Pierwotny czy wtórny? W centrum, a może na przedmieściach? Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie krok po kroku

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jej dobre lub złe konsekwencje będą z nami zapewne przez lata. Dlatego tak kluczową kwestią jest przejście przez cały ten proces bez błędów. Jak kupić mieszkanie? Oto krótki poradnik, krok po kroku.

1. Sprawdź swoje możliwości finansowe

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór idealnego mieszkania? A właśnie, że nie do końca. Rzecz jasna to początkowy etap całego procesu zakupu mieszkania, ale jednak jeszcze wcześniejszym jest określenie swoich możliwości finansowych. To one będą determinowały wiele kluczowych kwestii, czasem będą także czynnikiem ograniczającym wybór. 

Przed zakupem mieszkania należy więc dokładnie przeliczyć stan wszystkich swoich oszczędności. Nawet, jeśli będziesz posiłkował się kredytem hipotecznym, to pieniędzy musi starczyć na wiele spraw. Po pierwsze - na wkład własny do kredytu (w najlepszym przypadku 10 proc. wartości nieruchomości - choć wówczas należy liczyć się z wyższą ratą ze względu na tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu).

Po drugie - na wykończenie czy remont mieszkania. Nawet jeśli i w tym celu zaciągniesz pożyczkę, warto zawczasu w prognozach dla budżetu domowego uwzględnić ratę, żeby potem te wszystkie zobowiązania cię nie przygniotły.  

Po trzecie - swoje szacunki kosztów wykończenia czy remontu swobodnie powiększ o kilkadziesiąt procent. Mnogość wydatków potrafi mocno zaskoczyć. A jeśli akurat ciebie nie zaskoczy - tym lepiej, bo zostanie ci więcej oszczędności. A właśnie oszczędności są "po czwarte". Różne sytuacje w życiu się zdarzają. Koniecznie należy sobie zostawić poduszkę finansową na gorsze czasy. Daje ona niezwykły spokój ducha. 

Oczywiście jeśli chcesz kupić mieszkanie na kredyt, koniecznie wcześniej należy sprawdzić w banku swoją zdolność kredytową. To da odpowiedź, na jaką nieruchomość cię stać.

2. Znaleźć idealne mieszkanie

Będąc świadomym możliwości finansowych, w których musisz się poruszać, znacznie łatwiej będzie odpowiedzieć sobie na wiele pytań - dom czy mieszkanie, jaki metraż, w centrum czy na obrzeżach, z ogródkiem, komórką, miejscem garażowym albo postojowym czy bez nich, i tak dalej, i tak dalej. Oczywiście to tylko pierwsze z wielu pytań, które należy sobie zadać. Inne to choćby to, czy wolisz mieszkanie nowe czy używane, na którym piętrze, z windą czy bez (biorąc pod uwagę m.in. małe dzieci, stan naszego zdrowia itd.), na czym w okolicy ci zależy (szkoła, przedszkole, sklepy, las, park itp.). 

Mając w garści wszystkie te odpowiedzi, można w końcu przystąpić do procesu poszukiwania mieszkania. Oczywiście w tym celu przeglądaj nie tylko ogłoszenia w internecie, ale też np. zasięgnij języka wśród znajomych.  

W tym momencie - a w zasadzie także i na poprzednich, czyli zakładających określenie swoich możliwości finansowych i priorytetów co do nieruchomości - nieoceniona okaże się pomoc pośrednika nieruchomości. Po pierwsze - ma on najlepsze rozeznanie na lokalnym rynku. Po drugie - jest w stanie zaproponować wiele atrakcyjnych ofert, których śledząc ogłoszenia nie znajdziemy. Po trzecie - jako doświadczony ekspert jest w stanie zwrócić uwagę na detale, które tobie nie przyjdą do głowy, a które mogą wpływać na komfort mieszkania (np. stan techniczny nieruchomości, rozmieszczenie pomieszczeń, kwestie hałasu itd.). Po czwarte - jego doświadczenie może pomóc w negocjacjach cenowych. W końcu po piąte - pośrednik będzie nieocenionym wsparciem w formalnej weryfikacji stanu prawnego nieruchomości (m.in. czy nie jest obciążona hipoteką, czy sprzedający albo deweloper nie zalega z opłatami, czy wszystko zgadza się w kwestii prawa własności gruntu, pozwolenia na budowę, planu zagospodarowania itd.).

Idealne, czyli jakie?Idealne, czyli jakie? Shutterstock Shutterstock

3. Klamka zapadła - kupujemy!

Jeśli już jesteś zdecydowany na dane mieszkanie, podpisujesz umowę deweloperską lub umowę przedwstępną (jeśli nabywasz lokal z rynku wtórnego). Tu znów "kłania się" duża rola pośrednika nieruchomości, który może cię wesprzeć m.in. w znalezieniu notariusza czy przy analizie prawnej umowy (ureguluje ona m.in. cenę nieruchomości, wysokość zadatku, terminy płatności, datę oddania nieruchomości itd.). 

Po podpisaniu umowy "rezerwującej" mieszkanie, dopełniasz formalności kredytowych (oczywiście jeśli zaciągasz kredyt). I znów - oczywiście można to zrobić samodzielnie, ale czasem pośrednik może albo w tym pomóc, albo skontaktować cię z innym fachowcem. Formalności kredytowe to oczywiście w pierwszej kolejności wniosek kredytowy w wybranym banku albo kilku bankach, wraz z wymaganymi dodatkowymi dokumentami (m.in. historia rachunku, zaświadczenie o zatrudnieniu, zeznanie PIT, umowa przedwstępna, dokumenty dotyczące nieruchomości). Po pozytywnej decyzji banku przychodzi moment podpisania umowy. Znów - warto wesprzeć się przy analizie zapisów dokumentu opinią eksperta. 

Po podpisaniu umowy kredytowej przychodzi moment podpisania umowę zakupu w formie aktu notarialnego oraz finalizacja transakcji. Podobnie jak w przypadku poprzednich kluczowych dokumentów - i tu warto kilka razy przeczytać całą umowę i dobrze ją zrozumieć, a w razie czego podeprzeć się wsparciem fachowca. 

4. Mieszkanie jest nasze!

Po podpisaniu aktu notarialnego i odebraniu kluczy, poza remontem czy wykończeniem mieszkania przychodzi jeszcze czas na kilka formalności. W pierwszej kolejności to podpisanie z deweloperem lub poprzednim właścicielem mieszkania protokołu zdawczo-odbiorczego. W nim należy m.in. zanotować stan liczników czy wypisać ewentualne uwagi. 

W przypadku osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, należy też dopełnić z bankiem formalności w zakresie wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Koniecznie należy także oczywiście w urzędzie miasta czy gminy zgłosić nabycie mieszkania - aby był naliczany podatek od nieruchomości. Pamiętaj także m.in. o przepisaniu mediów, poinformowaniu wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej o zakupie mieszkania, czy zmianie adresu zameldowania. 

Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, musisz opłacić także 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wyliczeniem i odprowadzeniem zajmie się notariusz. 

Copyright © Agora SA