Jak pójść na swoje w 2022? ABC początkującego przedsiębiorcy

Własną firmę można dziś mieć w przysłowiowe pięć minut. Nie trzeba odwiedzać urzędu, wszystko załatwimy przez internet. Najbardziej prestiżowe banki oferują nawet konto firmowe w pakiecie z biurem rachunkowym. Świeżo upieczony przedsiębiorca może dzięki takiemu wsparciu skupić się na rozwijaniu firmy oszczędzając czas i pieniądze.

Założenie firmy w 2022 roku nie jest trudniejsze niż w latach poprzednich. Polski Ład, czyli rewolucja podatkowa, która zaczęła obowiązywać z początkiem stycznia, skomplikowała jedynie nieco wybór sposobu rozliczania podatków. Zmienia się bowiem to, jak wyliczana jest składka zdrowotna. I chociaż to tylko element większego pakietu danin i należności, to jednak może mieć znaczący wpływ na nasz zysk. A wszystko przez to, że wynosi 9 proc. dochodu.

Zanim założysz firmę….

W Polsce obowiązują regulacje, które pozwalają sprawdzić, czy nasza działalność gospodarcza ma szanse na sukces. Można bowiem prowadzić działalność nierejestrowaną, ale na małą skalę. O ile przychody z takiego biznesu nie przekroczą miesięcznie 1505 zł (50 proc. minimalnego wynagrodzenia) firmy rejestrować nie trzeba.

Zysk na takim poziomie nie pozwoli się utrzymać, ale jest alternatywą dla tych, którzy chcą sprawdzić się w biznesie. Przedsiębiorca jednak i tak nie może działać bez rozeznania rynku, sprawdzenia konkurencji i opracowania biznesplanu, który będzie zawierał kilka scenariuszy działania.

Wybierz sposób rozliczania się z fiskusem

Kto zdecyduje się na prowadzenie firmy musi wybrać formę działalności. Najpopularniejsza w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza, drugie w kolejności są różnego rodzaju spółki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pierwszych 11 miesięcy 2021 roku przyniosło pod tym względem wzrost. Polacy założyli o 18 proc. JDG więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 11 proc. więcej spółek.

Wybrać trzeba też sposób opodatkowania – na zasadach ogólnych czyli według stawki podatkowej „etatowców" (17 lub 32 proc.), według stawki liniowej (19 proc.) lub też ryczałtem. Karta podatkowa, popularna wśród małych firm, jest już dla nowych podatników niedostępna – można z niej korzystać tylko na zasadzie kontynuacji poprzednio prowadzonej działalności.

Kolejny ważny krok to wybór kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). To ma znaczenie, gdyż może generować dodatkowe obowiązki takie jak chociażby konieczność zakupu kasy fiskalnej.

Przedsiębiorca musi też zdecydować, czy chce być płatnikiem podatku VAT. Nie musi decydować się na ten krok o ile jego sprzedaż nie przekracza 200 tys. zł, lub zajmuje się sprzedaż towarów i usług zwolnionych z podatku. Niezbędna jest też rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

fot.
fot. shutterstock

Formalności załatwisz bez chodzenia do urzędu. Nawet z księgowym „na miejscu"

Firmę założyć można na kilka sposobów. Wciąż możliwe jest odwiedzenie urzędu – miasta, skarbowego, ZUS-u, statystycznego. Większość przedsiębiorców jednak wybierze zapewne drogę elektroniczną. Do założenia firmy służyć może portal biznes.gov.pl, który ułatwia rejestrację w CEIDG czy KRS.

Firma musi mieć też konto bankowe. Okazuje się, że właśnie podczas jego zakładania można załatwić wszystkie formalności potrzebne do otworzenia firmy. Bez konieczności wizyty w urzędzie i to bez względu na to, czy chcemy powołać do życia jednoosobową działalność czy spółkę. Wystarczy zamówić bezpłatną rozmowę, potwierdzić swoje dane i… całkowicie za darmo cieszyć się własną działalnością. Wiedza bankowego eksperta ułatwi cały proces.

Wiele banków oferuje usługę prowadzenia konta rozszerzonego o dostęp do programu do fakturowania a nawet… przydziela własnego księgowego.

Biuro rachunkowe w pakiecie z kontem może być dla części przedsiębiorców bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zajmie się bowiem księgowaniem faktur, wyliczy wysokość podatków, przygotuje deklaracje, których wymagają urzędy. Na naszą skrzynkę mailową trafi też podsumowanie bieżącego miesiąca.

Działanie przedsiębiorcy może ograniczyć się wyłącznie do wystawiania faktur, do czego służy już coraz częściej dostarczana przez bank aplikacja dostępna nawet na smartfon. Część banków oferuje też wsparcie księgowego i udziela odpowiedzi na zadane pytania niemal w czasie rzeczywistym.

Niektórym bankom zależy bowiem na przedsiębiorcach w szczególny sposób i chcą jeszcze mocniej wspierać swoich klientów. Księgowość zintegrowana z kontem bankowym może być wygodnym rozwiązaniem dla właściciela firmy, który na początku swojej drogi w biznesie i tak ma dość różnego typu obowiązków. Zaoszczędzenie czasu i pieniędzy bardzo się więc młodej firmie przyda.