Pieluszki dla wcześniaków. Jak wybrać i gdzie kupić? Ważne są trzy kwestie

Wybór odpowiednich dla wcześniaków pieluch bywa wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo propozycji. Nic więc dziwnego, że młodzi, niedoświadczeni jeszcze rodzice łatwo gubią się w morzu ofert. Jakie pieluchy wybrać, aby zapewnić pełen komfort i prawidłowy rozwój najmniejszym dzieciom?

Około siedmiu procent noworodków rodzi się przed terminem. Dzieci urodzone przedwcześnie to te, które przyszły na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Decydującym parametrem jest tu też waga. Może wynieść od 500 g. Najmniejszy wcześniak w Polsce ważył 400 g. To niezwykle mało. W tym trudnym dla dziecka czasie najważniejsza jest rodzicielska troska oraz właściwa pielęgnacja - i to od pierwszych chwil życia. Wśród podstawowych czynności pielęgnacyjnych niezwykle ważne jest i stosowanie dobrze dobranych pieluch.

Rodzaje pieluch dla wcześniaków

Noworodki, które przyszły na świat przed terminem mają inne potrzeby niż dzieci urodzone o czasie. Dotyczy to także wyboru odpowiednich pieluch. Taki malec ma nie tylko niższą wagę, która uniemożliwia założenie standardowej pieluchy, lecz także o wiele delikatniejszą skórę, wymagającą innej pielęgnacji.

Pieluchy dla wcześniaków mogą być wielokrotnego lub jednorazowego użytku. Pieluchy materiałowe, te wykonane na przykład z tetry, dobrze znają nasze mamy i babcie. Przed długi czas były jedynymi dostępnymi na rynku. Mają swoje zalety – są naturalne, przewiewne, miękkie. Olbrzymim minusem, i to minusem, który w ocenie większości rodziców przysłania plusy, to kwestia higieniczności. Nie tylko wymagają częstej kontroli, mogą przeciekać, lecz także potrzebują prania, wygotowywania. To szalenie pracochłonny proces, na który młodzi rodzice zwyczajnie nie mają czasu.

Zdecydowanie łatwiejsze i prostsze w użytkowaniu są pieluchy jednorazowe. Te przez lata zostały udoskonalone, więc są wykonane z bardzo delikatnych, przyjaznych dla skóry maluszka materiałów. Nie mogą one powodować żadnych otarć, odparzeń czy uczuleń. Muszą spełniać wysokie normy bezpieczeństwa, ponieważ jest to produkt mający stały kontakt ze skórą noworodka.  

Na rynku znajdziemy mnóstwo wygodnych jednorazowych pieluch. Po użyciu wystarczy je zwinąć i wyrzucić do kosza. I choć wszystkie powinny dobrze spełnić swoje zadanie, w praktyce bywa z tym różnie. Aby uniknąć problemów skórnych u maluszkach, przed zakupem pieluch warto zwrócić uwagę na trzy kwestie.

Sprawdzone przez profesjonalistów

Szukając pieluszek dla wcześniaków, warto wybrać te, które zostały opracowane we współpracy z medycznymi służbami szpitalnymi na oddziałach dla wcześniaków i otrzymały pozytywne wyniki badań dermatologicznych. Przykładowo pieluchy marki Bella Baby Happy uzyskały Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH A to najwyższy stempel jakości i, co warte podkreślenia, w przypadku NIZP-PZH nie jest to działanie obowiązkowe. To dodatkowa gwarancja.

Materiał z przyjaznych dla skóry surowców

O jakości pieluch dla wcześniaków świadczy oczywiście materiał, z którego zostały wykonane. I tu przechodzimy do drugiej kluczowej kwestii. Marka Bella opracowała system Happy Safe Way, w którym wykorzystuje wyłącznie przyjazne dla skóry surowce. Tu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • do pieluszek bella baby Happy nie są dodawane żadne substancje zapachowe,
  • nie są one bielone chlorem elementarnym,
  • nie zawierają elementów wykonanych z naturalnego lateksu, który mógłby powodować podrażnienia, są wolne od 26 alergenów widniejących w wykazie UE (zostało to potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez niezależne laboratorium),
  • surowce stosowane w pieluszkach BB Happy są wyjątkowo delikatne dla skóry malucha i pochodzą ze sprawdzonych źródeł.

W składzie pieluch Happy znajdują się: polipropylen, poliester, celuloza, superabsorbent, przędza elastomerowa, kleje, klejowy indykator wilgotności. Wszystkie te składniki są bezpieczne. To przebadane substancje, obecne w przemyśle. Przykładowo:  polipropylen jest powszechnie      wykorzystywany do produkcji zabawek, opakowań spożywczych lub w przemyśle farmaceutycznym, a poliester jest używany do produkcji wielu rzeczy codziennego użytku np. ubrań sportowych.

Dopasowany rozmiar

Trzecią nadrzędną kwestią przy wyborze pieluch dla wcześniaków jest rozmiar. Przyjmując za punkt odniesienia długość ciąży można podzielić wcześniaki na trzy grupy:

  • bardzo skrajne wcześniactwo - dzieci urodzone pomiędzy 22. a 28. tygodniem ciąży,
  • skrajne wcześniactwo - dzieci urodzone pomiędzy 28. a 32,
  • późne wcześniactwo - dzieci urodzone pomiędzy 32. a 37.

Każdy z tych maluszków będzie potrzebował pieluchy w innym rozmiarze. Musi być ona idealnie dopasowana do ciała dziecka i powinna posiadać miękkie boczne falbanki, które zapobiegają wyciekom. Konieczne są też delikatne rozciągliwe zapięcia, które nie uciskają brzucha.

Jak dopasować rozmiar dla wcześniaka? Pieluszki Bella Baby Happy Nano przeznaczone są wcześniakom, które ważą mniej niż 700 g. Micro to rozmiar odpowiedni dla dzieci, których waga mieści się między 600 a 1200 g. Natomiast Before Newborn sprawdzą się dla noworodków poniżej dwóch kilogramów. Wszystkie pieluszki Bella Baby Happy są polecane do wąskich zakresów wagowych - dzięki temu, że pieluszki są tak małe, dobrze dopasowują się do najmniejszych dzieci.

Pieluszki Bella Baby Nano mają indykator wilgoci, który informuje opiekunów o konieczności zmiany pieluszki, a to bardzo ułatwia codzienne czynności pielęgnacyjne. Dodatkowo warto wiedzieć, że budowa pieluszki jest symetryczna, pieluszka chłonie równomiernie na całej długości. Dzięki temu można je zapinać zarówno na brzuszku, jak i na pleckach dziecka. Takie ułatwienie pozwala uniknąć budzenia dziecka, gdy chcemy sprawdzić, czy pieluszka nadaje się już do zmiany lub gdy chcemy przewinąć dziecko.

Pieluszki Nano i Micro nie są szeroko dystrybuowane. Z racji tego, że są dedykowane najmniejszym dzieciom, które wymagają hospitalizacji, można zaopatrzyć się w nie na oddziałach neonatologicznych. Rozmiar 0, czyli Before Newborn, jest już dostępny w sprzedaży ogólnej – kupimy je w drogeriach, aptekach, supermarketach.

Czas wyzwań

Bycie rodzicem wcześniaka jest jednym z największych wyzwań rodzicielskich. To intensywny czas, który w pełni należy poświęcić dziecku. Nie warto marnować go na eksperymentowanie, zmienianie kolejnych środków czystości, porównywanie składów. Lepiej zaufać rzetelnym testom dermatologicznym i wybrać te pieluchy, które są rekomendowane na oddziałach neonatologicznych.

Dowiedz się więcej o porodzie przedwczesnym - kiedy jest bezpieczny?