Przepis na kompleksowe odmłodzenie skóry? Retinol i kolagen - duet idealny

Retinol nazywany jest "witaminą młodości", z kolei kolagen odpowiada za jędrność i elastyczność. Czy ten duet to recepta na piękną, elastyczną i jędrną skórę?

Witamina A, której retinol jest pierwotną formą, nie bez powodu nazywana jest "witaminą młodości". Poza tym, że reguluje wzrost komórek, odpowiada także m.in. za różnicowanie i regenerację nabłonków, bierze udział w procesie widzenia o zmroku, hamuje wydzielanie TSH i zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny (T4). Ponadto odpowiada za formowanie się i wzrost komórek skóry, chroni przed transepidermalną utratą wilgoci, normalizuje pracę gruczołów łojowych i reguluje procesy melanogenezy, zapobiegając przebarwieniom.

Chociaż organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu dostarczanego z pożywieniem, jednak z wiekiem i pod wpływem promieniowania UV proces ten ulega osłabieniu. Ciekawostką jest, że przy prawidłowej diecie potrzeba tygodnia, aby odbudować braki witaminy A wywołane godzinnym przebywaniem na słońcu. Nie bez powodu jej deficyt jest bardzo szybko widoczny na skórze, która staje się przesuszona, łuszczy się i nadmiernie rogowacieje. Dlatego też retinol jako najbardziej aktywna postać witaminy A stosowany jest w kosmetykach i medykamentach, które pozwalają na uzupełnienie jej niedoborów. Poza zastosowaniem go chociażby przy leczeniu zespołu suchego oka, czy przewlekłego zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego retinol stosowany jest w leczeniu chorób skóry takich jak łuszczyca, trądzik, ale i w kosmetykach, które mają za zadanie zwiększenie elastyczności, napięcia, czy regeneracji przesuszonej skóry.

Jak to działa?

Gdy zaczynamy stosować kosmetyki z retinolem zmiany najpierw zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka. Już po kilku tygodniach skóra zaczyna wyglądać młodziej. Jest to efekt złuszczającego działania retinolu, który redukuje zniszczoną i zrogowaciałą warstwę naskórka i sprawia, że ten staje się bardziej spoisty. Z czasem zaczyna działać on na głębsze warstwy skóry, dzięki czemu wzrasta liczba fibroblastów, a także zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Żywa warstwa skóry odbudowuje się i funkcjonuje coraz lepiej. Rezultatem jest to, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Drobne zmarszczki znikają a głębokie i mimiczne spłycają się.

Odpowiednie nawilżenie

Kolagen to z kolei substancja nazywana "białkiem młodości". Występuje on naturalnie w ludzkim ciele i sprawia, że nasze kości, czy wewnętrzne organy są po prostu zdrowe. Ma również wpływ na naszą skórę. To on sprawia, że jest jędrna i gładka. O ile w organizmie młodej i zdrowej osoby kolagen jest wytwarzany automatycznie i podlega ciągłej wymianie, o tyle z wiekiem nasz organizm traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. Oznacza to, że więcej komórek kolagenu naturalnie obumiera, niż jest przez organizm produkowanych. Z badań wynika, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się na długo przed menopauzą, bo już około 25. roku życia. Okazuje się, że po 40. roku życia tracimy ok. 1% kolagenu rocznie, a w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy - nawet 30% kolagenu. Zmiany te są wywołane fizjologicznym spadkiem poziomu estrogenów. Nie bez powodu mówi się, więc, że estrogen to kolagen. Proces ten potęgują czynniki, które dotyczą każdego z nas jak choroby, stres, a nawet warunki atmosferyczne.

Za młody wygląd skóry odpowiedzialne są przede wszystkim dwa typy kolagenu - kolagen typu I, który odpowiada za sprężystość, gęstość i napięcie oraz kolagen typu III, którego choć mamy mniej, jest najcenniejszy i najszybciej go tracimy. Odpowiada on za miękkość, gładkość i odpowiednie nawilżenie skóry.

Dr Irena ErisDr Irena Eris materiał promocyjny materiał promocyjny

Dla cery dojrzałej i młodszej

Z wiekiem wskutek ubytku kolagenu, skóra staje się bardziej wiotka, szorstka i cienka a także pozbawiona sprężystości. Zmienia się jej owal, pojawiają się tak bardzo niechciane bruzdy i zmarszczki. Skóra może stać się przesuszona, zaczerwieniona i skłonna do podrażnień. W opóźnieniu tych procesów mogą pomóc odpowiednie kosmetyki np. produkty z linii Dr Irena Eris Invitive. Posłużą one zarówno osobom dojrzałym i młodszym. Z racji tego, że zawarty w linii Dr Irena Eris Invitive retinol nie tylko doskonale działa na oznaki starzenia się skóry, ale też reguluje poziom sebum, redukuje zmiany potrądzikowe i zmniejsza przetłuszczanie się skóry. W skład linii Invitive wchodzą cztery produkty różniące się formą i stężeniem retinolu - krem na dzień ( InVitive Wrinkle Smoothing Restorative Day Cream SPF 30 ), krem pod oczy ( InVitive Age Correcting Moisture Eye Cream SPF 20 ), krem na noc ( InVitive Wrinkle Minimizing Replenishing Night Cream )  i serum na noc ( InVitive Instant Smoothing & Perfecting Night Serum ). W kosmetykach na dzień zastosowano peptyd kolagenowy, który skutecznie stymuluje syntezę kolagenu typu I i III, oraz naturalny pro-retinol - składnik pozyskiwany z błękitnej algi, a na noc - ten sam peptyd kolagenowy, połączony z czystym retinolem w stężeniu 0,1% oraz 0,15%. Wzbogacono je też o dodatkowe składniki pielęgnacyjne m.in. ekstrakt z kwiatów lotosu błękitnego czy wysoce zmineralizowaną wodę morską. Kobieca kompozycja zapachowa z nutami zielonego jabłka, irysu, karmelu, nut drzewnych i orientalnej paczuli, skomponowana specjalnie dla tej linii, sprawi, że codzienna pielęgnacja stanie się nie obowiązkiem a czystą przyjemnością.

Dr Irena ErisDr Irena Eris materiał promocyjny materiał promocyjny