Na początek pytanie - kiedy ostatnio zdarzyło ci się rozmawiać o pozytywnych wspomnieniach? O dzieciństwie, tamtej beztrosce, wydarzeniach, które były tak przełomowe, że zapadły ci głęboko w pamięć. Kiedy ostatnio pozwoliłeś sobie na bycie choć przez chwilę znowu dzieckiem? Całkiem niedawno? A może nie pamiętasz? "Punkt widzenia dziecka. Wszyscy go kiedyś znali, ale oddaliliśmy się od niego tak bardzo, że trudno nam znowu do niego powrócić" - pisała w swojej autobiografii Agatha Christie. Są jednak sposoby na to, żeby ten "punkt widzenia" choć na chwilę sobie przypomnieć. Oto kilka z nich.
1. Kolekcjonuj dobre wspomnienia
Potrzebny będzie ci niewielki pojemnik - słoik, tekturowe pudełko, butelka, kredki i kolorowe karteczki. Na fiszkach zapisz wszystkie wspomnienia, które akurat przyjdą ci do głowy i zbierz je w pojemniku. Możecie robić to całą rodziną. Niech każdy wrzuci do pojemnika swoje karteczki. Zróbcie kolekcję wspomnień z rodzinnych wydarzeń, z chwil z bliskimi, wspomnień z dzieciństwa. Uwaga - niech pojemnik będzie zawsze otwarty, tak, żebyście w każdej chwili mogli uzupełniać go kolejnymi wspomnieniami. W tej sposób stworzycie pokaźną kolekcję dobrych wspomnień, do których zawsze będzie można wrócić.
2. Nie bój się zadzwonić, nie bój się porozmawiać
Kto, jak nie seniorzy rodu będą najlepszymi osobami, z którymi porozmawiasz o przeszłości, także tej twojej? Zadzwoń do babci, dziadka lub innego starszego członka waszej rodziny. Może uda wam się spotkać. Możecie powspominać twoje dzieciństwo, porozmawiać o tym, jak to było kiedyś. Nic nie zastąpi anegdot i wspomnień babci lub dziadka o tym, jakim urwisem był wnuk lub wnuczka, jak zakręciła im się w oku łza, gdy otrzymali od was własnoręcznie zrobioną laurkę. Takie wspomnienia mogą przenieść nas w czasie i pozwolić choć na chwilę znowu być dzieckiem.
Shutterstock/ Ulza Shutterstock/ Ulza
Shutterstock/ Ulza
3. A może spotkanie po latach?
A co powiesz na spotkanie starych znajomych z podstawówki? Wszelkiego rodzaju szkolne zjazdy po latach są w ostatnim czasie bardzo popularne. Dziś, gdy już można spotykać się w większym gronie, taki zjazd to okazja, żeby cofnąć się do beztroskich lat szkolnych. Dzięki mediom społecznościowym odszukanie starych znajomych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.
4. Odkurz stare zdjęcia i daj im nowe życie
Szuflada pełna zdjęć - kto tego nie zna. Zanim na dobre oswoiliśmy się z fotografią cyfrową i albumy zamieniliśmy na foldery, niemal każda rodzina kolekcjonowała tradycyjne zdjęcia. Wyciągnij je z szuflady i daj im drugie życie. Poszukaj tych z dzieciństwa, im więcej, tym lepiej. Stwórz z nich mini album, znajdź dla niego miejsce na komodzie lub na ścianie w pokoju. Kto powiedział, że w domu możesz eksponować tylko zdjęcia z niedalekiej przeszłości - ślubne, z podróży? Pokaż wszystkim fotografie z twojego dzieciństwa. Jeśli znajdziesz dla nich odpowiednie miejsce, staną się twoim codziennym oknem do przeszłości i wspomnień.
5. Baw się, jak dziecko
Kiedy ostatni raz grałeś w piłkę, grę planszową, zbudowałeś zamek z piasku lub karmiłeś gołębie w parku? Nie wypada? Nie ma czasu? Wręcz przeciwnie. Przypomnij sobie, jakie były twoje ulubione zabawy z dzieciństwa i zrób to jeszcze raz. Może uda się namówić na taką zabawę siostrę, brata, kuzyna lub kuzynkę, mamę lub tatę? Karmienie gołębi w parku z rodzicami (jak za dawnych lat) może być świetną zabawą dla was wszystkich. Łezka w oku i uśmiech gwarantowane. Przy okazji możecie powspominać.
Shutterstock/LaineN Shutterstock/LaineN
Shutterstock/LaineN
To tylko inspiracje. Oczywiste, znany niemal wszystkich, ale czasami właśnie najtrudniej wpaść na najprostsze pomysły. Poszukaj swoich sposobów na pielęgnowanie wspomnień.