Własna firma? Jeśli tak, to z odpowiednim wsparciem

Nowy rok zaczął się od wielkich zmian w systemie podatkowym. Zapowiadana od kilku miesięcy rewolucja nie przestraszyła Polaków. Liczba nowych firm rosła w 2021 roku. Pójść na swoje jest dziś znacznie łatwiej, bo banki, którym szczególnie zależy na przedsiębiorcach, oferują im wiele usług zintegrowanych z kontem. Nie trzeba już szukać księgowego, ani aplikacji do wystawiania faktur. Wszystko, łącznie z założeniem firmy, dostępne jest w jednym miejscu.

Początek roku przyniósł wiele zmian, które wpływają na wielu podatników. Właściciele firm w nowy sposób ustalają składkę zdrowotną, a zatrudnieni i samozatrudnieni mogą cieszyć się wyższą kwotą wolną od podatku. Rośnie też drugi próg podatkowy.

Polacy się nie boją. Coraz chętniej zakładają firmy

Dane za 11 miesięcy 2021 roku pokazują, że firm w Polsce przybywa. Zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego i Krajowego Rejestru Sądowego, w kraju przybyło o 11 proc. nowych jednoosobowych działalności gospodarczych i 18 proc. spółek – w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku.

Dlaczego Polacy chętnie „idą na swoje"? Powodów może być wiele, ale wpływ na decyzje mogą mieć zmiany na rynku, które wymogła pandemia. Zmieniła ona układ sił pozwalając rozwinąć skrzydła np. na rynku e-commerce. Sprzedaż w internecie rośnie, bo część osób ogranicza wizyty w tradycyjnych sklepach. Zmienia się też zapotrzebowanie na poszczególne towary i usługi – większy nacisk kładziemy na np. środki higieniczne, elektronikę niezbędną do pracy w domu, czy sprzęt potrzebny do rozrywki.

Zakładanie firmy jest proste.  Księgowy pomoże w założeniu

Do zakładania firmy zachęca też prosty proces, który pozwoli wygodnie poprzez bankowość internetową złożyć wniosek o założenie firmy w CEIDG, otworzyć konto firmowe oraz aktywować księgowość. Dodatkowym ułatwieniem  jest możliwość konsultacji z księgowym przed założeniem firmy – wyboru PKD czy formy opodatkowania oraz wielu innych wątpliwości dotyczących rozpoczęcia działalności.

Taki wyjątkowo przyjazny pakiet usług oferuje ING Bank Śląski. Oprócz wsparcia w założeniu firmy,  młody przedsiębiorca może wybrać w banku pełną obsługę księgowego, czyli Biuro rachunkowe.

To kompleksowa usługa, która zawiera szereg opcji od obsługi faktur, przez wyliczanie podatków, aż po przygotowanie deklaracji do urzędu – z pełnym wsparciem księgowego.  Właścicielowi firmy pozostaje jedynie wystawienie  faktur i opłacenie wydatków.

Dzięki temu, że księgowość zintegrowana jest z kontem, właściciel widzi kiedy i komu zapłacić, bo ma konto i faktury w tym samym miejscu. Rozwiązanie pozwala też na automatyczne wysyłanie deklaracji – naszym obowiązkiem może być więc tylko wystawianie faktur i opłacanie niezbędnych wydatków. Naturalnie, możemy deklaracje tworzyć i przekazywać do Ministerstwa także osobiście.

ING daje nowoczesny, bo całkowicie online, sposób komunikacji z księgowym. W razie gdy pojawią się pytania, a te naturalnie przychodzą gdy rozwija się biznes, z księgowym można wygodnie porozmawiać w komunikatorze w aplikacji i zapytać o faktury, VAT, koszty czy też inne bieżące sprawy.

Jak zapewnia ING, na 80 proc. pytań księgowi odpowiadają w ciągu 30 minut. Długie „wiszenie" na infolinii nie jest konieczne. Ci, którzy nie zdecydują się na pełną obsługę biura, bo mają już swojego księgowego, mogą liczyć na program do fakturowania do którego ten księgowy może mieć dostęp oraz wygodne wystawianie i opłacanie faktur. Jest to banalnie proste rozwiązanie, bo wystarczy zrobić fakturze zdjęcie.

Bierz pod uwagę koszty

Zakładając firmę warto wziąć pod uwagę koszty, jakie będzie ona generować. Jedną z najważniejszych kwestii do rozważenia jest sposób rozliczania się z fiskusem. Do wyboru mamy zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że karta podatkowa, którą wybierali głównie mniejsi przedsiębiorcy, została z polskiego systemu podatkowego usunięta.

Wybór formy opodatkowania ma znaczenie szczególnie w kontekście składki zdrowotnej. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych na jej wielkość wpłynie poziom przychodów. Jeśli nie przekroczą 5000 zł, składka wyniesie 450 zł. Ale już przy 10 tys. zł miesięcznie urośnie do 900 zł. Dla liniowców minimalna kwota składki wynosi 270,90 zł – obowiązuje przy dochodach nieprzekraczających 3010 zł miesięcznie. Ale i tu składka rośnie, tyle, że jest korzystniejsza, niż w przypadku zasad ogólnych. Przy kwocie 10 tys. zł dochodu miesięcznego wynosi 490 zł. Zakładając firmę warto jednak kwestię rozliczenia z fiskusem rozważyć także pod innymi względami i wybrać formę opodatkowania najbardziej optymalną dla rodzaju i skali planowanej działalności.

Polski Ład – policz koszty z ING

ING Bank Śląski doskonale rozumie rozterki, które towarzyszą początkującym przedsiębiorcom. Dlatego udostępnił darmowy kalkulator różnic podatkowych. Można dzięki niemu sprawdzić jak wygląda szacunek obciążeń podatkowych i składek ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy założą firmę i konto w ING Banku Śląskim mogą liczyć na wsparcie dzięki zintegrowaniu usługi księgowości. Oprócz obsługi faktur, podsumowań, możliwości wystawiania dokumentów, księgowemu można zadawać pytania, a on udzieli bezpłatnej konsultacji w ramach usługi Biura rachunkowego dla przedsiębiorców.