Zrównoważony rozwój to pojęcie, które oznacza zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami obecnego i przyszłych pokoleń. Czy możemy zadbać o niego sami? Sięganie po innowacje jest właśnie jednym ze sposobów. Dzięki niektórym z nich możemy wyrobić sobie odpowiednie nawyki, które w konsekwencji pomogą nam zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Jednym z innowacyjnych produktów, na które warto zwrócić uwagę są kapsułki Vizir Platinum PODS®. Na rynku wyróżniają się m.in. opakowaniem – kartonowe pudełko ECOCLIC® to wyjątkowe rozwiązanie będące efektem długoletnich badań firmy Procter & Gamble; ale także składem – pozwalają prać w niskich temperaturach z zachowaniem wspaniałych rezultatów czystości i świeżości. Dlaczego to takie ważne?
Innowacyjne jest nie tylko opakowanie, ale i to, co się w nim znajduje. Nowe, ulepszone kapsułki do prania Vizir Platinum PODS® poradzą sobie z plamami, nawet przy praniu w 30°C! I ten rezultat jest wynikiem prac rozwojowych, które trwały przez lata. Spektakularny efekt osiągnięto stosując opatentowaną technologię COOLCLEAN™. Zaschnięte plamy znikają, dzięki kapsułkom, bez względu na to, czy są śladem po zupie, makaronie, sałatce czy też budyniu.
Jeśli przyjrzeć się kapsułce Vizir Platinum PODS® nieco bliżej, w oczy rzucają się cztery oddzielone od siebie komory mieszczące środki, które łączą się ze sobą w odpowiednim momencie podczas prania. To właśnie dzięki nim zabrudzenia są skuteczniej usuwane, a nieprzyjemne zapachy eliminowane, by pozostawić ubrania świeże na dłużej.
Kluczowym elementem są jednak specjalne enzymy, które podnoszą wydajność i efektywność nawet w zimnej wodzie. 80% składników organicznych zawartych w Vizir PODS ulega biodegradacji. Nawet powłoka, która chroni zawartość, całkowicie rozpuszcza się w zimnej wodzie.
Dlaczego jednak powinniśmy tak bardzo troszczyć się o to, czy piorąc pracujemy nad nawykami, które sprzyjają środowisku? Według badań P&G przeprowadzonych w Europie, 60 proc. śladu węglowego dotyczącego prania pochodzi z fazy użytkowania, a więc przede wszystkim z procesu podgrzewania wody[1]. Im niższa temperatura, tym bardziej zrównoważony proces, a więc po prostu mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne.
Najlepiej obrazują to liczby. Wystarczy zmniejszyć temperaturę prania z 40 do 30 stopni Celsjusza, by w ciągu sześciu miesięcy osiągnąć różnicę, którą uzyskalibyśmy wymieniając wszystkie żarówki w domu.
Piorąc ubrania w zimnej wodzie zużywamy mniej energii elektrycznej. To nie tylko dobre dla środowiska, bo zmniejsza nasz ślad węglowy, ale też i dla naszego portfela, bo wpłynie pozytywnie na nasze rachunki. Jest to też dobre dla naszych ubrań – pranie w niższej temperaturze chroni włókna przed niszczeniem. Warto więc zachęcać innych do zmiany codziennych nawyków. Gdyby wszyscy mieszkańcy Europy, obniżyli temperaturę prania z 40 do 30 stopni, moglibyśmy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 3,5 mln ton rocznie. To tak, jakby z dróg zniknęły dwa miliony samochodów[2].
fot. shutterstock
Prace nad optymalnym rozwiązaniem trwały aż cztery lata. W tym czasie przeprowadzono rygorystyczne testy, w których udział wzięło ponad 2,5 tys. konsumentów z Europy. W tym gronie znaleźli się Ci, dla których kwestia bezpieczeństwa produktu jest kluczowa – rodzice, oraz Ci, dla których wszelkie innowacje pozwalające na przełamywanie barier są na wagę złota – osoby z upośledzeniami zręczności, zaburzeniami wzroku czy funkcji poznawczych. Połączenie oczekiwań tych grup użytkowników pozwoliło stworzyć rozwiązanie w pełni intuicyjne, bezpieczne dla dzieci oraz takie, z którego mogą korzystać wszyscy dorośli.
Jednak inkluzywność i odpowiednie zabezpieczenia przed dostępem dzieci to tylko początek innowacji w tym opakowaniu. Jego pionierskość to też sprzyjanie ochronie zasobów naturalnych i zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez ograniczanie plastiku. Po pierwsze, kartonowe opakowanie wykonane jest z surowców pochodzących z dobrze zarządzanych lasów i materiałów z recyclingu. Świadczy o tym jeden z najbardziej cenionych certyfikatów na świecie – FSC. W przypadku pudełka ECOCLIC® z recyclingu pochodzi ponad 70 proc. włókien. Całe opakowanie jest w pełni zdatne do ponownego przetworzenia. Można więc nadać mu drugie życie. To już samo w sobie pozwala zmniejszyć jego wpływ na środowisko. Jest też korzystne dla kształtowania lub zmieniania nawyków użytkowników. Zawsze bowiem warto kupować produkty w opakowaniach, które bez problemu można przetworzyć!
Wyrabianie nawyków, które pomagają środowisku można w sobie ćwiczyć. Warto zapamiętać pięć prostych pomysłów, które w tym pomagają. Po pierwsze: używajmy kapsułek, które efektywnie działają w zimnej wodzie. Pozwoli to uniknąć np. prania wstępnego czy ponownego prania niedopranych plam. Po drugie, wyrabiajmy nawyk prania w niższej temperaturze, najlepiej maksymalnie 30°C. To dobre dla przedłużenia życia ubrań, a także dla środowiska i naszego rachunku za prąd. Po trzecie, dbajmy także o to, by pralka była napełniona w sposób optymalny - przepełniona może nie poradzić sobie z praniem i pranie trzeba będzie powtórzyć. Niemal pusta sprawia, że zużywamy proporcjonalnie więcej energii i wody. Po czwarte, idealnym rozwiązaniem jest przy tym użycie kapsułek. Jedna wystarcza na do 5kg prania – czyli wsad do standardowej wielkości pralki (tak by na górze zostało miejsce na szerokość naszej dłoni). Na koniec – wybierajmy te opakowania, które nadają się do recyclingu.
Zarówno kapsułki Vizir Platinum PODS® jak i opakowanie ECOCLIC® są jednymi z tych produktów, które w domu powinien mieć każdy, kto troszczy się o planetę, przyszłe pokolenia i zrównoważony rozwój. Te innowacje pomagają nam zmieniać nawyki i zminimalizować wpływ na środowisko.
fot shutterstock
[1] Marka Vizir wykorzystuje Ocenę Cyklu Życia (LCA) produktu, aby lepiej zrozumieć cały proces powstawania i użytkowania produktów do prania i zmierzyć ich wpływ na środowisko na każdym etapie. LCA pokazuje, że średnio 60% śladu węglowego prania pochodzi z fazy użytkowania, która obejmuje energię elektryczną wykorzystywaną do podgrzewania wody. W związku z tym obniżenie temperatury prania jest najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby zmniejszyć wpływ prania na środowisko
[2] https://us.pg.com/blogs/pg-sustainability-tide-ariel-cold-water-wash/
* Materiały źródłowe P&G / https://us.pg.com/blogs/pg-sustainability-tide-ariel-cold-water-wash/