Menopauza to naturalny etap. Jak zadbać o skórę?

Menopauza to naturalny etap. Jak zadbać o skórę? (Shutterstock)

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Jak zadbać o skórę w tym szczególnym czasie?

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Nie jest łatwy, bo wiąże się z wieloma zmianami zachodzącymi w organizmie i wyglądzie. To wymagający czas dla skóry, która staje się w tym okresie sucha, wiotka, traci gęstość i dotychczasowy owal. Potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, uzależnionej od etapu przekwitania

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w wieku okołomenopauzalnym (45-55 lat) znajduje się aż 2,6 mln kobiet. Blisko 40 proc. z nich już wcześniej doświadcza wielu objawów zespołu menopauzy, a 85 proc. doświadcza ich na długo po zakończonym przekwitaniu. Mówimy tu nie tylko o nieregularnych miesiączkach, uderzeniach gorąca, nocnych potach, bezsenności czy zawrotach głowy. Objawów jest wiele. Co je łączy? Wszystkie wiążą się ze znacznym spadkiem jakości życia.    

Odpowiednia pielęgnacja  

Objawy menopauzy można zmniejszyć, a niekiedy całkowicie zahamować. Pamiętajmy jednak, że organizm kobiety przyzwyczaja się do spadku ilości hormonów dopiero po kilku latach. Przez cały ten czas należy o siebie dbać. I to każdego dnia. Odpowiednio dobrana hormonalna terapia zastępcza, właściwa dieta, regularny wysiłek fizyczny i dobre kosmetyki mogą przynieść niesamowite rezultaty. 
 
Jeśli chcemy zachować młody wygląd twarzy na dłużej, musimy nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji. Odnosi się to zarówno do zmiany zabiegów pielęgnacyjnych zapobiegających starzeniu się skóry, jak i wyboru innych niż dotychczas kosmetyków - tych skomponowanych z myślą o potrzebach skóry dojrzałej.   

Czas na zmianę rutyny 
 

Menopauza to czas na zmianę pielęgnacji, bo nasza skóra zaczyna zachowywać się inaczej. Naturalnym procesem jest wiotczenie skóry, które jest związane z utratą kolagenu. - Dochodzi do utraty nawet 30 proc. w ciągu pierwszych pięciu lat i 2 proc. w ciągu kolejnych 20 lat. Wraz z utratą kolagenu skóra traci jędrność, pogłębiają się zmarszczki, a na szyi zauważalna jest wiotka skóra. Uwydatniają się trwałe zmarszczki, również wokół ust, czubek nosa jakby opada, wgłębienia wokół oczu stają się jeszcze głębsze, a pory bardziej rozszerzone - wymienia dermatolog doktor Karolina Kopeć, ekspertka marki Vichy.
 
- Można również zauważyć postępującą degradację kwasu hialuronowego w skórze właściwej, suchość i szorstkość skóry z powodu zmniejszenia wydzielania sebum, utratę elastyczności, zmniejszoną zdolność do utrzymania wilgotności, a to może prowadzić do utraty jędrności. Podsumowując: twoja twarz może wyglądać inaczej, wydawać się zmęczona, pojawić się może wiotka skóra, a ty zaczniesz tracić pewność siebie - wyjaśnia doktor Kopeć, specjalizująca się w medycynie estetycznej.  

Nieproszone zmiany 

Menopauzę dzielimy na kilka okresów. Każdy z nich wymaga innej pielęgnacji. Pierwszy - premenopauza - to czas między pełną płodnością a menopauzą. Zazwyczaj występuje u kobiet, które dopiero wchodzą w piątą dekadę życia. Nie odczuwają jeszcze zaburzeń hormonalnych, co nie znaczy oczywiście, że organizm nie przygotowuje się już do kolejnego kroku - perimenopauzy. Ten drugi etap trwa około roku i pojawiają się już uderzenia gorąca i nieregularne miesiączki.  
 
- W okresie perimenopauzy niektóre negatywne zmiany, takie jak nadmierna suchość skóry, utrata gęstości, zaburzenia mikrokrążenia, degradacja włókien kolagenowych i elastycznych, glikacja i zmniejszone wydzielanie sebum stają się zauważalne i, powiedzmy to sobie szczerze, zupełnie nieproszone - opowiada o wpływie zmian hormonalnych na skórę doktor medycyny estetycznej Karolina Kopeć, ekspertka marki Vichy.

Następnie rozpoczyna się menopauza, występuje ostatnie krwawienie miesięczne. Oznaki starzenia, takie jak utrata gęstości, również stają się jeszcze bardziej dostrzegalne. - Dobra wiadomość jest taka, że te objawy może zmniejszyć odpowiednia pielęgnacja skóry - tłumaczy doktor Kopeć. - Rutyna taka rządzi się swoimi uniwersalnymi zasadami: oczyść skórę twarzy za pomocą delikatnej wody micelarnej, która będzie bezpieczna dla twojej suchej oraz uwrażliwionej skóry. Następnie nakładaj krem nawilżający z kwasem hialuronowym oraz składnikami utrzymującymi poziom nawilżenia (np. gliceryny) obficie na skórę twarzy i ciała, kiedy tylko poczujesz, że skóra jest sucha (co najmniej dwa razy dziennie) - wyjaśnia specjalistka. 
 
Następny etap w życiu kobiety - okres postmenopauzalny - rozpoczyna się po upływie 12 miesięcy od wystąpienia ostatniej miesiączki u zdrowej kobiety. Nasza skóra także wtedy wymaga solidnego wsparcia. 

Innowacyjne kosmetyki w twojej łazience  

Pielęgnacja w poszczególnych etapach powinna opierać się na różnych składnikach aktywnych. Skóra w każdym z nich ma nieco inne potrzeby. Kosmetyki stosowane w codziennej pielęgnacji mają za zadanie - poza odżywieniem i nawilżeniem - przywrócić gęstość skóry oraz przywrócić owal twarzy. Te zadania doskonale realizują kremy Vichy dla cery dojrzałej z linii Neovadiol, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy (PTMiA). 
 
Vichy Neovadiol to ekspert pielęgnacji przeciwzmarszczkowej skóry menopauzalnej, jednak pamiętajmy, że każdy krem odpowiada nieco innym potrzebom skóry. Przed i w trakcie menopauzy najlepiej wybrać Neovadiol Kompleks Uzupełniający Dzień i Noc, który zwiększa jędrność skóry, redukuje zmarszczki oraz zapewnia natychmiastowy efekt chłodzenia skóry. Po menopauzie w oparciu o ponad 20 lat badań naukowcy i dermatolodzy polecają Neovadiol Magistral Dzień i Noc - dermokosmetyk, który uzupełnia 100 proc. utraty lipidów na powierzchni skóry*, poprawia gęstość i przynosi niezwykłe ukojenie.  

Najważniejsze składniki aktywne  

Linia dermokosmetyków Neovadiol powstała z myślą o kobietach w okresie menopauzy. Każdy produkt został przebadany dermatologicznie i ma klinicznie udowodnioną skuteczność. Neovadiol nie jest nowością na rynku. Za ekspercką linią pielęgnacji przeciwzmarszczkowej skóry menopauzalnej stoi doświadczenie naukowców. Gama już od 15 lat odpowiada na szczególne potrzeby zmieniającej się skóry, a ponad 20-letnie badania wpływu menopauzy na kondycję skóry pozwoliły na powstanie przełomowych dermokosmetyków. Neovadiol zawiera aż cztery podstawowe składniki aktywne. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie gęstości, objętości i młodości skórze menopauzalnej. Kluczowe z nich to Proksylan - niezbędny do skutecznej pielęgnacji skóry przed i w trakcie menopauzy - oraz kwasy Omega 3-6-9, wspierające i odżywiające cerę po menopauzie.  
 
W Neovadiol Kompleks Uzupełniający Dzień i Noc stężenie Proksylanu zwiększono dziesięciokrotnie, aż do 3 proc w porównaniu do poprzednich wersji formuły. W ten sposób wzmocniono skuteczność pielęgnacji przeciwko starzeniu. Skóra staje się gęstsza, zmarszczki, plamy starcze i przebarwienia znikają lub są mniej widoczne. W efekcie cera staje się odświeżona, napięta, gładsza, a owal twarzy jest wymodelowany. 
 
Kwasy Omega 3-6-9 znajdziemy w Neovadiol Magistral na noc. To największa dawka odżywczych kwasów Omega 3-6-9. Naukowcy opracowali formułę kremu tak, by porcja kwasów Omega 3-6-9 redukowała oznaki dziennej utraty lipidów na powierzchni skóry. Dzięki temu po użyciu kremu skóra jest odczuwalnie odżywiona, przestaje być sucha i odzyskuje komfort. 
 
O jakich jeszcze składnikach warto pamiętać w tym trudnym czasie? Regularna pielęgnacja skóry w trakcie tych kilku lat przejściowych powinna bazować na produktach zawierających retinol, fitohormony, aminokwasy, witaminy C, E i A, peptydy i inne molekuły, które przeciwdziałają oznakom starzenia.  
 
 - Sięgaj po produkty do pielęgnacji skóry bogate w ceramidy lub omega 3 lub 6 (np. masło shea, olej z otrębów ryżowych, olej z otrębów szafranowych), które pomagają przywrócić obniżony poziom kwasów tłuszczowych skóry odpowiedzialnych za elastyczność oraz prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry - podsumowuje doktor Karolina Kopeć, ekspertka marki Vichy.

* formuła wzbogacona lipidami, by rekompensować redukcję wydzielanego sebum podczas menopauzy