fot. shutterstock

fot. shutterstock (fot. shutterstock)

5 sposobów na celebrację świąt. To od ciebie zależy, czy będą magiczne

Już tegoroczna Wielkanoc minęła pod hasłem "zostań w domu" i nie zanosi się, by w Boże Narodzenie było inaczej. Czekają nas wyjątkowe święta, a to od nas samych zależy, czy będą też magiczne.

Wiosną byliśmy na początku pandemii. Wielkanoc nadeszła po około miesiącu wprowadzenia w wielu miejscach pracy zdalnej i choć spędzanie świat bez bliskich osób było dziwne, wszyscy mieliśmy w sobie dużo samozaparcia. Teraz przyszedł czas na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Na pewno będą to nieco inne święta niż do tej pory. Dlatego tak ważne jest, by w tym roku postawić na kreatywność. To od nas zależy czy będą to radosne i spokojne święta.

5 sposobów na celebrację świąt w dobie pandemii 

Zamiast skupiać się na tym, czego nie wolno, zastanów się, co możesz zrobić, by świąteczne tradycje nie odeszły w zapomnienie. Poniżej garść propozycji, w których znajdziesz inspirację. 
 
1. Skup się na dekoracji 
 
Nie da się ukryć - świąteczne dekoracje, muzyka i korzenne przyprawy wprawią w dobry nastrój nawet największą marudę. Teraz, gdy większość czasu spędzamy w domu, możemy odkurzyć wszystkie świąteczne bibeloty, a jeśli czegoś brakuje, jeszcze możemy zamówić je przez Internet. Dobrym pomysłem jest także dekorowanie domu lub balkonu i drzwi, jeśli mieszkasz w bloku. Niby nic, a jednak wywołuje uśmiech na twarzach sąsiadów, a przede wszystkim dzieci. 
 
2. Doceń życie online 
 
Jedną z rzeczy, które warto docenić w tych czasach jest to, jak normalne staje się wirtualne spotykanie się z rodziną i przyjaciółmi. Dotyczy to nawet osób starszych, które siłą rzeczy musiały zgłębić tajniki najnowszych technologii. Przed pandemią, jeśli ktoś nie mógł przyjechać, po prostu za nim tęskniliśmy. A teraz? Organizujemy spotkanie na jednej z popularnych platform komunikacyjnych i widzimy wszystkich. Możemy razem zjeść posiłek, wznosić toasty i śpiewać kolędy. Możliwość "zobaczenia" wszystkich, kiedy nie można być razem osobiście, jest jednym z aspektów pandemii, które mogłyby zostać z nami na zawsze.
 
3. Znajdź czas na wspomnienia 
 
Długie, zimowe wieczory sprzyjają sentymentalnym podróżom. To dobry moment, by w świetle choinkowych lampek obejrzeć stare albumy ze zdjęciami, powspominać tych, którzy już odeszli. Jeśli nie chcesz, by było zbyt ckliwie, możesz na przykład przejrzeć zdjęcia swoich dzieci, gdy były jeszcze malutkie lub włączyć film ze swojego ślubu. 
 
4. Poświęć czas na wspólne gotowanie 
 
Kapusta z grzybami, pierogi, smażona ryba, sernik, pierniczki. Przed nami wielkie, świąteczne gotowanie, nawet jeśli będzie was tylko garstka. Zaangażuj do pomocy wszystkich domowników - nie patrz na to, jaki w kuchni będzie bałagan. Chodzi o to, że zacieśniać więzy, spędzając razem czas. Nawet maluchy mogą pomóc w mieszaniu czy zagniataniu ciastka. 
 
5. Doceń, co masz 
 
Pandemia sprawiła, że codzienna rutyna odeszła w zapomnienie. Co będzie dalej? Ciężko przewidzieć. Zakończenie roku i towarzystwo bliskich w czasie świąt to dobry moment, by podsumować to, za co każdy z was jest wdzięczny. Liczy się każdy drobiazg. Zanotujcie wszystkie sukcesy, miłe chwile, przeciwności losu, które pokonaliście. Potem schowajcie głęboko swoje notatki i wróćcie do nich za rok.