Niewinny lajk czy niebezpieczna broń? To zależy, kto jest "po drugiej stronie"

Na początku jedno kliknięcie, potem drugie, trzecie, jakiś lajk tu i tam, komentarz - najpierw niezobowiązujący, potem bardziej agresywny, wreszcie mocno ocenny, bezpośredni, ocierający się o hejt. Zastanawiałeś się kiedyś, ile informacji o sobie codziennie zostawiasz w sieci? To swoista wirtualna "mowa ciała". A co, jeśli po drugiej stronie ktoś te twoje informacje wykorzystuje, bawi się nimi, a może zamierza użyć ich jako "broni masowego rażenia"?

Spokojnie – najprawdopodobniej nie robisz nic złego. Trudno przecież zamknąć się przed światem, odłączyć Internet i udawać, że świat obok nas nie pędzi. Sieć pomaga ogarnąć ten chaos. Według najnowszych danych ONZ, ponad 60 proc. ludzi na świecie (prawie 5 mld) choć raz korzystała z Internetu. Nie da się więc od niego uciec. Warto jednak być świadomym, że nasze zachowania, gesty, słowa odbierane są przez otoczenie nie tylko w świecie realnym, ale też w wirtualnym.  

Jak często zdarzyło ci się zamieścić kąśliwy komentarz lub lajk pod czyimś ostrym wpisem? Komentowanie newsów to już dziś niemal standard. Zazwyczaj najwięcej wpisów generują informacje o czyimś prywatnym życiu. Przypadek? Raczej nie – lubimy patrzeć tam, gdzie na co dzień nie możemy. Kolejny komentarz, odpowiedź, lajk, odpowiedź do odpowiedzi - samonakręcająca się maszyna.  

'Behawiorysta' tylko w Player.pl'Behawiorysta' tylko w Player.pl Materiał promocyjny

Mowa ciała dużo ci powie... 

Kinezyka to nauka zajmująca się niewerbalną komunikacją między ludźmi. Gesty, mimika, postawa ciała to sposoby, w jakich przekazujemy informacje otoczeniu. Wyraz twarzy potrafi odsłonić nas całkowicie. Grymas, skrzywienie, uśmiech, zdziwienie – na twarzy widać wszystko. Naukowcy twierdzą, że jest ona podstawą do odczytania emocji. Mimika dodaje znaczenia słowom, może ujawnić rozmówcy nasze intencje. Tak samo postawa ciała - zamknięta, otwarta, zdystansowanie, intymność. Sugestywne może być też to, jak rusza się nasze ciało, jego poszczególne części - to gesty. Chyba najbardziej dziś znany na świecie i zarazem uniwersalny gest to "kciuk w górę", oznaczający potwierdzenie, akceptację, a w wirtualnym świecie "polubienie". Ile takich kciuków zdarza ci się "rozdać" każdego dnia w sieci?  

Są specjaliści, którzy zawodowo zajmują się badaniem mowy ciała, są też tacy, którzy tę wiedzę chcą wykorzystać, na różne sposoby. Jednym z nich jest Gerard Edling, były prokurator, potrafiący odczytywać mowę ciała podejrzanych. Edling zostaje nieoficjalnie poproszony o pomoc w schwytaniu niebezpiecznego szaleńca. Mężczyzna wziął za zakładników dzieci i wychowawców jednej z miejskich szkół, nie żądając przy tym nic w zamian. Korzystając ze swoim umiejętności "czytania ludzi", Gerard stara się odkryć motywację porywacza i go przechytrzyć. Sprawa jednak mocno się komplikuje, a przeciwnik okazuje się być trudniejszy niż wszystkim się zdawało.   

'Behawiorysta' tylko w Player.pl'Behawiorysta' tylko w Player.pl Materiał promocyjny

… ale świat wirtualny jeszcze więcej 

Potęgę Internetu doceniamy na co dzień. Plusów bycia online nie sposób przecenić. A co może się stać, jeśli ktoś zechce zrobić z dobrodziejstwa sieci niebezpieczne narzędzie?  

Horst Zeiger to pozornie niewyróżniający się specjalista od Internetu. Pozornie, ponieważ świat wirtualny służy mu do tego, by wpływać na ludzi i manipulować światem realnym. Nie ma przy tym żadnych skrupułów. W jego rękach Internet to niebezpieczne narzędzie do planowania zbrodni i manipulowania ludźmi. Organizuje swoiste igrzyska śmierci i zaprasza wszystkich do wirtualnego uczestnictwa w krwawym show. Wybór ofiary pozostawia widzom, podczas specjalnie aranżowanych transmisji na żywo. Jak zachowają się uczestnicy tej manipulacji? Czy ich zachowanie w wirtualnym świecie przełoży się na rzeczywistość? 

Znane są przecież przypadki, w których zaczęło się od niewinnych lajków i komentarzy, a skończyło na patostreamerskich "prankach", które ośmieszały konkretną osobę. Gdzie jest granica?   

Player odsłania karty i pozwala przekonać się o tym na własne oczy. "Behawiorysta" – serial Player Original, na motywach bestsellerowej powieści Remigiusza Mroza, od dziś tylko na Player.pl