fot. shutterstock

fot. shutterstock (fot. shutterstock)

Kolory oddziaływają na nas w każdym momencie, a zwykle nie wybieramy ich świadomie. Co kolory mówią o nas? Symbolika kolorów

Wywołują nastroje i uczucia, wyrażają emocje. Kolory są nieodłączną częścią naszego życia. Mamy swoje ulubione i takie, za którymi nie przepadamy. Te, które wybieramy, niosą za sobą wiele informacji o naszej osobowości. Czy jednak właściwy dobór koloru ścian może sprawić, że będziemy czuli się lepiej, a odpowiednio dobrana barwa bluzki ułatwi biznesowe negocjacje?

Kolor jest czymś więcej niż tylko zjawiskiem optycznym. Wszystkie barwy mają własne znaczenie i szczególny wpływ na nasz mózg. Postrzeganie ich jest bardzo indywidualne. W zależności od płci, wieku, nastroju oraz samopoczucia, w jakim się znajdujemy, a nawet aktualnego światła - odbiór tego samego koloru u różnych osób może być zupełnie inny.

fot. shutterstock
fot. shutterstock

Barwy mają również znaczenie symboliczne i są bezpośrednio związane z kulturą, w której żyjemy, np. w Europie czarny jest kolorem żałoby, natomiast w kulturach Wschodu jest to biel. Już od czasów starożytnych przypisywano im odpowiednie znaczenie.  

Moc koloru

W wyniku wielu badań nad kolorami badacze nie mają wątpliwości, że każda barwa ma określony potencjał pobudzenia. Na jednych mają one silniejszy lub słabszy wpływ.  Bez wątpienia oddziałują na temperament człowieka i jego emocje. Są kolory, które pobudzają nas do życia (np. czerwony czy żółty), a inne odbierają energię. W otoczeniu niektórych z nich czujemy się spokojni i zrelaksowani (niebieski czy zielony), inne potrafią spowodować rozdrażnienie lub irytacje.

Indywidualny stosunek do palety barw często sprawia, że bezwiednie poddajemy się ich działaniu. Nieświadomie dobieramy kolory ubrań czy pomieszczeń. Dopiero w momencie zamierzonego wyboru, można dostrzec ich potencjał, który może się przyczynić do poprawy jakości życia. 

Znaczenie i wpływ kolorów

Dzięki odpowiedniej wiedzy na temat wpływu kolorów na nasz nastrój i percepcję różnych rzeczy, możemy lepiej dobrać kolor przedmiotów w naszym otoczeniu. Co oznaczają poszczególne barwy? Jak ich używać? Co mówią o nas?

- Niebieski
Istnieje 111 odcieni niebieskiego. Przywodzi na myśl lekkość, harmonię i poczucie bezpieczeństwa. Osoby wybierające niebieskie elementy są twórcze i oryginalne. Mają potrzebę zauważenia ich kreatywności przez innych. Osoby lubiące ten kolor cenią sobie spokój i równowagę, żyją zgodnie z własnymi przekonaniami. Kolor niebieski we wnętrzach pomaga w ukojeniu nerwów, ułatwia nabrania dystansu, dlatego też jest to barwa najczęściej używana w powierzchniach biurowych i biznesie. Poprawia produktywność i nie rozprasza.

- Zielony
Kolor natury, zdrowia i spokoju. Ubrania w barwie zielonej działają kojąco na innych. Zieleń cechuje w pełni zrelaksowaną osobowość, która lubi otaczać się ludźmi i czerpać z ich towarzystwa co tylko możliwe. Osoby te pragną też czuć się bezpiecznie i nieustannie szukają bliskości z innymi. Ze względu na działanie relaksacyjne i świeżość tego koloru poleca się go dla osób zestresowanych, przemęczonych i z zaburzeniami nastroju. 

- Czerwony
Kolor niezwykle intensywny. Stawiający na aktywność, dynamikę działania i alarmowania o zagrożeniu. Symbolizuje ogień i miłość. Osoby lubiące ten kolor to silne charaktery ze skłonnościami do rywalizacji i pełne emocji. Najczęściej wybierają go osoby niezwykle energiczne, otwarte i często dość impulsywne. Często chcą przejmować kontrolę. We wnętrzach kolor czerwony pobudza, więc jeśli brakuje nam energii lub ciężko się zmotywować dobrze jest wybrać właśnie czerwień. 

- Czarny
Kolor wywołujący silne emocje. Symbol śmierci, ale również elegancji. Posiada aż 50 odcieni. Osoby lubiące tą barwę cenią nowe wyzwania i uwielbiają gdy wokół dużo się dzieje. Chętnie szukają inspiracji oraz chłoną nowe wrażenia. Dzięki czarni wnętrza nabierają stylu i wyrafinowania. W modzie uważany za klasyczny, pasujący do każdego.

- Biały
Kolor niewinności i czystości. Symbol początku i doskonałości. Biały oznacza otwartość i uczciwość, a także uzdrowienie i spokój. Osoby wybierające biel często są samotnikami i uciekają od życia. Często charakteryzuje ich abstrakcyjny styl myślenia. Kolor idealny na lato, ponieważ nie przyciąga tak bardzo promieni słonecznych jak ciemne stroje.

- Żółty
Barwa pełna radości Słoneczne odcienie pomagają zachować dobry humor i optymistyczne podejście do życia. Ci, którzy wybierają ten kolor, swoją indywidualność, wyrażają kreatywnymi pomysłami. To niezwykle twórcze osoby z bujną wyobraźnią i analitycznym umysłem. Mocno o tym kolorze może świadczyć chęć nawiązania nowych znajomości oraz potrzebie kontaktu z innymi ludźmi. Żółty kolor ścian ożywia i rozświetla wnętrze, dodając mu ciepłego charakteru.

- Pomarańczowy
Kolor szczęścia. Symbolizuje dążenie do osiągnięcia celu. Osoby lubiące tą barwę same sobie są sterem, żeglarzem i okrętem, choć do tego są bardzo towarzyskie. Mimo otwarcia do innych zachowują równowagę ducha. Miłośnicy każdej aktywności fizycznej i osiągania małych celów z dnia na dzień.  Świetnie sprawdza się we wnętrzach, gdyż współgra z wieloma innymi kolorami. Ociepla wnętrza, dobrze działa na nastrój domowników.

- Fioletowy
Kojarzy się z tajemniczością, czymś niezwykłym, a nawet magicznym. Preferują go osoby zainteresowane sferą duchową, poszukujące odpowiedzi na pytania dotyczące natury niematerialnej. Często są one perfekcjonistami, lubią mieć porządek w każdej dziedzinie życia. Są to też osoby bardzo otwarte na pomoc i chętnie opiekują się innymi. Kolor fioletowy ma działanie uspokajające. We wnętrzach lepiej postawić na dodatki w tym odcieniu - będą mocnym akcentem dekoracyjnym.

Jak widać znaczenie kolorów jest różne, a ich wpływ na nasze życie może zależeć od indywidualnych doświadczeń. Jedne pomagają się zrelaksować, wyciszyć inne wręcz przeciwnie pobudzają i napawają chęciami do życia. Dzięki barwom jakie nosimy możemy wyrazić swoje emocje, nastrój. One też sprawiają w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych. Warto w swoim otoczeniu posługiwać się kolorami w sposób świadomy i bardziej przemyślany, tak by czerpać z nich to co najlepsze.

fot. shutterstockh
fot. shutterstock