Przestaw swój dom na zero waste. To proste

Środowisko naturalne jest w coraz gorszej kondycji. Jednym z powodów tej sytuacji jest poziom zaśmiecania globu, który bezpośrednio wiąże się z konsumpcyjnym stylem życia człowieka. Odpowiedzią na ten problem jest model życia zero waste. Na czym polega życie w duchu tej idei? Jak prowadzić dom zero waste?

Zero waste to nie tylko resztki, marnotrawstwo i pozostałości po pełnowartościowych produktach. W stylu życia zero waste kluczową rolę odgrywają nasze codzienne wybory, które powinny być oparte na minimalizmie i rozsądnym samoograniczaniu konsumpcji. To filozofia życia, wedle której człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, dzięki czemu przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

Jak być zero waste? Na co dzień wystarczy stosować się do prostych zasad "5R", które pomogą wprowadzić dobre praktyki w życie i polegają na takich zachowaniach, jak:

- Refuse - odmawiaj - nie przyjmuj zbędnych przedmiotów, które prawdopodobnie szybko wyrzucisz, tj. torby jednorazowego użytku, ulotki, próbki kosmetyków czy opakowania.

- Reduce - ograniczaj - wprowadź minimalizm we własne życie, nabywaj i otaczaj się tylko tymi przedmiotami, które są niezbędne oraz dokonuj świadomych zakupów. To właśnie dzięki przestrzeganiu tej zasady można ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów.

- Reuse - używaj ponownie - unikaj, a najlepiej wyeliminuj przedmioty jednorazowego użytku, a dla przedmiotów, które zostały już nabyte, szukaj ponownego zastosowania. Znajduj nowe przeznaczenie dla posiadanych rzeczy, np. przerabiaj/udoskonalaj stare ubrania, daj drugie życie starym meblom, pomalowane skrzynki świetnie sprawdzą się jako regał na książki, a szklane słoiki będą stylowymi świecznikami.

- Recycle - segreguj i przetwarzaj - pamiętaj, że recykling jest ważny, ponieważ jest następstwem prawidłowej segregacji odpadów. Wygospodaruj w swoim domu pięć odrębnych pojemników, gdzie wrzucane będą: szkło, metal i tworzywa sztuczne, papier, bioodpady i odpady zmieszane.

- Rot - kompostuj - również odpady organiczne, tj. resztki jedzenia, gałęzie, trawa czy liście, mogą być wykorzystane do tworzenia wartościowego, naturalnego nawozu dla roślin.

Prowadzenie domu zero waste

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak w naszych domach zużywamy dużo jednorazowych produktów, które przyczyniają się do zwiększenia światowych zasobów śmieci. W samej kuchni korzystamy m.in. z folii aluminiowej, folii spożywczej, woreczków jednorazowych, plastikowych czy papierowych słomek do napojów oraz ręczników papierowych. Bez dużych wyrzeczeń można je zastąpić wielorazowymi odpowiednikami. Do przykrycia jedzenia warto wybrać ściereczki bawełniane, a do pieczenia świetnie sprawdzą się zamykane naczynia ze szkła żaroodpornego, ceramiki czy żeliwa - zamiast folii aluminiowej. Do przechowywania żywności doskonale nadają się zamykane szklane lub ceramiczne pojemniki, np. słoiki.

Do sklepu warto zabierać własne torby. Zarówno na całe zakupy, jak i na pojedyncze produkty wymagające indywidualnych opakowań. Tu sprawdzą się pojemne torby z tkanin, a także coraz bardziej popularne uszyte z siateczkowej tkaniny (np. firanki) różnej wielkości ekologiczne woreczki na żywność, np. owoce, warzywa czy pieczywo. Z powodzeniem zastąpią one foliowe reklamówki i worki. Wyborem przyjaznym planecie będzie także rezygnacja z butelkowanej wody i napojów - zamiast nich najlepiej pić wodę z kranu lub korzystać z trwałych dzbanków i butelek z filtrami.

fot. shutterstockfot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Ponadto planuj posiłki, a wybierając się na zakupy rób listę potrzebnych produktów. Gotuj z głową i staraj się wykorzystywać jedzenie tak, by go nie marnować i nie wyrzucać. Jedz sezonowo i lokalnie. Rób przetwory, które wykorzystasz w późniejszym czasie.

Łazienka to kolejne miejsce w domu, gdzie można wprowadzić kilka zmian w  duchu zero waste. Zamiast jednorazowych maszynek do golenia, warto zainwestować w solidną, metalową golarkę na żyletki. Jednorazowe waciki i chusteczki powinny natomiast ustąpić miejsca ich materiałowym, wielorazowym zamiennikom. Dobrą zmianą będzie również korzystanie z przedmiotów łatwych w recyklingu i wykonanych z naturalnych surowców. Będą to m.in. szczoteczka do zębów z bambusa, papierowe patyczki higieniczne, papier toaletowy z recyklingu czy też mydło i szampon w kostce zamiast tych klasycznych zapakowanych w plastikowe butelki. Do sprzątania łazienki można stosować domowe środki czystości, które przygotujesz na bazie octu i sody oczyszczonej.

Pamiętaj, że pomóc planecie możesz również poprzez oszczędzanie wody - wybieraj prysznic zamiast długich kąpieli, a podczas mycia zębów zakręcaj wodę by na darmo nie leciała z kranu. Pralkę włączaj tylko, gdy jest pełna - oszczędzisz nie tylko wodę ale również prąd.

Mniej znaczy lepiej

Redukcję liczby przedmiotów codziennego użytku, czyli kolejną z zasad zero waste, też bez problemu wdrożysz do swojego gospodarstwa domowego. Dzięki odpowiedniej selekcji warto pozostawić do użytku tylko i wyłącznie to, co rzeczywiście jest potrzebne. Pozostałym rzeczom - zamiast je wyrzucać - można dać drugie życie (odnowić/przerobić) lub oddać potrzebującej osobie, pozostawić w popularnych ostatnio "podzielniach", które właśnie służą dzieleniu się z innymi rzeczami, których już nie potrzebujemy, przekazać na rzecz fundacji, czy zostawić przy śmietniku z kartką "weź mnie". Gdy sami będziemy potrzebować "nowych" rzeczy do domu, warto też ich szukać w tych samych miejscach oraz wybierać w pierwszej kolejności przedmioty używane.

Co najczęściej zalega nam w domu? Ubrania, buty, dziecięce zabawki, książki, podręczniki, akcesoria kuchenne - a to tylko niektóre z rzeczy, którymi warto podzielić się z innymi.

Nie zapominaj o segregacji

Kolejną czynnością w domu zero waste powinno być skrupulatne segregowanie śmieci, a także w miarę możliwości ich ponowne wykorzystanie. Zanim coś zostanie wyrzucone, dobrze zastanowić się, czy nie można tej rzeczy użyć ponownie. Szklane butelki z nakrętkami doskonale sprawdzą się na domowe soki, w słoikach można trzymać sypką żywność i własnoręcznie robione przetwory, a ze starej pościeli da się uszyć torby na zakupy.

Kompostowanie odpadków organicznych to czynność niezwykle ważna w myśl idei zero waste. Oczywiście wtedy, gdy nie ma ku temu przeszkód i są do tego odpowiednie warunki oraz możliwości. Przy domu jednorodzinnym można postawić kompostownik ogrodowy, a w mieszkaniach, które posiadają balkon lub taras dobrze sprawdzają się kompostowniki balkonowe. W obu przypadkach z pozoru zbędnych śmieci uzyskuje się znakomitej jakości nawóz do roślin.

Kompostować można nie tylko resztki warzyw i owoców, rozgniecione skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, skoszoną trawę, zgrabione liście, obeschnięte części roślin dekoracyjnych, ale także przedmioty z naturalnych, poddających się szybkiemu rozkładowi surowców, np. niezadrukowany papier (szare, niepowlekane kartony).

Zero waste to więcej niż chwilowa moda. To postawa etyczna i ekologiczna, która wynika z odpowiedzialności oraz troski o kondycję środowiska naturalnego, która ma za zadanie dać przyrodzie szybsze możliwości regenerowania się. Zero waste to styl życia, który również pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze oraz bardziej docenić to, co posiadasz, gdyż od zmiany podejścia do nabywania dóbr należy zacząć działania wspierające środowisko naturalne.