Zadbaj o swoją skórę od wewnątrz. 5 cennych wskazówek

Promienna, gładka, jędrna i witalna skóra to marzenie nie tylko wielu kobiet, ale coraz częściej też mężczyzn. Obok odpowiednio dobranych kosmetyków oraz zabiegów w gabinetach kosmetycznych to właśnie prawidłowo zbilansowana dieta może korzystnie wpłynąć na stan skóry. Kompleksowe działanie to klucz do sukcesu. Nakarm ją tym, co lubi, a poczujesz (i zobaczysz!) różnicę.

Wydawać mogłoby się, że pielęgnacja skóry opiera się głównie na stosowaniu odpowiednich kosmetyków i preparatów odżywczych. Jednak obok nich podstawą dobrego wyglądu, kondycji i gwarancją młodego wyglądu do późnych lat jest odpowiednio zbilansowana dieta. Wiele osób zapomina, że poza działaniem od zewnątrz, równie ważne jest zadbanie o naszą skórę od środka.

Kolagen

Kolagen odpowiada za młody wygląd skóry. Jest białkiem, który tworzy włókna stanowiące rusztowanie skóry właściwej. Nie tylko wypełnia on przestrzeń między komórkami, ale również zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki: twardość, sprężystość, elastyczność, sztywność. Z biegiem czasu skóra traci niestety elastyczność i przestaje być napięta, a jest to związane ze zmniejszającą się produkcją kolagenu w naszym organizmie. Oznaką tego procesu są widoczne na powierzchni skóry zmarszczki i ogólne starzenie się skóry. Kolagen pomaga poprawić jej stan, również w głębszych warstwach, a tym samym powstrzymać oznaki starzenia. Dobrym źródłem kolagenu w diecie są różnego rodzaju galaretki, czy podroby. Należy jednak pamiętać, aby kolagen dobrze się wchłaniał należy go łączyć z produktami bogatymi w witaminę C, która wspiera produkcję naturalnego kolagenu.

Antyoksydanty

Ważnym elementem diety dla pięknej skóry są antyoksydanty, znane także jako przeciwutleniacze.  Ich zadaniem jest ochrona skóry przed działaniem wolnych rodników, czyli różnych szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak: zanieczyszczenia, promieniowanie UV, używki, stres itd. Antyoksydanty wspomagają regenerację skóry i zapobiegają powstawaniu uszkodzeń, które kumulując się, przyspieszają starzenie całego organizmu. Gdzie należy ich szukać? Większość owoców i warzyw ma w sobie substancje antyoksydacyjne, jednak wśród ich najlepszych źródeł należy wymienić: zieloną herbatę, kakao, jagody (różne odmiany), buraki, pomidory, pomarańcze, szpinak, orzechy, suszone śliwki, nasiona chia.

Witaminy i minerały

Kluczowe dla działań opóźniających starzenie się skóry jest odpowiednia podaż witamin i minerałów. Najważniejsze dla naszej cery są witaminy: A, C, E, K i te z grupy B.

  • Witamina A (retinol) spowalnia starzenie się skóry, dotlenia ją oraz wzmacnia włókna kolagenu i elastyny.  Najlepsze jej źródła to: ryby morskie, żółtko jaj, masło, oleje roślinne, szpinak, morele, marchew, sałata, jarmuż, dynia, groszek zielony, botwina.
  • Witamina C wspomaga produkcję kolagenu i ma właściwości antyutleniające. Jej nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem, dlatego należy regularnie przyjmować produkty bogate w ten związek. Warto zadbać by na talerzu pojawiały się solidne ilości warzyw i owoców, takich jak papryka,  brukselka, zielona pietruszka, kapusta, kalafior, świeże owoce cytrusowe, czarna porzeczka, kiwi, aronia, truskawki.
  • Witamina E skutecznie chroni warstwę lipidową naskórka, zapobiega procesom zapalnymi oraz łagodzi skutki działania promieni UV. Przeciwdziała również zwiotczeniu skóry.  Jej głównym źródłem są migdały, tłuste ryby, orzechy, oleje tłoczone na zimno, pełnoziarniste produkty zbożowe , żółtko jaj, masło.
  • Witamina K dzięki swoim właściwościom zajmie się cieniami pod oczami i pękającymi naczynkami. Najbogatszymi źródłami tej witaminy są warzywa o zielonym kolorze, w tym: brokuły, jarmuż, szpinak, brukselka, sałata rzymska, lodowa, rukola, roszponka, kapusta włoska czy szparagi.
  • Witaminy z grupy B odgrywają jedną z ważniejszych ról w utrzymaniu zdrowej skóry. Mają szerokie spektrum działania na nasz organizm oraz w dużej mierze oddziałują na stan i wygląd skóry. Wspierają odnowę skóry, pomagają utrzymać dobry stan włosów, skóry i paznokci. Gdy w diecie brakuje witamin z grupy B skóra może się łuszczyć, być zaczerwieniona, mogą występować jej stany zapalne oraz błon śluzowych, mogą pojawić się pęknięcia skóry oraz zajady w kącikach ust. Aby temu zapobiec należy dietę wzbogacić o warzywa strączkowe, podroby, jaja, migdały, drożdże, produkty zbożowe i pełnoziarniste, przetwory mleczne, ziemniaki czy banany.   

fot. shutterstockfot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Niezwykle przyjazne skórze są też mikro i makroelementy. Na szczególną uwagę zasługują krzem i cynk, które przeciwdziałają zwiotczeniom i zmarszczkom. Dieta bogata w te minerały zapobiega cellulitowi, wzmacnia naczynka krwionośne, neutralizuje wolne rodniki oraz wspomaga produkcję kolagenu. Krzem można dostarczyć organizmowi, dzięki jedzeniu daktyli, bananów, kaszy gryczanej czy owoców morza. Cynk natomiast znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, orzechach, rybach, owocach morza, mięsie, czy fasoli.

Zdrowe tłuszcze

Tak jak od zewnątrz natłuszczamy naszą cerę kremami, tak od wewnątrz robią to za nas nienasycone kwasy tłuszczowe. Są jednym z elementów bariery ochronnej skóry oraz zapewniają sprężystość komórek.  Oprócz tego odbudowują naturalną powłokę hydrolipidową skóry i redukują zaczerwienienia oraz podrażnienia. Zapobiegają utracie wilgoci, która jest jednym z kluczowych czynników nasilających proces przedwczesnego powstawania zmarszczek. Niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawiają, że skóra staje się sucha, wiotka, jest bardziej narażona na podrażnienia, uszkodzenia i infekcje. Dla utrzymania promiennej i jędrnej skóry warto zjeść dziennie garść orzechów włoskich, a do sałatki dodać olej lniany lub z wiesiołka. Dobrym źródłem zdrowych tłuszczy będą też różnego rodzaju pestki, ryby morskie, awokado lub algi.

Woda

Nawilżanie organizmu od środka to kolejny ważny element dbania o kondycję skóry. Woda jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co ma wpływ na ukrwienie, odżywienie i jędrność skóry. Odwodniona skóra znacznie bardziej jest podatna na uszkodzenia, staje się sucha i szorstka oraz szybciej się starzeje. W związku z tym warto przyjmować ok. 2,5 litrów czystej wody dziennie. Nawilżanie skóry dobrze wspomóc od zewnątrz przy pomocy kremów i balsamów nawilżających.

Odpowiednio zbilansowana, różnorodna i bogata w elementy odżywcze dieta to klucz do utrzymania promiennej, gładkiej i jędrnej skóry na długie lata. Jeśli zostanie jeszcze wsparta dużą dawką ruchu, odpowiedniej długości snem, uśmiechem, odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz zabiegami to odwdzięczy się ona zdrowym i witalnym wyglądem do późnej starości.