Zmiany w wyglądzie oraz wpływ menopauzy na kobiecą skórę. Jak im zaradzić?

Menopauza i klimakterium zwane także przekwitaniem to naturalny, ale dla wielu kobiet bardzo trudny czas w życiu. Silne zmiany hormonalne, jakie wtedy następują, wpływają nie tylko na samopoczucie, ale i wygląd. Jak zmienia się ciało a przede wszystkim skóra w tym okresie?

W medycynie menopauzą określa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Dokładniej rzecz ujmując jest to data ostatniego krwawienia, po którym okres nie pojawia się przez rok. Jeżeli po tym czasie wystąpi jakiekolwiek krwawienie jest ono nieprawidłowością, która powinna zostać skonsultowana z ginekologiem.

Menopauza rozpoczyna się u kobiet w wieku 45-50 lat. Sam okres przekwitania, czyli klimakterium zaczyna się kilka lat przed a kończy parę lat po menopauzie i może trwać nawet 10 lat. Dla wielu kobiet ten czas wiąże się z wieloma bardzo dolegliwymi objawami. Wśród nich można zaobserwować m.in. uderzenia gorąca, zimne dreszcze, nagłe zaczerwienie twarzy, nocne poty, kołatanie serca, drażliwość, czy uczucie przygnębienia, suchość pochwy czy bolesny seks a także bezsenność czy nadmierne wypadanie włosów. Okazuje się, że kilka z tych objawów jednocześnie odczuwa aż 80 proc. kobiet, które przechodzą menopauzę a u 30 proc. z nich mają one ciężki przebieg.

Ta prawdziwa rewolucja, jaką jest menopauza dla organizmu kobiety, ma także ogromny wpływ na wygląd skóry. Jej stan zdecydowanie się pogarsza. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest zmniejszający się poziom estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Właśnie w skutek tego pojawia się wrażenie, że w trakcie menopauzy skóra staje się sucha, papierowa i skłonna do podrażnień. Poza spadkiem poziomu estrogenów, spada również produkcja kolagenu, elastyny oraz lipidów, a więc substancji, dzięki którym skóra jest elastyczna. U wielu pań w tym czasie pojawiają się również liczne przebarwienia, zmarszczki czy bruzdy. Zanik tkanki tłuszczowej, który także obserwuje się podczas menopauzy może sprawić, że zmianie ulegają także rysy i owal twarzy, opadną policzki.

Gdy poziom estrogenów ulega zmniejszeniu, poziom androgenów pozostaje wciąż taki sam. Ta nierównowaga może doprowadzić do tego, że u kobiety pojawi się nadmierne owłosienie a wskutek zaburzenia funkcjonowania kolejnych ważnych substancji, czyli melanocytów skóra straci swój koloryt a na twarzy pojawią się mocno widoczne przebarwienia, czy pękające naczynka krwionośne, zwane potocznie "pajączkami".

Dlatego też kobiety, które weszły w okres menopauzy muszą zadbać o swoją skórę, bo jak wiadomo ta zadbana starzeje się wolniej i ładniej. Niezbędna będzie w czasie ciepłych i słonecznych dni odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremów z filtrem, a na co dzień staranne jej oczyszczanie i odżywianie. Warto pamiętać o tym, by dokładnie zmywać z niej makijaż, a także zadbać o odpowiednie nawilżenie. Dostępnych jest wiele kremów zawierających fitoestrogeny, czyli pochodzące od roślin związki przypominające właśnie naturalne hormony żeńskie, czyli estrogeny. Są również kremy z czystym retinolem, które wygładzają strukturę skóry (redukują zmarszczki) oraz działają regulująco. Przywracają równowagę kluczowych procesów w skórze (nawodnienie, natłuszczenie, poziom melaniny). Uzupełnieniem tej codziennej pielęgnacji powinny być peelingi wykonywane raz albo dwa razy w tygodniu. Dzięki takiej pielęgnacji skóra kobiet w okresie przekwitania będzie nawilżona, jędrna i wciąż gładka.

Domowe spaDomowe spa shutterstock shutterstock

Okres menopauzy to niestety również czas, gdy nasz organizm gromadzi tkankę tłuszczową. Hormony płciowe, które w tym czasie ulegają rozregulowaniu, gorzej radzą sobie z rozkładaniem tłuszczu. Zanika tkanka mięśniowa, a jej miejsce zajmuje właśnie wspomniana tkanka tłuszczowa. Kobiety w tym czasie łatwiej przybierają na wadze i trudniej im schudnąć. Dlatego tak niezbędne jest zadbanie o prawidłową dietę. Znaleźć się w niej powinny m.in. produkty pełnoziarniste, warzywa zielonolistne oraz nasiona roślin strączkowych. Niezbędne będą też orzechy, migdały, czy pestki dyni, tłuste ryby morskie i chude produkty mleczne. Do prawidłowo zbilansowanej diety warto dodać także codzienną, umiarkowaną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu.

Czas menopauzy powoduje wiele zmian w organizmie i skórze kobiety. Jednak nie zmienia się ona od razu w momencie zaprzestania miesiączkowania. Proces ten zaczyna się już kilka lat wcześniej, a zmiany hormonalne wpływają znacząco na jej stan. By cieszyć się piękną skórą w tym trudnym okresie, warto o nią odpowiednio zadbać wiele lat wstecz. Wprawdzie natury nie da się oszukać, ale można spowolnić proces starzenia się i zminimalizować jego skutki.