Główna zasada przyjaznego środowisku prania jest prosta: wysoka temperatura w pralce to większe zużycie prądu, a czym więcej zużywasz prądu – tym bardziej obciążasz przyrodę, a także ponosisz większe koszty finansowe. Okazuje się, że pranie w niskich temperaturach, czyli do 30°C, może przynieść zaskakująco dobre efekty i zmniejszy ślad węglowy twojego gospodarstwa domowego. Specjaliści szacują, że jeśli na pięć prań, cztery z nich będą robione w niskiej temperaturze, to do atmosfery rocznie trafi prawie o 400 kg mniej dwutlenku węgla[2].
Czas porządnie zapoznać się z rolą i wpływem temperatury prania na tkaniny i materiały z których są zrobione nasze ubrania. Tylko teoretycznie, cieplejsza woda czyści lepiej. W rzeczywistości wybranie niewłaściwego ustawienia programu w pralce z temperaturą do prania może spowodować poważne uszkodzenia odzieży. Wiele więc zależy od składu ubrań, dlatego zawsze dobrze jest zapoznać się z instrukcją na metce ubrania.
Woda prania powyżej 50 ° C powinna być zarezerwowana tylko dla bardzo zabrudzonych materiałów lub tych, narażonych na działanie bakterii. Może więc być stosowana do rozjaśniania bieli oraz jako środek dezynfekujący przy praniu bielizny, ręczników i prześcieradeł, gdyż gorąca woda zabija zarazki.[3] W wodzie o takiej temperaturze może dochodzić do przebarwień, a niektóre tkaniny pod jej wpływem potrafią się kurczyć. Ubrania szybciej się zużywają, a kolory blakną. Nadruki często pękają lub łuszczą się z powodu wysokich temperatur.
Woda wynosząca do 40 ° C jest zdecydowanie lepsza do prania ogólnego niż ta powyżej 50 ° C. Zapewnia odpowiednią moc czyszczenia przy niewielkim ryzyku blaknięcia lub kurczenia się tkanin. Rzeczy codziennego użytku, które nie są mocno zabrudzone, można łatwo wyczyścić w ciepłej wodzie. Jeśli nie masz pewności, które ustawienie wybrać dla konkretnego załadunku, woda w tej temperaturze będzie optymalna.
Najlepszym wyborem w naszych pralkach będzie program z temperaturą prania do 30 ° C. Chroni on tkaniny i sprawia, że ubrania są trwalsze i nie trzeba tak często wymieniać garderoby na nową. Przez to m.in. pranie w zimniejszej temperaturze jest również bardziej przyjazne środowisku. Tkaniny takie jak wełna, jedwab i akryl wręcz powinny być prane w niskiej temperaturze – wysokie temperatury w pralce mogą je uszkodzić. Nieprzyjemne zapachy zostaną usunięte, a to wystarczy by odświeżyć ubrania. Mitem jest, że w niskim temperaturach nie da się usunąć plam. Tak było kiedyś. Dziś na rynku dostępne są detergenty przeznaczone do zimnej wody, które dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach i działają kompleksowo. Specjalne enzymy w nich zawarte umożliwiają skuteczne usuwanie zarazków, a nawet plam. Czym niższą ustawisz temperaturę, tym mniej tej energii zużyje, a to odczujesz w swoich rachunkach za prąd. Pralka 90% swojej energii zużywa do podgrzania wody.[4]
Zimnej wody powinno używać się zawsze do płukania odzieży bez względu na temperaturę prania, jeśli oczywiście urządzenie piorące zapewnia taką opcję. Płukanie na zimno również oszczędza energię, a nie ma negatywnego wpływu na pranie. Gdyby wszyscy w Europie obniżyli temperaturę prania z 40°C do 30°C, moglibyśmy zaoszczędzić 3,5 miliona ton CO2 rocznie, co jest równoznaczne z usunięciem dwóch milionów samochodów z dróg.[5]
Warto w codziennych czynnościach stosować i wybierać te zastosowania, które chociaż w minimalny sposób ograniczą nasz ślad węglowy. Pranie to idealny przykład, jak drobne zmiany i wypracowane nawyki mogą mieć wielką moc, jeśli każdy obywatel planety też z nich skorzysta. Piorąc ubrania w niskiej temperaturze i w odpowiednich detergentach, pomożesz przyrodzie i swojemu portfelowi – oszczędzisz energię elektryczną potrzebną do podgrzania, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w twoim portfelu.
[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2020/K_163_20.PDF
[2] https://coldwatersaves.org/
[3] https://www.geappliances.com/ge/lifestyles/6-reasons-to-cold-water-wash.htm
[4] https://coldwatersaves.org/#facts
[5] https://us.pg.com/blogs/pg-sustainability-tide-ariel-cold-water-wash/