Postaw na świąteczne tradycje i wspomnienia

Postaw na świąteczne tradycje i wspomnienia (materiał promocyjny)

Świąteczne tradycje - pielęgnuj te wyniesione z domu i twórz własne

Suszenie plastrów pomarańczy, wspólne lepienie pierogów, kolędowanie przy choince - każda rodzina ma swoje, świąteczne tradycje, tworzone przez pokolenia. Co wyjątkowego ty możesz dodać od siebie?

Co przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz "Boże Narodzenie"? Oczyma wyobraźni zapewne widzisz ślicznie udekorowaną choinkę, mamę gotującą czerwony barszcz, śnieg za oknem i górę prezentów, a w powietrzu unosi się zapach piernika i suszonych grzybów.

A gdybyś tak miał wymienić rodzinne tradycje? Coś, bez czego nie wyobrażasz sobie świąt? Coś, co tworzy magiczną atmosferę? Tradycje są ważnym elementem naszej kultury - określają naszą przeszłość, ale także kształtują teraźniejszość i przyszłość. Są tradycje, które pielęgnujemy i takie, za którymi nie przepadamy. A że czasy się zmieniają, nowe pokolenia modyfikują rodzinne tradycje lub dokładają swoje. W ten sposób ludzie zapewniają sobie poczucie komfortu i przynależności. To właśnie tradycja i wspomnienia łączą ludzi i zacieśniają więzy.

Najpiękniejsze wspomnienia

"Lubię wracać tam, gdzie byłem" - śpiewał Zbigniew Wodecki i aż trudno uwierzyć, że właśnie mija 40 lat od premiery tej piosenki w Opolu. To jeden z najpiękniejszych utworów, podkreślających wartość wspomnień. Pamiętaj, że ty też w każdej chwili swojego życia kreujesz czyjeś wspomnienia.

Tradycje rodzinne pozwalają wzmacniać wartości i przekonania, które są nam bliskie. Oznacza to, że w jednym domu wspólne ubieranie choinki może być jednym z najważniejszych elementów świąt, a w innym nacisk kładziony będzie na spróbowanie wszystkich potraw. Są rodziny, w których obowiązkowym elementem Wigilii jest wspólny spacer na pasterkę i takie, w których co roku należy samodzielnie przygotować prezenty dla bliskich.

Przekazywanie elementów kultury z pokolenia na pokolenie to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie można wynieść z rodzinnego domu. Warto także wprowadzać nowe tradycje - nie po to, by obalić dawne, ale żeby święta Bożego Narodzenia stały się wyjątkowe.

5 pomysłów na stworzenie nowej, rodzinnej tradycji

1. Magia świąt we wspomnieniach

Jeśli do tej pory w okresie bożonarodzeniowym dużo podróżowaliście całą rodziną, czas w aucie umilały wam zapewne świąteczne audiobooki, choćby popularna "Opowieść wigilijna". Dziś, gdy podróżowanie i spotykanie się z bliskimi jest utrudnione, ulubione książki (także w formie audiobooków) pozwolą nam przypomnieć sobie to, co w czasie świąt jest najważniejsze. Audiobooków o tematyce świątecznej jest całe mnóstwo i co więcej, każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie. Nawet przedszkolaki!

2. Konkurs na najlepszą kreację

Żadne suknie i garnitury! Chodzi o. swetry z motywem świątecznym, opaski z uszami reniferów, grube skarpety we wzroki. Wygrywa ten, kogo strój najbardziej oddawał będzie ducha świąt. A może DIY? Samodzielne przygotowanie stroju lub dekoracji domu? Ogranicza was tylko wyobraźnia.

3. Nieskończony prezent

Biżuteria Charms i Beads od Apartu to rewelacyjny prezent, który można kontynuować. Ofiarowywanie przy okazji świąt, sylwestra, walentynek, urodzin czy dnia kobiet  jednego elementu, zawieszki Charms lub Beads, może stać się waszą nową tradycją. Bliska ci osoba z pewnością nie będzie mogła się doczekać otwarcia swojego prezentu. To wyjątkowy i jednocześnie uniwersalny upominek - dla ukochanej wybierz zawieszkę z motywem serca, dla mamy bądź siostry zawieszkę zimową, a dla przyjaciółki tą z motywem wakacyjnym jako pamiątka wspólnych wojaży. Niech każda z nich symbolizuje twoje uczucia i wspólne wspomnienia.

4. Kalendarz inny niż wszystkie

Ze świecą szukać osoby, która nie wie, czym jest kalendarz adwentowy. Już od listopada możemy kupić go w niemal każdym sklepie spożywczym. Jego idea polega na odliczaniu dni do świąt. Najpopularniejsza jest wersja z okienkami, które kryją małe czekoladki. Ręka do góry - kto zjadał wszystkie na raz? Lub zaczynał od tej największej, oznaczonej liczbą 24? W tym roku zacznijcie samodzielnie robić kalendarze adwentowe. Rozwieś w pokoju sznurek i klamerkami poprzypinaj do niego małe woreczki lub po prostu koperty, oznaczone liczbami od 1 do 24. W środku mogą znaleźć się różne rzeczy, np. wspólne aktywności, filmy do obejrzenia, kolędy do zaśpiewania - postaw na kreatywność! I tak odliczajcie dni do Wigilii.

5. Zachowaj wspomnienia

Ciekawą rodzinną tradycją może być coroczne zdjęcie wszystkich członków rodziny. Nawet jeśli nie jest ona zbyt liczna, systematyczne wykonywanie zdjęć w takim samym odstępie czasu pozwoli wam dostrzec, jak się zmieniacie, jak szybko dorastają dzieci. Po kilkunastu latach fotografię stworzą wspaniały, rodzinny album. Wzruszenie podczas przeglądania gwarantowane!