fot. shutterstock

fot. shutterstock (fot. shutterstock)

Nie tylko kolędy! Subiektywna lista przebojów na święta

Święta bez "Last Christmas"? Wydaje się to niemożliwe, ale internauci już produkują memy ostrzegające przed tym utworem. Żarty na bok! Czas na świąteczną playlistę.

Muzycy każdego roku tworzą świąteczne piosenki z nadzieją, że to właśnie ich utwór stanie się nowym hitem - niejako symbolem Bożego Narodzenia. Niestety, niełatwo będzie przebić takie przeboje jak "All I Want For Christmas" w wykonaniu Mariah Carey czy wspomniane wcześniej "Last Christmas", nieistniejącego już Wham! Mówi się, że grudzień bez tych utworów to jak Wigilia bez Kevina! Kochamy te piosenki od lat i nic nie wskazuje na to, że komuś uda się stworzyć podobny przebój. Ale kto wie.  

Muzyczne must have  

Grzechem byłoby w tym miejscu nie wymienić innych hitów. Próżno szukać osoby, która zimą choć raz nie zanuci "Let It Snow" Deana Martina. Chociaż od dawna święta w Polsce przestały być białe i puchate, piosenka raczej nie przejdzie do lamusa tak szybko. Shakin' Stevens  i jego "Merry Christmas Everyone" uratował zapewne niejedne święta. Czy ktoś wskaże lepszy utwór do szykowania świątecznych potraw i sprzątania w pocie czoła? Dobry humor gwarantowany! Na liście nie może zabraknąć również "Driving Home for Christmas" zwłaszcza, gdy czekać nas będzie podróż na spotkanie z rodziną. Do playlisty warto także dodać dobrze znane "Santa Claus is coming to town", "Jingle Bell Rock" od Bobby'ego Helmsa oraz (nomen omen) królewskie "Thank God it's Christmas" w wykonaniu Queen. "White Christmas" Franka Sinatry z kolei nadaje się doskonale na wieczór. Gdy przyjęcie już za nami i można w spokoju usiąść na kanapie, podziwiając świecącą choinkę, trudno o lepsze tło muzyczne.  

Magia świąt po polsku 
 

Większość rodzimych gwiazd ma na koncie własne aranżacje najpopularniejszych kolęd, ale niektóre pokusiły się o stworzenie autorskich, świątecznych przebojów. Niektóre z nich naprawdę są godne uwagi. O ile "Jest taki dzień" Czerwonych Gitar, "Na całej połaci śnieg" w wykonaniu Anny Marii Jopek czy "Z kopyta kulig rwie" Skaldów zna każdy, w tym roku proponujemy posłuchać "Kolędy dwóch serc" grupy Pectus i "Kto wie" De Su. "Coraz bliżej święta" od Cleo też warto umieścić na playliście. "Świąteczne graffiti" od Lady Pank czy "Za chwilę przyjdą święta" w wykonaniu Rafała Brzozowskiego też świetnie sprawdzą się zwłaszcza podczas ostatnich przygotowań przed wieczerzą wigilijną. Świąteczne wspomnienia pomoże z kolei przywołać piosenka Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać tam, gdzie byłem".

fot. shutterstock
fot. shutterstock

Z myślą o najmłodszych  

Boże Narodzenie to szczególny czas dla dzieciaków. To, w jaki sposób obchodzone są święta, będzie jednym z pierwszych, najtrwalszych wspomnień z dzieciństwa. Istotny jest każdy element - potrawy, choinka, prezenty, obecność bliskich osób, a nawet muzyka! Najmłodsi szybko podłapują takie kolędy jak "Przybieżeli do Betlejem pasterze" czy "Dzisiaj w Betlejem", ale warto wiedzieć, że powstały także utwory świąteczne specjalnie dla dzieci. Warto z najmłodszymi posłuchać "Kochany Panie Mikołaju" Majki Jeżowskiej i "Świeć, gwiazdeczko, świeć" Arki Noego.

The last but not least   

Popularne świąteczne przeboje, choć dobrze znane przez wszystkich, mogą szybko się znudzić. Ba! Mogą nawet zacząć irytować, jeśli od kilku tygodni słyszymy je w sklepach podczas świątecznej gorączki. Tło muzyczne może naszego bożonarodzeniowego przyjęcia zdecydowanie zyska, jeśli postawimy na klasykę - dosłownie i w najlepszym wydaniu. Mowa tu oczywiście o "Dziadku do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Przepiękny balet opowiadający historię 7-letniej Klary, Króla Myszy i Królestwa Dziadka do orzechów czaruje muzyką. Kto wie, może zaplanujecie wspólne wyjście do teatru w przyszłym roku? Gdy już zasmakujecie twórczości Czajkowskiego, odtwórzcie "Oratorium na Boże Narodzenie" Jana Sebastiana Bacha i II Symfonię "Wigilijną" Krzysztofa Pendereckiego. Z taką oprawą muzyczną święta będą naprawdę magiczne!