7 ważnych faktów o Dniu Kobiet. Sprawdź i zaskocz znajomych

Z większą lub mniejszą atencją, ale obchodzony jest co roku - Dzień Kobiet. Wbrew pozorom z tym świętem wiąże się kilka faktów i ciekawostek, o których warto wiedzieć.

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się głównie z PRL-em, kiedy to kobiety otrzymywały w zakładach pracy goździki i rajstopy. Chociaż podarki te miały być wyrazem szacunku dla kobiet, dzisiejsze 50-latki wspominają, że ich odbiór musiały pokwitować. W latach 70. 8 marca faktycznie prezentowano sylwetki kobiet, które zaistniały w różnych dziedzinach, ale dla zwykłych robotnic nie był to dzień tak uroczysty jak mogłoby się wydawać. W zakładach pracy i szkołach podkreślano ich wkład w funkcjonowanie gospodarki. Nieco później goździki zastąpiły tulipany (i te najczęściej wręczamy paniom dzisiaj w Dniu Kobiet), a 8 marca stał się dniem różnych, kobiecych manifestacji, w czasie których przypomina się o równości kobiet i mężczyzn. Dzień Kobiet jest świętem niezwykle ciekawym i różny sposób obchodzonym na całym świecie. Co warto o nim wiedzieć?

Umiłowanie kobiet w starożytności 

Zdawać by się mogło, że Dzień Kobiet jest świętem stosunkowo młodym, związanym z postępem, świadomością, walką o prawa kobiet. Tymczasem za pierwowzór można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie na początku marca Matronalia. To okres kojarzony z płodnością i macierzyństwem, dlatego też mężowi obdarowywali swoje wybranki prezentami. 

Ponad 100-letnia tradycja

Pierwszy Dzień Kobiet odbył się po raz pierwszy 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Obchody miały być zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki po słynnych nowojorskich protestach kobiet, domagających się równego traktowania w miejscu pracy. Istnieje kilka wersji związanych z pochodzeniem tego święta, ale historykom nie udało się wskazać dokładnych powodów. Jedna z nich głosi, że Dzień Kobiet miał upamiętniać pożar w jednej z nowojorskich fabryk, w którym zginęło ponad 100 kobiet, zmagających się z wyzyskiem. Oficjalnie Dzień Kobiet obchodzi się od 1910 roku z inicjatywy Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze, w ramach hołdu dla sufrażystek walczących o prawa kobiet. 

W hołdzie kobietom

W przeciwieństwie do walentynek, w Dniu Kobiet życzenia składa się nie tylko partnerce, którą darzy się uczuciem. 8 marca jest świętem wszystkich kobiet - tych małych i dużych. Mężczyźni wręczają kwiaty i drobne podarki swoim żonom, matkom, córkom i koleżankom. W wielu firmach wciąż utrzymuje się tradycja polegająca na tym, że pracodawca i/lub pracownicy płci męskiej wręczają kobietom kwiaty. To dzień, w którym kobieta często słyszy miłe słowo od mężczyzny spotkanego na ulicy lub w kolejce w sklepie. 

Dzień Kobiet na świecie  

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na świecie, m.in. w Albanii, Algierii, Brazylii, Chinach, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie czy we Włoszech. Nie zawsze jest to 8 marca. Na przykład w Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia. W Armenii świętowanie trwa aż miesiąc, od 8 marca do 7 kwietnia. W większości krajów kobiety otrzymują drobne podarunki i kwiaty. We Włoszek i w Rosji symbolem Dnia Kobiet jest akacja srebrzysta, a nie jak w Polsce goździk i tulipan. Fanki tego święta mogą pozazdrościć Wietnamkom. Tam Dzień Kobiet (a może "Pół Roku Kobiet"?) trwa od 8 marca do 20 października. 

 Zniesienie oficjalnych obchodów  

Jeszcze do 1993 roku w Polsce Dzień Kobiet wiązał się z oficjalnymi obchodami, jednak zwyczaj ten został zniesiony przez ówczesną polską premier - Hannę Suchocką. Czy kiedyś święto to znów zostanie przywrócone?

Inne ważne daty  

Nie tylko 8 marca warto pomyśleć o kobietach, ich roli we współczesnym świecie, równości i krzywdzie, jaka je spotyka w różnych krajach. Do kalendarza warto wpisać także Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i przypadający na 25 listopada. 15 października świętujemy natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Wszystkie te święta pokazują, jak ważne jest mówienie o prawach kobiet, okazywanie im szacunku, wdzięczności i wsparcia. Właśnie dlatego warto 8 marca powiedzieć bliskim nam kobietom, jak ważne są w naszym życiu. 

Copyright © Agora SA