Rozwiązania, które ułatwią opiekę nad chorym

Opieka domowa nad obłożnie chorym członkiem rodziny to duże wyzwanie. Jak się na nie przygotować i zapewnić bliskiej osobie jak najlepsze warunki?

Przygotuj przestrzeń dla chorego

Jak każdy człowiek, chory potrzebuje prywatności. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przeznaczysz dla niego osobny pokój w domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wydziel dla chorego przestrzeń np. za pomocą parawanu. Łóżko obłożnie chorego koniecznie musi być wyposażone w materac przeciwodleżynowy. Najlepszym wyborem jest specjalne łóżko medyczne, które można regulować np. podnosząc oparcie dla pleców tak, aby chory znajdował się w pozycji siedzącej. Takie łóżka wyposażone są też w inne udogodnienia, m.in. barierki uniemożliwiające wypadnięcie i kółka, dzięki którym łatwiej je przesuwać. Nowe łóżko kosztuje ok. 1000-2000 zł, ale wielu miastach istnieje możliwość wypożyczenia go w wypożyczalni sprzętu medycznego.

Osoba chora ma osłabioną odporność, dlatego ważne jest, żeby w jej pokoju panował nienaganny porządek. Aby ułatwić sobie częste sprzątanie, zadbaj o to, żeby przestrzeń nie była zagracona. Nie oznacza to, że otoczenie chorego musi wyglądać jak sterylna sala szpitalna. Ulubione książki, albumy, ramki ze zdjęciami i pamiątki z pewnością poprawią humor bliskiej osobie. Warto postarać się także o to, żeby w pokoju znalazło się radio, telewizor lub tablet.

Jeśli chory może wstawać z łóżka, postaraj się również o wygodny fotel dla niego. Rozejrzyj się po mieszkaniu i zastanów się, które miejsca wymagają zabezpieczenia: wszystkie długie kable przymocuj do ściany, podklej wystające kawałki wykładziny, załóż specjalne nakładki na ostre kanty mebli.

Higiena chorego

Obłożnie chory powinien być myty rano i wieczorem, a jeśli jest taka potrzeba (np. chory się zabrudzi) także w ciągu dnia. Jeśli chory może wstawać z łóżka, a lekarz wyrazi na to zgodę, toaleta może się odbywać pod prysznicem lub w wannie. Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności nie musi wiązać się z generalnym remontem. Najważniejsze jest zamontowanie koło wanny lub pod prysznicem uchwytów ułatwiających zachowanie równowagi i umieszczenie tam mat przeciwpoślizgowych. Warto kupić też stabilne krzesełko, na którym chory może siedzieć w czasie mycia i podest, który ułatwi mu wejście do wanny lub brodzika.

Jak myć osoby, których stan nie pozwala na to, by toaleta odbywała się poza łóżkiem? Jeśli nie masz w tym wprawy, najlepiej poproś pielęgniarkę o pomoc i szczegółowe instrukcje.

Osoba chora potrzebuje kontaktu z bliskimiOsoba chora potrzebuje kontaktu z bliskimi Tena Tena

Właściwe produkty do pielęgnacji

Pamiętaj też o przygotowaniu odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Skóra osób chorych i starszych jest cienka i wrażliwa, narażona na otarcia i odleżyny. Dlatego nie należy jej myć zwykłą wodą i mydłem, które mogą wysuszyć skórę i zniszczyć jej barierę ochronną.

Dużo lepszym wyborem są specjalistyczne kosmetyki, które nie tylko czyszczą, ale też regenerują i nawilżają. Marka TENA ma w swojej ofercie zarówno delikatny żel pod prysznic (można umyć nim także włosy), jak i produkty, które nie wymagają spłukiwania. Krem TENA Wash Cream i pianka TENA Wash Mousse przeznaczone są przede wszystkim do pielęgnacji okolic krocza przy zmianie produktów chłonnych, ale można umyć nimi całe ciało chorego. Pomoże w tym jednorazowa rękawica TENA Washglove (dużo wygodniejsza w użyciu niż ręcznik, a do tego wykonana z miękkiego, przyjemnego dla skóry materiału) albo chusteczki TENA Soft Wipe. Do szybkiego podmycia lub odświeżenia, np. w czasie upału, znakomite będą mokre chusteczki TENA Wet Wipe. Warto mieć je zawsze w pobliżu łóżka chorego - plastikowe wieczko chroni chusteczki przed wysuszeniem, a można je otworzyć jedną ręką.

Szczególnie ciekawym produktem TENA jest czepek do mycia włosów. Mycie włosów unieruchomionej osoby jest dość uciążliwe, wymaga podstawienia za zagłówek łóżka miski i odchylenia głowy chorego do tyłu, co może być dla niego niewygodne. Czepek rozwiązuje ten problem - jest nasączony szamponem z odżywką, który nie wymaga spłukiwania.

Aby zapewnić skórze chorego jak najlepszą ochronę, po myciu warto stosować odpowiednie kremy. TENA ma w swojej ofercie produkty, które doskonale nadają się do takiej pielęgnacji. To przede wszystkim TENA Zinc Cream - krem łagodzący z cynkiem, który nadaje się dla podrażnionej i wrażliwej skóry. TENA Zinc Cream zawiera 10% tlenku cynku oraz witaminę E. Jego nakładanie i usuwanie jest bardzo łatwe. Drugi produkt to TENA Barrier Cream , delikatny krem ochronny z gliceryną, który pomaga chronić skórę chorego przed działaniem moczu i kału. Co ważne, nie zawiera perfum ani konserwantów.

Niektórzy chorzy cierpią na inkontynencję, czyli nietrzymanie moczu lub kału, albo nie są w stanie odpowiednio wcześnie zakomunikować, że muszą skorzystać z toalety. Aby zapewnić im komfort, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki higieniczne. Wiodącym producentem produktów dla osób z inkontynencją jest TENA. W ofercie firmy znajdziemy m.in. wkładki, pieluchomajtki oraz majtki chłonne w różnych rozmiarach i poziomach chłonności. Odpowiednio dobrane, pozwolą ochronić skórę przed wilgocią, a ubrania i pościel przed zabrudzeniem. Aby dodatkowo się zabezpieczyć, można wyłożyć łóżko chorego chłonnym podkładem TENA .

Opieka nad bliskimOpieka nad bliskim Tena Tena

Dbaj o dobre relacje

Nie dawaj odczuć choremu, że jest wyłącznie ciężarem dla bliskich. Rozmawiaj z nim nie tylko o kwestiach związanych z leczeniem, ale i codziennych sprawach. Opowiedz, jak dzieci radzą sobie w szkole, ponarzekaj na szefa, podziel się ciekawą wiadomością, którą usłyszałeś w telewizji albo plotkami z sąsiedztwa. Pokaż, że jego zdanie jest dla ciebie ważne - zapytaj o radę lub poproś, by poopowiadał rodzinne historie.

Jeśli chory jest częściowo samodzielny, nie wyręczaj go we wszystkim. Pozwól mu wykonywać czynności, z którymi sobie radzi, nawet, jeśli jest powolny.

Niestety, często emocje, które towarzyszą chorobie mogą prowadzić do konfliktów. Chory nie radząc sobie z cierpieniem, może mieć pretensje do opiekuna, zachowywać się agresywnie albo histerycznie. Postaraj się uzbroić w cierpliwość i pamiętać, że to nie twoje zachowanie jest prawdziwą przyczyną frustracji chorego. Daj jednak sobie prawo do odczuwania trudnych emocji - to, że czasem czujesz złość czy zmęczenie jest naturalne i nie oznacza, że jesteś złym opiekunem. Jeśli jednak sytuacja cię przerasta, nie wahaj się zwrócić o pomoc do psychologa lub terapeuty.

Opieka nad chorymOpieka nad chorym Tena Tena

Szukaj pomocy

Zadania opiekuna mogą przytłoczyć, szczególnie, jeśli trzeba je łączyć z pracą zawodową. Postaraj się wygospodarować czas tylko dla siebie, przynajmniej jedno popołudnie w tygodniu poświęć na relaks - kino, wyjście na basen, spotkanie ze znajomymi itp. Nie wyrzucaj sobie, że to egoistyczne. Jest dokładnie odwrotnie - dbając o swoje zdrowie psychiczne, dbasz również o chorego. Dużo trudniej być dobrym opiekunem, jeśli jesteś stale zmęczony i zestresowany.

Ale jak znaleźć na to czas w natłoku zajęć? Przede wszystkim: zaangażuj rodzinę. Wielu opiekunów bierze na siebie całość obowiązków związanych z opieką nad chorym. Nie proszą oni o pomoc bliskich, wychodząc z założenia, że "przecież oni mają na głowie swoje sprawy", a gdyby mogli, sami zaoferowaliby wsparcie. To błąd. Członkowie rodziny nie zawsze zdają sobie sprawę z ogromu pracy, jaką wykonuje opiekun. Dlatego ważne jest, abyś jak najwcześniej jasno zakomunikował im, że oczekujesz pomocy przy opiece albo partycypacji w kosztach leczenia i rehabilitacji.

Niektórym chorym przysługuje pielęgniarska opieka długoterminowa finansowana przez NFZ. Niestety, pielęgniarka w ramach takiej opieki spędza u chorego średnio 2 godziny dziennie. Dlatego jeśli pozwalają ci na to finanse, rozważ skorzystanie z płatnych usług opiekunów medycznych. Po specjalistyczną pomoc można zgłosić się także do hospicjum domowego (nawet, jeśli chory nie jest umierający) lub skontaktować się z organizacją NGO, której wolontariusze mogą wyręczyć nas np. w robieniu zakupów albo dotrzymać choremu towarzystwa.