Jak wychować dziewczynkę na pewną siebie kobietę? Zacznij na etapie wyboru zabawek

Bycie rodzicem córki to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Powszechnie uważa się, że dziewczynki są delikatniejsze, bardziej lękliwe, słabsze. Wiara dorosłych w znaczące różnice płci powoduje, że już od narodzin inaczej traktujemy chłopców i dziewczynki. A przecież wcale tak nie musi być, bo kiedy rodzi się mały człowiek, jest jak biała, czysta, niezapisana kartka. Konkretnych zachowań oraz umiejętności nabywa i uczy się w trakcie dzieciństwa.

Nie ma wątpliwości, że wychowanie każdego dziecka – bez względu na płeć –  wymaga od rodziców nie lada cierpliwości i ogromnego zaangażowania. W świecie pełnym stereotypów często korzystamy z utartych schematów zachowania, kupujemy ubrania w "dedykowanym" kolorze, czy zabawki "ukierunkowane" na płeć dziecka. Uważa się to za uzasadnione i nieuniknione oraz wynikające z kultury, w jakiej żyjemy i się wychowujemy. Dzieci od maleńkości "uczą się" zwracania uwagi na płeć poprzez obserwację zachowań i wypowiedzi od nas – dorosłych.

Stereotypy

Co można zrobić, aby ograniczyć wychowanie dziewczynki pod płaszczem ograniczających stereotypów? Przede wszystkim warto unikać podkreślania płci wtedy, gdy nie jest to konieczne. Zamiast mówić: "Jesteś dużą dziewczynką!", można powiedzieć: "Ale jesteś już dużym dzieckiem!". Odnosząc się do innych ludzi, próbujmy podkreślać role, jakie pełnią, zamiast określać ich płeć. Na bieżąco można również weryfikować stereotypowe opinie, które wyrażają same dzieci, np. "że chłopcy są bałaganiarzami". Dobrze taką wypowiedź sprostować na "niektórzy chłopcy mogą robić duży bałagan" tak, aby nie generalizować pewnych postaw i zachowań. Do walki ze stereotypami warto jeszcze skorzystać z innych dość prostych sposobów na minimalizowanie wpływu płci na wychowanie dziewczynek. Pamiętaj o różnorodności zabawek – klocki, samochody i narzędzia budowlane to zabawki, które też pozwalają na rozwój dziewczynek. Tak samo jak lalki i zestawy kuchenne wspomagają rozwój chłopców. Nie ubieraj dziewczynki w jeden kolor – córka pozostaje dziewczynką nawet wtedy, gdy nie ma na sobie różowych ubranek. Unikaj kategoryzowania dzieci ze względu na płeć – organizuj koedukacyjne spotkania na placu zabaw czy przyjęcia urodzinowe.[1]

Wychodzenie poza stereotypy to jeden z wielu kroków wychowania dziewczynki na silną, pewną siebie, mądrą i szczęśliwą kobietę. Oto co jeszcze można zrobić, aby wspierać rozwój swojej córki tak, by była najlepszą wersją siebie.

Wygląd nie jest ważny

Dziewczynka nie powinna wyrastać w przekonaniu, że liczy się tylko wygląd. Jako rodzić, nie utwierdzaj jej w przeświadczeniu, że wygląd jest ważny. Już od małego najlepiej zaszczepić w dziecku poczucie, że mądrość to zdecydowanie najistotniejsza cecha i nie jest zarezerwowana tylko dla chłopców. Kobiety tak samo mogą zostać naukowczyniami, prezeskami, inżynierkami i zdobywać świat. Komplementuj córkę, doceniając jej zachowanie i postawę, a nie to jak wygląda czy jak jest ubrana.

Wspieraj i nie krytykuj

Córki, aby wyrastały w poczuciu własnej wartości, muszą otrzymywać wsparcie od rodziców oraz poczucie, że zawsze mogą na nich liczyć i im zaufać. Bez względu na to co by się działo i problem, z jakim się boryka. Nie krytykuj wyborów, ufaj. Okazane wsparcie zapewni jej siłę, którą będzie mogła przekazywać dalej.

Czas na rozwijanie pasji i zabawę

Każde dziecko jest wyjątkowe i każdy rodzic chce dla swojej pociechy wszystkiego, co najlepsze. Nigdy też nie wiadomo, na kogo w przyszłości wyrośnie, dlatego warto zapewnić mu wszechstronny rozwój poprzez dostęp do wszelkiego rodzaju aktywności. Często również chęć zagospodarowania im każdej wolnej chwili przysłania to, co dla nich jest lepsze. Liczba dodatkowych zajęć, które mają być frajdą, z czasem może sprawić, że staną się sporym problemem. Gdzie w tym wszystkim jest czas na zabawę? Inspirującą nudę? Zwykła zabawa też rozwija nowe umiejętności, uczy kreatywności i rozwija kontakty społeczne. Zabawa jest przecież integralną częścią życia każdego dziecka. Nie musi chodzić na profesjonalne zajęcia ruchowe – wystarczy, że spędzi czas na placu zabaw i wyszaleje się z rówieśnikami.

W przypadku dziewczynek dobrze pamiętać, że mogą one interesować i bawić się czym chcą. Nie powinno być tu żadnych barier, ograniczeń czy uprzedzeń. Nie oczekuj od córki, że chętnie będzie chodziła na zajęcia taneczne, jeśli ona lepiej czuje się, uprawiając karate. Jedne dziewczynki wolą bawić się lalkami, a inne samochodami i układać klocki. Pozwól córce rozwijać jej zainteresowania i pasje. Nie ma sensu przenosić na dziewczynkę własnych ambicji, gdyż nie będzie jej to sprawiało przyjemności oraz radości. Będzie to traktować jako karę, a przecież nie o to chodzi rodzicom.

Zapewnij dziewczynce dostęp do kultury odpowiednio dobranej do jej wieku. To uczy wrażliwości na świat i otwiera nieznane dotąd obszary poznawania świata. Także teatr, interaktywne muzeum, kino to dobry pomysł na spędzenie czasu w weekend. Tego typu atrakcje pozwolą zaszczepić w córce miłość do sztuki i kultury.

Daj dobry przykład

Rodzice są dla swoich pociech zawsze największym przykładem i autorytetem. Już od małego chłoną one każde słowo, zachowanie i uważnie przyglądają się swoim opiekunom. Uczą się podejścia do świata, umiejętności rozwiązywania problemów czy zachowywania się w sytuacjach stresujących. Pamiętaj drogi rodzicu, że jesteś dla swojej córki wzorcem i to czy wyrośnie na pewną siebie i szczęśliwą kobietę w dużej mierze zależy od ciebie.