Skóra dziecka zaraz po porodzie wymaga szczególnej pielęgnacji. Na to trzeba zwrócić uwagę

Skóra niemowlaka jest pięć razy cieńsza, niż u dorosłego człowieka. To sprawia, że jej zdolności obronne są dużo słabsze, a utrata wody ze skóry dużo większa. Co robić, by właściwie ją pielęgnować?

Zarówno u dorosłych osób, jak i u dzieci, skóra odnawia się i dojrzewa. Okazuje się, że choć proces ten toczy się przez całe życie, największe i najważniejsze zmiany mają miejsce w ciągu pierwszych trzech lat. To wtedy wzmacniają się głównie funkcje ochronne skóry. Dlatego też warto pamiętać, że nieodpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza w pierwszym etapie życia dziecka, może zaburzyć ten proces i sprawić, że skóra maluszka będzie podatna na zakażenia i uszkodzenia. O czym warto pamiętać, by tego uniknąć?

Kąpiel

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji skóry noworodka jest kąpiel. Nie powinna odbywać się ona częściej, niż 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste mycie może doprowadzić do wysuszenia skóry. Ważne jest, by w codziennej pielęgnacji pamiętać o przemywaniu ciepłą wodą nie tylko twarzy malucha, całego ciała i pośladków, ale również miejsc, gdzie zgina się ciało. Woda, w której kąpiemy noworodka powinna mieć odpowiednią temperaturę. Nie niższą, niż 21 stopni i nie wyższą niż 37 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o tym, by podczas mycia dziecka, jego kikut pępowinowy nie był zakryty. Czego używać podczas kąpieli? Oczywiście odpowiednich kosmetyków a dokładnie płynnych środków myjących, które zawierają emolienty. Skóra dziecka w żadnym wypadku nie powinna być szorowana ręcznikiem, ale delikatnie nim osuszana. Po kąpieli dobrze jest nawilżyć skórę malucha, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kiedy jego skóra jest gładka, zdrowa i nie wykazuje oznak przesuszenia nie trzeba tego robić, ale gdy jest sucha i łuszczy się można sięgnąć również po emolienty przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowlaka.

Buzia

Skóra na buzi noworodka bywa pomarszczona i lekko zaczerwieniona. Należy ją codziennie przemywać wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Taki zabieg najwygodniej wykonać tuż przed kąpielą (gdy dziecko ubrudzi się mlekiem, należy od razu przetrzeć buzię, aby nie podrażniło ono delikatnej skórki).

Pielęgnacja maluszkaPielęgnacja maluszka shutterstock

Kikut pępowinowy

Wspomniany już wcześniej kikut pępowinowy także potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak sama nazwa wskazuje to pozostałość po przecięciu pępowiny, która po 11-14 dniach samodzielnie odpada. Rodzice często przyznają, że w pielęgnacji dziecka to właśnie to sprawia im największy problem. Warto pamiętać, by nie moczyć go podczas kąpieli. Należy pielęgnować kikut raz dziennie, ale również dodatkowo po kontakcie z moczem lub stolcem. Pieluszka u dziecka powinna być zakładana tak, by pozostawał on na wierzchu. Aby nie dopuścić do naderwania lub stanu zapalnego i przyspieszyć jego gojenie wystarczy przemywanie kikuta i okolicy wokół pępka wodą z mydłem. Po tej czynności należy dokładnie osuszyć pępek gazikiem. Jakiekolwiek zaczerwienienia, obrzęk, czy nieprzyjemny zapach należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Pośladki

U noworodków należy także dbać o skórę pośladków. Często ze względu na to, że pupa jest owinięta pieluchą, występują w tym miejscu odparzenia. Powodują je albo niewłaściwa pielęgnacja albo zły rodzaj pieluszek jednorazowych. Jeżeli mamy do czynienia z odparzeniem pieluszkowym czy wysypką wystarczy użyć odpowiedniego kremu lub zasypki oraz wietrzyć pośladki i częściej zmieniać pieluszki. Warto zwrócić również uwagę na to, czy skóra w okolicach pośladków jest czysta i sucha. Wilgoć, która zbiera się w okolicach pachwin i w fałdach skórnych może bardzo szybko prowadzić do zaczerwieniania i wysypki. Szczególnie narażone są okolice intymnie niemowlaków, bo to właśnie one mają bardzo częsty kontakt z wilgocią (w postaci moczu i kału). Co więcej, ze względu na pieluchę, dostęp powietrza do skóry w okolicach intymnych, jest bardzo utrudniony. Kiedy zmieniamy pieluchę ważne jest, by przemyć skórę wodą z dodatkiem środka myjącego. Profilaktycznie dobrze jest także użyć natłuszczającej maści, która zawierać będzie np. alantoinę.

Istotną kwestią są także ubranka, jakie ma na sobie dziecko a właściwie jego struktura i rodzaj materiału. Te najbardziej bezpieczne to białe bawełniane i odpowiednio uprane – w proszkach oraz płynach przeznaczonych dla dziecka, a po praniu podwójnie wypłukane.

Pielęgnacja skóry dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Wymaga starannego dbania, gdyż jest szczególnie podatna na podrażnienia. To właśnie przez skórę niemowlak poznaje świat i odbiera bodźce zewnętrzne, a dotyk rodzica pomaga mu uspokoić się i czuć się bezpiecznie.