Wiosenny nastrój warto pielęgnować

Wiosenny nastrój warto pielęgnować (Shutterstock/nieriss)

"Bądź szczęśliwy. Jakże można nie być szczęśliwym w taką wiosnę?"

Zima to często trudny okres - mniej słońca, mniej okazji do spotykania się ze znajomymi, zmęczenie i zimowa chandra. W tym roku zima była trudniejsza niż zwykle, podobnie jak cały mijający rok. Nic więc dziwnego, że wypatrujemy wiosny i wystawiamy twarze do najmniejszego promyka przedwiosennego słońca.

Aby skrócić oczekiwanie na ciepłe miesiące, kwitnące bzy i pierwsze chodzenie na bosaka po trawie, zaserwujemy Wam dziś subiektywny ranking cytatów o miłości, nowych początkach i wiośnie. Oby przyszła jak najszybciej!

1. "Dziś mamy słońce. Wyniosłem maszynę do pisania na taras i siedzę w cieniu winogronowych liści. Wzburzone niebieskie morze. Jaszczurki wygrzewają się w słońcu na ścianie. Powoli zaczyna się wiosna". Lawrence Durrell  ("Lawrence Durrell-Henry Miller - Listy. 1935-1980")

Jeśli nazwisko Lawrence'a Durrella brzmi znajomo, to dobry trop - to ten sam pisarz, którego znamy z popularnego serialu o rodzinie Brytyjczyków, która w latach dwudziestych przeniosła się na Korfu. W kolejnych latach Lawrence Durell nawiązał korespondencyjną znajomość z Henrym Millerem, któremu w listach opisywał sceny takie, jak ta powyżej. 

2. "Nie była to powściągliwa wiosna: cała ziemia tętniła nią, jakby uderzono w jakąś mocną, dźwięczną strunę. Usłyszała ją cała wyspa i dała odzew. Tym odzewem były lśnienia kwietnych płatków, śmignięcia ptasich skrzydeł [...]. W bujnych zielskach wezbranych wodą rowów żaby, zdałoby się świeżo emaliowane, rechotały porywającym chórem. [...] Zięby dzięgotały w podnieceniu. Wśród mirtów drozd wypiął pierś jak mandarynkę i wydał melodyjny trel. Wyspa przesiąknięta była rosą, promieniejąca wczesnym porannym słońcem, pełna życia i ruchu. Bądź szczęśliwy. Jakże można nie być szczęśliwym w taką wiosnę?". Gerald Durell

Wiosna na Korfu, jak widać zrobiła wrażenie na całej rodzinie Durellów, a dwaj bracia doceniali w niej to, co najbardziej do nich przemawiało - Lawrence, pisarz - inspirację do tworzenia. Gerald, zoolog i przyrodnik - bogactwo przyrodnicze wyspy.

3. "To gorączka wiosenna. Tak się to właśnie nazywa. A gdy cię już dosięgnie, chciałbyś wtedy... Ach, nie, sam nie wiesz, czego byś chciał naprawdę, ale wydaje ci się, że wkrótce serce ci pęknie, tak bardzo tego chcesz!". Mark Twain, "Tomek Sawyer detektywem."

Też tak macie? Ten nagły wiosenny przypływ energii, skumulowanej po całej zimie, kiedy nie wiadomo do końca czego się chce, ale wiadomo, że chce się tego bardzo mocno? 

4. "Każdy przecież początek / to tylko ciąg dalszy, / a księga zdarzeń / zawsze otwarta w połowie". Wisława Szymborska - "Miłość od pierwszego wejrzenia"

Wisława Szymborska, czarodziejka słowa, zawsze potrafiła nadać perspektywę - lubimy myśleć o nowym roku, albo o nadchodzącej wiośnie jak o niezapisanej kartce, tymczasem - "każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy".

beautiful woman writing into her diary, in the park
Shutterstock/Teechai

5. "Pamiętasz Shire Panie Frodo? Wkrótce przyjdzie wiosna, rozkwitną drzewa w sadach, ptaki uwiją gniazda w gałęziach leszczyny, na polach zasieją jęczmień, będą jeść pierwsze truskawki ze śmietaną. Pamiętasz smak truskawek?". J. R. R. Tolkien "Władca Pierścieni: Powrót Króla"

W ostatniej księdze "Władcy Pierścieni", "Powrocie Króla", przed głównymi bohaterami stają poważne wyzwania, w obliczu których nietrudno stracić bojowego ducha. Chociaż towarzysz głównego bohatera, Samwise, jest prostym hobbitem z odległego Shire, intuicyjnie wie, jak podtrzymać morale u Powiernika Pierściena - wspomnienie wiosny w rodzinnych sielskich stronach, pomoże zakończyć misję. 

6. "Przyniosę ci z gór radosne kwiaty, copihues / ciemne orzechy laskowe i dzikie kosze pocałunków / Chcę zrobić z tobą / to, co wiosna robi z czereśniami". Pablo Neruda, "Dwadzieścia poematów o miłości i jedna pieśń rozpaczy - 14"

Pablo Neruda napisał swoich "Dwadzieścia poematów o miłości i jedną pieśń rozpaczy" w 1924 roku, w wieku 20 lat, na długo przed otrzymaniem Nagrody Nobla i na długo przed tym, jak Gabriel Garcia Marquez nazwał go największym poetą XX w. wszystkich języków, a Borghes - wyjątkowo podłym człowiekiem i wyjątkowo dobrym poetą. Nie wiemy do końca dla kogo młody Neruda pisał pełne pasji wersy, ale wiemy jedno - warto zacytować je na wiosennej randce.

7. "Nakręcę wszystkie zegary - postanowił. - Może wtedy prędzej będzie wiosna. A poza tym może się przecież zdarzyć, że któreś z nich się obudzi, jeśli przypadkiem stłukę coś dużego". Tove Jansson, "Zima Muminków"

Nikt nie potrafi docenić nadejścia wiosny tak, jak pochłonięci przez noc polarną mieszkańcy północy. I chociaż z Helsinek daleko jeszcze do koła podbiegunowego, to nadejście dłuższych dni i ciepłego wiatru docenia się tu jak nigdzie indziej. Tę tęsknotę doskonale oddaje w "Zimie Muminków" Tove Jansson. Główny bohater, Muminek, budzi się ze snu zimowego, tęskni za przyjacielem Włóczykijem, który zimuje na południu i zastanawia się co może zrobić, by przyspieszyć nadejście wiosny.

Wiosnę już czuć, zacznie się za moment, już widać pąki na drzewach. Czy jest wtedy coś przyjemniejszego niż siedzenie na ławce w parku w promieniach słońca, z dobrą książką? Jak mawiał Oscar Wilde - "Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy?"