Poród? Co zabrać ze sobą na porodówkę, jak się przygotować? Niezbędnik mamy

Z pakowaniem torby do szpitala przed porodem nie warto zwlekać. Warto zawczasu przygotować kompletną wyprawkę zarówno dla siebie, jak i dla dziecka, aby czas spędzony na porodówce był spokojny. Kiedy nadejdzie ten długo wyczekiwany moment, nie wpadniesz w panikę, że nie jesteś gotowa.

Tylko nieliczne dzieci przychodzą na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie. Dlatego też warto dużo wcześniej przygotować się do porodowego pobytu w szpitalu. Torbę warto przygotować więc nawet na początku trzeciego trymestru, a najpóźniej na początku dziewiątego miesiąca. Takie przygotowanie wpłynie przede wszystkim na komfort psychiczny. Nie będziesz w ostatniej chwili poszukiwała potrzebnych rzeczy, a czas tuż przed porodem poświecisz na odpoczynek i spokojne oczekiwanie na ten ważny moment w życiu. 

Jak przygotować torbę do szpitala?  

Rzeczy, które ze sobą zabierzesz dobrze jest spakować w dwie oddzielne torby. W jednej znajdzie się to, co przyda się tobie, w drugiej to, co niezbędne będzie dla malucha. Taki rozkład rzeczy pozwoli łatwiej coś znaleźć. Oczywiście, jeśli uznasz, że jedna torba i odpowiednie ułożenie w niej rzeczy całkowicie ci wystarczy, zrób tak. Przed spakowaniem dobrze jest zrobić listę tego, czego będziesz potrzebować i pakować po kolei znajdujące się na niej pozycje, skreślając je z listy. Zanim zaczniesz pakowanie dowiedz się, czy szpital nie zapewnia przypadkiem kosmetyków dla dziecka oraz pieluch. Skontaktuj się ze swoją położną i dowiedz, co może ci się przydać, a co jej zdaniem może być zbędne. 

Co powinno znaleźć się w torbie dla dziecka?  

Oczywistym jest, że torba dla dziecka powinna zawierać rzeczy dostosowane głównie do pory roku, w której maluch przyjdzie na świat. Zawsze jednak potrzebne będą 3-4 bawełniane body rozpinane kopertowo lub koszulki, 3-4 pajacyki albo 3-4 kaftaniki i pary śpioszków. Do torby warto również zapakować rożek, kilka pieluch tetrowych (te przydatne będą do podłożenia podczas przewijania albo szczepienia). Przydadzą się również 2 bawełniane czapeczki (bez wiązania) oraz cienkie rękawiczki albo skarpetki do założenia na rączki, by maluch się nie podrapał. Warto pamiętać, by ubranka wcześniej wyprać w dziecięcym proszku i wyprasować. To pomoże pozbyć się bakterii. Lepiej będzie, jeśli wybierzesz te kilka centymetrów większe. Nigdy nie wiadomo, ile dokładnie centymetrów będzie mierzyła twoja pociecha, a rękawek w za dużej koszulce zawsze będzie można podwinąć. Oprócz ubranek do torby należy zapakować małą paczkę jednorazowych pieluch dla noworodków (ok. 20 sztuk - new born). Do tego ręcznik kąpielowy z kapturem, delikatne mydło, mokre chusteczki do pupy oraz - jeśli szpital ich nie zapewni - krem, oliwkę, czy jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.

ShutterstockShutterstock Shutterstock Shutterstock

Co włożyć do torby dla mamy? 

W twojej torbie obowiązkowo powinny znaleźć się koszule, chyba że szpital daje pacjentkom swoje, ale należy to już do rzadkości. Najlepiej sprawdzą się te bawełniane - jedna krótka, która będzie idealna do porodu oraz dwie rozpinane z przodu, z których będziesz korzystać już po i w których będziesz karmić swoją pociechę. Lepiej nie brać nowych koszul, bo mogą pobrudzić się krwią i już się nie doprać. Wśród ubrań, które zabierzesz ze sobą powinny znaleźć się też szlafrok, dwa biustonosze do karmienia z odpinanymi miseczkami i kilka par majtek - jednorazowych lub siateczkowych albo luźnych bawełnianych. Weź ze sobą także kapcie i klapki pod prysznic oraz ciepłe skarpety. Te ostatnie przydadzą się nawet latem na sali porodowej, bo ciężarne często odczuwają chłód dotkliwiej. Warto też zapakować wygodne ubrania, w których wrócisz do domu. Nie zapomnij również o środkach higienicznych. Niezbędne będą duże, chłonne podpaski, płyn do higieny intymnej, papierowy ręcznik i preparat przyspieszający gojenie. Spakuj do torby dwa ręczniki bawełniane - mały i kąpielowy, żel pod prysznic, szampon, pastę, szczoteczkę do zębów, dezodorant, krem do twarzy i rąk oraz podrażnionych brodawek. Warto zapakować też nawilżający balsam do ust, bo mogą być wysuszone i spierzchnięte. Własne sztućce, kubek oraz poduszka, która ułatwi karmienie, też warto mieć w torbie. Nie zaszkodzi, jeśli do torby dorzucisz szczotkę, gumki i spinki do włosów. Jeśli uznasz, że jest jeszcze jakiś kosmetyk albo przedmiot, który ci się przyda, zabierz go ze sobą.

Dokumenty, woda i telefon  

W ostatniej chwili zapakuj do torby wszystkie niezbędne dokumenty, takie, jak karta ciąży, dowód osobisty, wyniki ostatnich badań (morfologia, mocz, USG, HbsAg - w kierunku WZW typu B oraz informację o grupie krwi. Zabierz ze sobą wodę. Zwłaszcza, gdy jest gorąco, trzeba jej pić bardzo dużo. Średnie zapotrzebowanie na płyny u dorosłej kobiety to ok. 2 l dziennie. W przypadku ciężarnych wzrasta ono o około 300 ml dziennie, a podczas laktacji o około 700 ml dziennie. Odpowiednie nawodnienie organizmu kobiety oddziałuje bezpośrednio na produkcję pokarmu, a więc wspomagająco na laktację. Dlatego woda jest niezbędna dla kobiet w ciąży i po porodzie, i musi się znaleźć w torbie do szpitala. Dobrze jest mieć zarówno tę w dużej butelce, jak i małą z ustnikiem. Najodpowiedniejszym napojem dla kobiety w okresie ciąży i laktacji jest woda naturalnego pochodzenia - źródlana lub mineralna niskozmineralizowana. Dlaczego? Wody o niskiej mineralizacji mają optymalnie zbalansowany skład jeśli chodzi o zawartość tych substancji, które powinny być limitowane w diecie osób o tak szczególnych potrzebach (jak np. azotany, azotyny czy chlorki i fluorki).

ShutterstockShutterstock Shutterstock Shutterstock

Weź ze sobą telefon, którym nie tylko uwiecznisz pierwsze chwile maluszka i pochwalisz się, że zostałaś mamą, ale będziesz mogła dzięki sekundnikowi mierzyć skurcze. Z pewnością przyda się coś do czytania albo słuchania, by umilić sobie czas w szpitalu. Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący cię do urodzenia dziecka. To okazja, by zastanowić się, w jaki sposób możesz oswoić szpitalną przestrzeń i co ci jest potrzebne, by w sali porodowej poczuć się bezpiecznie i o niczym nie zapomnieć. Dzięki temu nawet, jeśli poród nastąpi przed terminem, będziesz spokojna i przygotowana na wszystko.

Copyright © Agora SA