Poczucie komfortu w każdej sytuacji. Jak zadbać o siebie w okresie przedświątecznej gorączki?

Daje poczucie spokoju, szczęścia, czy bezpieczeństwa. Komfort - bo o nim mowa - to w okresie zbliżających się świąt nie lada luksus. Presja kupowania prezentów, sprzątanie, gotowanie, pieczenie... Wszystko to sprawia, że poziom stresu wzrasta, a świąteczny czas zaczyna kojarzyć się z nieprzyjemnym napięciem, zamiast ciepłem i bliskością. Jak radzić sobie z przedświąteczną gorączką?

Każdy z nas lubi odczuwać  komfort w każdych warunkach. Jednak w życiu są takie sytuacje, kiedy nie możemy czuć się sobą, a nadmiar obowiązków i zobowiązań oraz stres z tym związany jest przytłaczający. Stale ktoś nas ocenia, stawia nowe zadania, a oczekiwania mogą najzwyczajniej nas przerosnąć i budzić poczucie lęku. Ważne jest, by mimo wszystko starać się zapanować nad swoim życiem i nie tracić równowagi. W okresie świątecznym jest to o tyle ważne, bo po wyjątkowo intensywnym czasie czeka nas nagroda w postaci wspólnego celebrowania z najbliższymi.

Zaplanuj i ustal szczegóły

Przedświąteczna gorączka zwykle wiąże się z pewnego rodzaju obciążeniem, jakie niosą za sobą przygotowania świąteczne oraz przygotowanie do nich nas samych. Ulegają jej przede wszystkim osoby, które w głównej mierze są odpowiedzialne za organizację uroczystej kolacji. Często jednak bywa, że nadmiar obowiązków powoduje zmęczenie i frustracje, zamiast radość. Grunt to zachować spokój. Chcąc złagodzić czy też maksymalnie wyeliminować to zjawisko, warto zastosować strategie, podobne jak przy innych sytuacjach stresogennych, w które włączona jest większa liczba osób, takie jak odpowiednie planowanie oraz podział obowiązków. Święta to przecież cudowny czas z najbliższymi i z pewnością każdy znajdzie coś, z czego będzie czerpał choć odrobinę radość. Jeden lubi gotować (ty zrobisz śledzie, mama pierogi, a brat sałatkę), inny dekorować czy piec lub kupować prezenty. Dlatego świetnie jest to wykorzystać i dokonać odpowiednio wcześniej podziału przy organizacji przyjęcia oraz ustaleń względem wszystkich elementów świątecznej kolacji. Ważne by nie brać zbyt wiele na siebie, dzięki czemu znajdziemy też chwilę na drobne przyjemności dla nas samych.

fot. shutterstockfot. shutterstock fot. shutterstock

Dobre samopoczucie

Skoro przygotowania do świątecznej kolacji są odpowiednio wcześniej rozplanowane i rozdzielone, czas pomyśleć o sobie. Wprowadź się w świąteczną atmosferę! Posłuchaj klimatycznych piosenek w trakcie przystrajania domu czy choinki. Zadbaj o przyjemny zapach i atmosferę. Podstawowe dekoracje przywołają magię świąt. Lampki, rozstawienie świeczek – te proste zabiegi wystarczą! Zaparz ulubioną herbatę i sięgnij po książkę, która czeka na swoją kolej już kilka miesięcy lub zaszyj się pod kocem z gorącą czekoladą przed tv i obejrzyj świąteczny film. W wolny wieczór wybierz się na wieczorny spacer pięknie przyozdobionymi uliczkami miasta.

fot. shutterstockfot. shutterstock fot. shutterstock

Każda kobieta chce w święta pokazać się też z jak najlepszej strony. Podstawą pięknego wyglądu jest promienna cera i wypoczęta twarz. Komfort zapewnia także wybór i zadbanie o dostępność w domu odpowiednich środków higienicznych. W domowym zaciszu można stworzyć swoje własne SPA. Długa kąpiel, aromatyczne olejki, peeling o zniewalającym zapachu pozwolą na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie. Dobrym pomysłem mogą się też okazać maski na twarz lub płatki kolagenowe pod oczy, które zniwelują ewentualne oznaki zmęczenia. 

Sposobów na przetrwanie świątecznej gorączki jest wiele. Jednak w tym intensywnym czasie każdy musi sam wybrać te najlepsze dla siebie. Z pewnością dodadzą one nieco komfortu psychicznego  i sprawią, że święta to będzie wspaniały czas, pełen dobra i pozytywnej energii. Ważne by być dla siebie wyrozumiałam i mimo wszystko znaleźć chwilę na drobne przyjemności, które przełożą się na jakościowy czas z najbliższymi.