Jak zmniejszyć swój ślad węglowy. 5 pomysłów na życie w duchu zero waste

Coraz więcej słyszy się ostatnimi czasy o ideach takich jak zero waste czy less waste. Stosunkowo łatwo można się domyślić jaki jest ich zamysł - z angielskiego oznaczają kolejno "zero odpadów" i "mniej odpadów". Od czego jednak zacząć swoją przygodę z takim stylem życia i jaki ma on wpływ na generowany ślad węglowy? Poniżej 5 pomysłów na życie w duchu zero waste.

1. Odpowiedzialne zakupy

Ograniczanie generowanych odpadów najłatwiej zacząć od bardziej przemyślanego podejścia do zakupów. Gdy chodzi o artykuły spożywcze najważniejsze mogą być dwa pytania – czy mam pomysł na to, co już jest w lodówce?, a co za tym idzie – czy naprawdę zjem wszystkie rzeczy, które chcę teraz kupić?

Proces produkcji żywności jest niezwykle skomplikowany. Potrzebne są do niego ogromne ilości wody, która jest wykorzystywana zarówno do hodowania roślin jadalnych, jak i tych przeznaczanych na paszę dla zwierząt. Do tego dochodzi kwestia gleby i nawozów, a gdy powstanie już gotowy produkt pojawia się jeszcze problem pakowania i transportu. Każdy z tych elementów generuje znaczny ślad węglowy, który mógłby zostać ograniczony, gdyby tylko udało się zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.

Poza lepszym planowaniem zakupów, warto też przyjrzeć się z jakich źródeł pochodzą wybierane towary. Dobrym rozwiązaniem może być sprawdzenie czy producent ma przygotowaną strategię zmniejszania emisji CO2, a czy same produkty są oznaczone uznanymi certyfikatami, wskazującymi na zrównoważony sposób produkcji.

2. Jaka torba jest najlepsza?

Przy okazji zakupów ciężko nie wspomnieć o sprawie, wzbudzającej często wielkie emocje, czyli o reklamówkach. Podejście konsumentów jest tu niezwykle zróżnicowane. Jest wiele osób, które są zdecydowanymi wyznawcami bawełnianych toreb wielokrotnego użytku, a także znaczna ilość fanów tych zrobionych z papieru. Wreszcie, zdarzają się wciąż ludzie, których najbardziej przekonują siatki plastikowe.

Sklepy i sprzedawcy zdają się tu wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa i oferują niezwykle szeroki wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o pakowanie zakupionych produktów. Od klasycznych, jednorazowych "zrywek", dodawanych często za darmo, przez torby papierowe i bawełniane, po te wykonane z trwałego tworzywa sztucznego. Wiele z nich jest też sygnowanych hasłami, promującymi recykling czy właśnie zero waste. Jaki wybór jest zatem najlepszy?

Bez wchodzenia w skomplikowane obliczenia można stwierdzić, że najlepszą torbą jest ta, którą już się posiada. Materiał ma tu o wiele mniejsze znaczenie, zdecydowanie bardziej istotne jest ograniczenie nadmiarowej produkcji opakowań, które mimo swojej trwałości wykorzystywane są często tylko raz. Również tutaj pozwala to na znaczne ograniczenie śladu węglowego – oprócz samej produkcji, każda reklamówka wprowadzona do obiegu to także środowiskowy koszt dystrybucji i późniejszej utylizacji.

3. Woda butelkowana – w czym problem?

Kolejnym prostym, ale bardzo skutecznym sposobem na wprowadzenie idei zero waste do swojego życia jest przyjrzenie się nawykowi picia wody. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować około 2 litrów płynów dziennie. Jest to zatem ilość bliska równowartości jednej butelki. Większość mieszkań w Polsce ma obecnie w kranie wodę, którą można bez obaw spożywać. Jest to zatem doskonałe miejsce, by zaoszczędzić ilość generowanych odpadów plastikowych…oraz pieniądze.

Dodatkowo, na rynku są obecnie dostępne urządzenia, które pozwalają na jeszcze dokładniejsze oczyszczenie "kranówki", a nawet polepszenie jej właściwości smakowych i zapachowych. Bez problemu można dopasować je do swojego trybu życia i indywidualnych potrzeb – znaleźć zarówno przenośne butelki filtrujące, dzbanki przeznaczone do użycia w domu, jak i nawet filtry do montażu bezpośrednio na kranie. Również fani i fanki wody gazowanej nie muszą już decydować się na zakup kolejnych butelek, które wylądują na śmietniku. Dobrym rozwiązaniem dla nich może być z kolei saturator wielokrotnego użytku.

Warto pamiętać, że przejście na wodę z kranu to nie tylko zmniejszenie ilości plastiku, który trafia do środowiska. Każda z butelek musi przecież jeszcze dojechać do sklepu, co oczywiście wiąże się ze spalaniem paliwa w transporcie. Na dużą skalę, redukcja popytu na wodę butelkowaną może też prowadzić do zmniejszenia ilości kursów, które muszą wykonywać pojazdy wywożące plastikowe śmieci.

4. Pożyczanie

Kolejne rozwiązanie w duchu zero waste koncentruje się na tym, że nie wszystkie rzeczy, z których chce się skorzystać, trzeba od razu kupować. Jeżeli ktoś decyduje się na remont mieszkania, to urządzenie, które akurat jest potrzebne, można np. pożyczyć od sąsiada, znajomych czy kogoś z rodziny. Podobnie z ubraniami czy obuwiem na specjalne okazje, takie jak wesela czy inne uroczystości rodzinne. Tak samo ze sprzętem podróżnym, z którego niewiele osób korzysta częściej niż kilka razy w roku.

Warto też pamiętać, że decydując się na tego typu "jednorazowe" zakupy, częściej zwraca się uwagę na jak najkorzystniejszą cenę niż na wysoką jakość produktu. Z tego powodu istnieje duże ryzyko, że stosunkowo szybko trafi on na wysypisko śmieci, generując tylko niepotrzebne koszty środowiskowe, związane z jego wywozem i późniejszym rozkładem. Nierzadko zatem pożyczenie będzie po prostu lepszym wyjściem.

5. Naprawianie

Wreszcie, nawet jeżeli mamy wysokiej jakości produkt, może się on po prostu zepsuć. Chociaż żyjemy w kulturze konsumpcyjnej, mocno nastawionej na jednorazowość i zastępowanie posiadanych rzeczy coraz to nowszymi, warto pamiętać, że większość przedmiotów można naprawić. Dotyczy to zarówno urządzeń elektrycznych, mebli, jak i ubrań. Przykłady można właściwie mnożyć w nieskończoność.

Zalet, związanych z podjęciem decyzji o naprawie jest wiele. Redukuje się w ten sposób nadprodukcję, zmniejsza ślad węglowy związany z powstaniem każdego towaru, a dodatkowo wspiera drobnych przedsiębiorców, specjalizujących się w usługach serwisowych. Kolejną nadzieją może być tu wprowadzone w 2021 roku unijne "prawo do naprawy", w myśl którego producenci sprzętu RTV i AGD zobowiązani są do takiego projektowania produktów, by większość usterek można było łatwo naprawić z wykorzystaniem prostych narzędzi.

Copyright © Agora SA