście nie oznacza to, że posiadanie mniejszych zasobów nie ma sensu. Nie ma jednak wątpliwości, że posiadanie jak największej poduszki finansowej zabezpieczy nas przed wieloma życiowymi sytuacjami. Przede wszystkim zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego w przypadku nagłych wydatków lub utraty źródła dochodu.

Połącz ubezpieczenie z oszczędzaniem

Siódma rada – jednocześnie oszczędzaj i ubezpiecz się. Na rynku jest dostępny produkt ubezpieczeniowy, który to umożliwia. Idealne "2 w 1".  Chodzi o wspomniane wcześniej "Oszczędności bez Obaw". Tradycyjnie ubezpieczenie na życie kojarzone jest głównie z zabezpieczeniem finansowym w przypadku śmierci lub poważnej choroby, jednak wyjątkowe rozwiązanie Pru pozwala na połączenie oszczędzania z ubezpieczeniem. Jednocześnie otrzymujemy więc możliwość budowania kapitału, a oprócz tego, jeśli umowa zostanie rozszerzona na przykład o poważne zachorowania, pobyt w szpitalu czy operacje, zapewniamy sobie wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych. Tworzymy zatem poduszkę, która chroni nas podwójnie.

Oszczędzanie to proces, który wymaga samodyscypliny i planowania. Dążenie do oszczędzania i korzystanie z innowacyjnych rozwiązań, takich jak "Oszczędności bez Obaw", pozwala budować spokojną i stabilną przyszłość finansową. Pamiętaj, że można nie tylko oszczędzać, ale też ubezpieczyć się dodatkowo, na przykład na wypadek poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu czy operacji. Wówczas otrzymasz pieniądze w trudnych sytuacjach życiowych.

Dlaczego warto wybrać Pru?

Pru posiada korzenie brytyjskie, działa na rynku ponad 175 lat i od lat dotrzymuje słowa oraz złożonych obietnic. To właśnie brytyjskie dziedzictwo stanowiące fundament działalności zapewnia klientom poczucie stabilności i zaufania.

Towarzystwo ubezpieczeń, które działa w Polsce jako oddział irlandzkiej spółki Prudential International Assurance plc z siedzibą w Dublinie, jest częścią renomowanej międzynarodowej grupy finansowo-ubezpieczeniowej. W Polsce firma działała z przerwami od 1927 roku.

O tym, że Pru dotrzymuje słowa, świadczy fakt, że firma ma długą historię poszukiwania spadkobierców przedwojennych polis. Jest zaangażowana w odnajdywanie osób, które mają prawo do świadczeń ubezpieczeniowych zawartych przed dekadami. To dowód na uczciwość, dbałość o klientów i troskę o ich interesy.

Wybierając Pru, decydujesz się nie tylko na solidną firmę z długą historią, ale także masz dostęp do szerokiej gamy produktów i usług, które pomogą osiągnąć Ci cele finansowe. "Oszczędności bez Obaw" są z pewnością jednym z nich.

[1] Informacje o Prudential Family Index: badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Beyond w listopadzie 2022 roku metodą CAWI (kwestionariuszowych wywiadów prowadzonych przez internet) na panelu firmy Norstat Polska, na próbie reprezentatywnej Polaków w wieku 25-45 lat posiadających przynajmniej jedno dziecko. Badana próba liczyła 500 osób.

[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2023/K_046_23.PDF

Materiał promocyjny marki Pru.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.