Zaadoptuj - to proste. Kilka kroków, by zyskać bezwarunkową miłość

Chcesz adoptować zwierzę domowe? To wspaniale! Z pewnością tego nie pożałujesz, jeśli tylko się do tego odpowiednio przygotujesz. Zyskasz mnóstwo radości i towarzysza na lata. Jak przygotować się do odpowiedzialnej roli opiekuna nowego członka rodziny?

Przygotuj się na zmiany 

Zwierzę to istota zdolna do odczuwania emocji  i aby nie zrobić jej krzywdy trzeba być pewnym na 100 proc., że to jest odpowiedni moment na przygarnięcie psa czy kota. Zwierzęta wnoszą ze sobą do domu nie tylko czułość i radość, ale też obowiązki, a niekiedy problemy i koszty. 

Pies wymagać będzie od nas większej systematyczności niż kot. Prócz miski wypełnionej karmą należy znaleźć dla niego czas na spacery i zabawy. To towarzyskie zwierzęta, które lubią spędzać czas z człowiekiem. Dlatego tak ważne jest, by przeanalizować swój dotychczasowy tryb życia pod tym kątem, co nie musi wiązać się z rezygnacją z ulubionych aktywności. Wystarczy, że w codziennym rozkładzie dnia znajdziesz przestrzeń na nowe obowiązki, a w przypadku wyjazdu czy innej nieoczekiwanej sytuacji, zapewnisz swojemu czworonogowi odpowiednią opiekę. Tu z pewnością nieoceniona będzie pomoc rodziny lub przyjaciół - osób, które nasz zwierzak zna i dobrze czuje się w ich towarzystwie.  

Co w sytuacji, gdy ktoś z najbliższych nie ma możliwości zaopiekowania naszym pupilem? Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być pobyt w hotelu dla zwierząt. Dziś wybór placówek tego typu jest dość duży. Po wyborze konkretnego miejsca warto jeszcze przed wyjazdem odwiedzić docelowy hotel wraz z pupilem i porozmawiać z jego pracownikami. Jeśli sprawdziłeś miejsce i zarówno sama placówka, jak też jej pracownicy zrobili na tobie dobre wrażenie, nie ma powodu do obaw czy wyrzutów sumienia. 

ShutterstockShutterstock Shutterstock Shutterstock

Jak "wybrać" zwierzę? 

W przypadku gdy zdecydujemy się na adopcję psa kluczowe jest, aby określić, jakiemu czworonogowi możesz dać dom. To ile czasu dziennie będziesz mógł przeznaczyć na opiekę nad nim, jakie masz warunki lokalowe oraz finansowe. Większy zwierzak zazwyczaj potrzebuje więcej aktywności fizycznej. Jeśli zdecydujesz się na większego psa, a mieszkasz w bloku, zadbaj o odpowiednią liczbę spacerów i dawkę ruchu dla niego. Niewybiegany pupil częściej bywa niesforny. Kolejna sprawa to ilość jedzenia: większe psy jedzą więcej, mniejsze mniej. Chcąc karmić psa możliwie najlepiej, warto przemyśleć ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na utrzymanie pupila. Kolejne wydatki wiążą się za zdrowiem zwierzęcia, np. regularnymi wizytami u weterynarza. 

Charakter psa to następna sprawa, którą należy wziąć pod uwagę. Przy adopcji zwierzęcia nie liczy się tylko wygląd, zwłaszcza w przypadku psów w typie konkretnej rasy. Rasa poza wyglądem ma też zbiór pewnych cech, nierzadko mocno zauważalnych w danym osobniku. Zdecydowanie należy zapoznać się z usposobieniem psa, aby dać dom takiemu, który będzie odpowiadał twojemu charakterowi i będziesz mógł zapewnić mu realizację jego potrzeb. Jeśli jesteś domatorem, wybierz czworonoga, który chętnie będzie ci towarzyszył w wylegiwaniu się na kanapie i nie będzie wymagał wielu spacerów. Jeśli jesteś aktywny - idealny dla ciebie będzie pies lubiący ruch.  

Do przemyślenia jest też wiek zwierzaka. Dobrze zastanowić się, czy wolisz wziąć szczeniaka, który będzie żył dłużej, ale będzie też więcej broił zanim się wszystkiego nauczy, czy starszego, który będzie żył krócej, ale będzie już psem ułożonym.  

Masz dzieci? Zwróć uwagę na to, że nie wszystkie psy, zwłaszcza te po przejściach, dobrze reagują na dzieci. Żywiołowość i entuzjazm maluchów może być dla niektórych psiaków problemem. 

Podobne aspekty należy rozważyć pod kątem adopcji każdego innego zwierzęcia, chociażby kota. Zwierzęta jak ludzie - mają różne charaktery i upodobania oraz swoje historie, często związane z trudną przeszłością. Pamiętaj, że jeśli masz poczucie, że twoja relacja z nowym członkiem rodziny budzi jakiekolwiek wątpliwości lub nie umiesz sobie poradzić z pewnymi kwestiami wychowawczymi, możesz skorzystać z pomocy ekspertów. W zależności od problemu można poradzić się specjalistów od tresury lub behawiorystów. Nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy na spacerze czy napady paniki, lęki a w tym nieadekwatne do sytuacji zachowania to problemy, które dzięki wspólnej pracy ze zwierzakiem da się opanować, często też skutecznie wyeliminować.  

ShutterstockShutterstock Shutterstock Shutterstock

Warunki adopcji 

Zwierzaka można adoptować za pośrednictwem schroniska lub fundacji. Aby móc to zrobić, należy spełnić kila warunków. Mogą się one różnić w zależności od miejsca, z którego chcesz adoptować psa/kota. Niektóre instytucje dość rygorystycznie podchodzą do wyboru odpowiedniego opiekuna. Wynika to z faktu, że chcą uniknąć sytuacji powrotu zwierząt do schroniska.

Przed podpisaniem umowy adopcyjnej schronisko lub fundacja przeprowadza wywiad z zainteresowanym. Może wymagać wypełnienia ankiety, aby określić warunki bytowe jakie możesz zaoferować zwierzęciu. Są również wizyty zapoznawcze, na których jest możliwość bliższego kontaktu z wybranym psiakiem czy kotem. To również dobry moment, by uzyskać porady dotyczące wychowania i ułożenia relacji z nowym członkiem rodziny od osób opiekujących się wcześniej wybranym pupilem. 

Adoptując psa/kota należy zapoznać się i podpisać umowę adopcyjną. To w niej zobowiązujesz się do wzięcia odpowiedzialności z zwierzę i otoczenia go stosowną opieką.

Pamiętaj, że adopcja psa lub kota to decyzja na lata. Zwierząt czekających na nowy dom jest mnóstwo i mają one za sobą różne doświadczenia. Często niełatwe. Jednak dajesz mu szanse na nowe, lepsze życie. Należy być przygotowanym na to, że nie od razu zwierzak zobaczy w nas ukochanego opiekuna. Początki mogą być trudne, ale cierpliwość zostanie wynagrodzona. Zyskasz wspaniałego życiowego kompana, oddanego przyjaciela i ogrom bezwarunkowej miłości oraz radości ze wspólnie spędzonych chwil.  

Copyright © Agora SA