Noworoczne postanowienia dietetyczne. Podpowiadamy, jak zacząć

Noworoczne postanowienia - jedni je uwielbiają, inni nienawidzą. Wszystkie jednak łączy to samo, bardzo trudno ich dotrzymać. Zrzucanie zbędnych kilogramów, zdrowszy tryb życia, przeczytanie większej liczby książek, skończenie kolejnego kierunku studiów, rzucenie palenia, spędzanie czasu z bliskimi. Niemal każdy kiedyś podejmował takie próby. Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na sukces, ale też mniej boleśnie przyjąć porażkę?

Dla wielu z nas nowy roku jest ważną cezurą w życiu. Chcemy coś zmienić, mamy nowe nadzieje i postanowienia. To dobrze, ponieważ plany motywują nas do działania, dzięki nim chce nam się pokonywać trudności. Liczymy jednak na efekt, zakładamy, że nasz plan wypali.

A jesteśmy ambitni. Badania CBOS pokazują, że co roku blisko połowa Polaków szykuje jakieś noworoczne postanowienia. W pierwszej kolejności dotyczą one zdrowia (w tym nałogów), domu, bliskich, dalej pracy, życia zawodowego. To co deklarujemy w badaniach, widać później choćby w zestawieniu tematów, których szukamy w sieci. Coroczny raport Google "Rok w wyszukiwarce" z 2021 podpowiada, że temat zdrowia – zdominowany oczywiście przez tematy około pandemiczne - nie schodził z pola zainteresowania Polaków.

Chcemy więc dbać o zdrowie i lepsze samopoczucie, chcemy zrzucić zbędne kilogramy i zdrowiej się odżywiać. Jak zaplanować i zrealizować takie noworoczne postanowienia?

1. Dobry plan, znaczy nie za bardzo ambitny

Zacznij od dobrego planu, który... nie będzie zbyt ambitny. Tak, tak. Problemem większości noworocznych postanowień jest ich zbyt szeroki zakres. Warto skupić się na dwóch, trzech najważniejszych dla nas kwestiach i trzymać się ich przez cały rok. Na co dzień mamy bowiem zawsze "za mało czasu". Tempo życia nie na wszystko pozwala. Dobrze na samym początku zaplanować tylko to, na co będziesz miał czas. Przygotuj się, zdobądź odpowiednią wiedzę. To pomoże ci pokonać drugą zmorę w realizacji noworocznych postanowień – trudności w przełamywaniu starych nawyków. A nawyki to mocny przeciwnik – rzucenie palenia dla palaczy, więcej ruchu dla domatorów, więcej warzyw i owoców dla mięsożerców. Zmiana nawyków to wyjście ze strefy komfortu.

Zacznij od drobnych zmian w menuZacznij od drobnych zmian w menu shutterstock

2. Tylko realne cele

W zależności od postanowienia, wybierz takie cele, które są realne do osiągnięcia. Chcesz więcej się ruszać - zaplanuj codzienne spacery, każdy np. po 5 tysięcy kroków; zamień godzinę przed telewizorem na godzinny spacer. Ale codziennie, konsekwentnie. Nie zakładaj, że w dwa miesiące zrzucisz 10 kilogramów czy przestaniesz palić. Daj sobie czas.

3. Jaka dieta?

Jak wynika z badania CBOS "Jak zdrowo odżywiają się Polacy" (2019 rok), "zdecydowana większość badanych (80%) jest przekonana, że odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo. Rzadziej niż co piąta osoba deklaruje, że jej dieta jest niezdrowa (17%), a 3% nie potrafi tego jednoznacznie określić". Pandemia mogła te proporcje nieco zmienić, ale tak czy inaczej – Polacy uważają, że z ich dietą nie jest nagorzej. Chętnie też stosujemy diety eliminacyjne, wykluczając ze swojego jadłospisu określone produkty – cukier, tłuszcze, mięso etc.

Dieta bogata w warzywaDieta bogata w warzywa shutterstock

A może dieta wegetariańska lub wegańska? Jeśli jednak jesteś mięsożercą, sprawdź fleksitarianizm, czyli okazjonalne, dopasowane do stylu życia spożywanie posiłków zawierających mięso lub ryby.

4. Jaka aktywność fizyczna?

Dobrze dobrana dieta to początek. Warto też postawić na zdrową aktywność fizyczną - najlepiej dwa, trzy razy w tygodniu. Wystarczy godzina intensywnego, ale dostosowanego do indywidualnych predyspozycji, treningu, a kalorie będą spalać się jeszcze szybciej. Warto wybierać aktywności typu cardio. Bieganie, szybki spacer, jazda na rolkach czy rowerze, pływanie. Pamiętaj - nie możesz łatwo się poddawać. Nie rezygnuj, nawet jeśli na początku nie zobaczysz efektów.

Aktywność fizyczna - jedne z częstych postanowień noworocznychAktywność fizyczna - jedne z częstych postanowień noworocznych shutterstock

5. Nie bój się specjalistów

Skorzystaj z pomocy dietetyka i trenera personalnego. Doświadczony specjalista postawi przed tobą cele mierzalne, ale realne do osiągnięcia. Dzięki temu szybciej zobaczysz efekty i nie stracisz zapału. Doświadczony dietetyk nakieruje cię na trwało zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania. Dieta nie musi być nudna i niesmaczna, a ćwiczenia fizyczne mordercze!

Na koniec coś optymistycznego. Pracownia Ipsos przeprowadziła globalne badanie dotyczące prognoz na 2022 roku. Objęło ono 33 kraje, w tym Polskę. Co z nich wynika? "Trzy czwarte badanych (77%) spodziewa się lepszego roku w 2022 r., od 54% w Japonii do aż do 94% w Chinach. W Polsce na lepszy rok 2022 czeka 71% osób" - czytamy. 

To dobra prognoza. Także dla noworocznych postanowień.