Wyjazd za miasto lub w dłuższą wyprawę? 10 rozwiązań, aplikacji i gadżetów, które pokocha twoja rodzina

Wycieczki z rodziną to dla wielu osób jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Obecnie, dzięki interesującym opcjom, dostępnym w niektórych modelach aut, również sama podróż może być świetnym wydarzeniem dla wszystkich uczestników!

1.      Przestronne wnętrze

Wspaniałym rozwiązaniem dla miłośników rodzinnych wypadów będzie najprawdopodobniej połączenie przestronnego wnętrza rodzinnego auta z dużą ilością miejsca na bagaże. Dzięki temu można zabrać ze sobą nawet do 7 osób! Złożenie ostatniego rzędu siedzeń pozwoli z kolei na spełnienie marzeń posiadaczy czworonogów i komfortowe podróżowanie ze zwierzakami.

 2.      Drzwi przesuwne

Przesuwne drzwi nie są zarezerwowane tylko dla aut dostawczych. Świetnie sprawdzą się chociażby podczas weekendowych city-break’ów, gdy trzeba będzie wyjść z samochodu na ciasnej uliczce czy zatłoczonym parkingu. Inną korzyścią będzie również możliwość łatwiejszego zapakowania gabarytowych bagaży. To z pewnością docenią fani aktywnego wypoczynku. Niezależnie od tego czy interesują ich rowery czy sporty wodne, sprzęt będzie można umieścić w samochodzie, unikając problemów jakie można napotkać przypadku standardowych drzwi. Innym plusem takiego rozwiązania jest o wiele łatwiejsze korzystanie z pojazdu przez osoby z niepełnosprawnościami.

3.      Zintegrowana nawigacja

Co prawda GPS i korzystanie z niego jest w zasiągu praktycznie każdego użytkownika i użytkowniczki smartfona, nowoczesne samochody oferują zupełnie inny standard w tej dziedzinie. Istnieją modele, w których nawigacja jest zintegrowana z głównym panelem sterującym auta. Zapewnia to wygodniejsze użytkowanie, a także dostęp do map zapisanych na twardym dysku - co w połączniu z aktualizacjami na temat ruchu drogowego w czasie rzeczywistym, może pozwalać na o wiele spokojniejsze pokonywanie wybranej trasy. Niektóre systemy są również wyposażone w innowacyjny sposób wyboru miejsca docelowego, np. na podstawie trzech słów odnoszących się do najbliższego otoczenia.

4.      Aplikacje monitorujące stan auta

Innym udogodnieniem są aplikacje na telefon, które można połączyć i zsynchronizować ze swoim samochodem. Takie wykorzystanie niezwykle popularnych smartfonów może spodobać się wszystkim fanom i fankom nowinek technologicznych, ale nie tylko. Docenią je również osoby, które po prostu chcą zapewnić swoim bliskim maksymalny możliwy komfort i bezpieczeństwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą one mogły na bieżąco śledzić takie parametry jak poziom paliwa, ciśnienie w oponach czy daty najbliższych przeglądów. Z poziomu tabletu czy smartfonu można również ustawić temperaturę jeszcze przed wejściem do auta.

5.      Oryginalne oświetlenie

Obecnie oświetlenie wewnątrz auta nie jest jedynie opcją na odczytanie mapy czy komfortowy, wieczorny posiłek w czasie przerwy. Wiele modeli oferuje systemy świateł, które stworzą odpowiedni nastrój. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy rodzinnych wypadach za miasto, gdy można spędzać wiele godzin na rozmowach, będąc jednocześnie blisko natury. Docenią je zarówno najmłodsi, jak i starsi podróżnicy i podróżniczki. Odpowiedni poziom i barwa światła może również sprzyjać kierowcom podczas koncentrowania się na drodze. 

6.      Asystent kierowcy

Choć w pełni autonomiczne auta są jeszcze najprawdopodobniej w dalekiej przyszłości, to pewne elementy zaczynają być obecne w produkowanych aktualnie modelach. Istnieją systemy, ułatwiające np. utrzymanie auta na środku pasa, co szczególnie dobrze sprawdza się na dłuższych i nieco nużących odcinkach, czy też na bardziej krętych trasach. Są również rozwiązania ułatwiające utrzymanie odpowiedniej prędkości lub sprawdzające martwe pole.

7.      Fotele z funkcją masażu

Naprawdę wygodny fotel to w tej chwili nie tylko ergonomiczny kształt. Pojawiły się rozwiązania, takie jak systemy masujące i regulujące temperaturę siedzenia, które mogą znacząco poprawić komfort jazdy. Dla kierowców to możliwość lepszego skupienia uwagi na drodze, a dla pasażerów okazja do zrelaksowania się już w czasie podróży na miejsce.

8.      Rozpoznawanie fotelika

Nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa i najbardziej uważna osoba za kierownicą nie są w stanie kompletnie wykluczyć ryzyka wypadku. Dlatego tak istotne jest wyposażenie, chroniące przed skutkami zderzenia. Oprócz standardowych poduszek powietrznych, niektóre modele mają także opcję inteligentnego rozpoznawania fotelika dla dzieci. Dzięki temu, poduszka znajdująca się przed nim zostanie wyłączona, aby chronić najmłodszych przed impetem otwierającej się poduszki powietrznej.

9.      Cyfrowa rozrywka i praca

Rozwój pracy zdalnej z pewnością wiele ułatwił. Sprawił też jednak, że niektórych spotkań nie można już opuścić, nawet jeżeli nie przebywa się akurat w biurze. Niektóre samochody pozwalają na bezpieczne połącznie się z wirtualną konferencją, więc nie jest już problemem, jeżeli wyjątkowo ważna rozmowa musi odbyć się w czasie podróży. Dla mniej zapracowanej części rodziny cyfrowe opcje w aucie mogą z kolei być doskonałym źródłem rozrywki – osoby te będą mogły korzystać np. z licznych serwisów streamingowych czy radia.

10.  Rozpoznawanie mowy

Korzystanie ze wszystkich udogodnień obecnych w aucie jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze, gdy można nimi sterować głosem. Samochody, wyposażone w systemy rozpoznawania mowy pozwalają również osobom siedzącym z daleka od głównej konsoli np. na wybranie odtwarzanej muzyki czy ustawienie temperatury w pojeździe. Dzięki rozwijającej się technologii nie trzeba się także uczyć precyzyjnych komend – aparatura coraz lepiej radzi sobie także z rozumieniem języka potocznego.

Chociaż rodzinne wypady za miasto, podobnie jak dłuższe wyprawy, nie są niczym nowym to w XXI wieku z pewnością mogą mieć one zupełnie inny wymiar. Dzięki temu podróże mogą być nie tylko przyjemniejsze dla wszystkich (niezależnie od wieku czy preferowanego sposobu spędzania wolnego czasu), ale także o wiele bezpieczniejsze.

Powyższe rozwiązania to zaledwie wierzchołek góry lodowej, a ilość ciekawych możliwości z każdym rokiem będzie prawdopodobnie rosła.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.