Warto sprawdzić sekrety urody prosto z serca Azji

Warto sprawdzić sekrety urody prosto z serca Azji (Shutterstock)

Spa, masaże, rytuały. Sekrety urody prosto z Tajlandii, które warto przetestować

Z perspektywy Europejczyków jedwabiście gładkie, czarne włosy, delikatną skórę i migdałowe oczy mają niemal wszystkie Azjatki. Jednak Tajki wyróżniają się wśród egzotycznych piękności. I nie jest to zasługa wyłącznie genów. Mieszkanki Tajlandii dbają o urodę wykorzystując wielowiekową wiedzę na temat stosowania ziół, roślin. Mają także świadomość, na czym polega prawdziwy odpoczynek i głęboki relaks. Jakie tajskie rytuały warto więc przetestować?

Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki do Tajlandii są salony piękności i spa. Niemal wszystkie hotele i kurorty są wyposażone w usługi kosmetyczne, ośrodki odnowy biologicznej. O unikalności rytuałów piękna stanowią oczywiście wysoko rozwinięte umiejętności lokalnych kosmetologów, terapeutów i masażystów. Jednak na niewiele by się one zdały, gdyby nie składniki, na których oparte są zabiegi. 

Najważniejszy sekret piękna Tajek - zioła i rośliny 

Tajlandia jest obdarzona wieloma naturalnymi dobrami, które przez wieki praktyk stały się podstawą dbania o pielęgnację ciała i ducha. Wyjątkowe owoce, niepowtarzalne rośliny o niemal magicznych właściwościach, zioła, które nie rosną nigdzie indziej. 

Jednym z podstawowych składników kosmetyków jest tu mleczko kokosowe. Orzechy kokosowe rosną w całej Tajlandii. Ich miąższ i mleko są podstawą nie tylko wielu dań obłędnej tajskiej kuchni, lecz także pielęgnacji ciała. Odżywiają skórę, nawilżają ją. Dodatkowo nabłyszczają włosy oraz płytkę paznokcia. Zmniejszają także widoczność rozstępów. Najczęściej w kosmetyce używa się ich w formie maseczek na twarz i jako dodatek - na przykład w formie olejku - do masażu ciała. 

Także tajska sól - choć kojarzy się wyłącznie z kulinariami - jest kluczowym składnikiem niezbędnym do zachowania piękna. Zazwyczaj sól miesza się z innymi naturalnymi kosmetykami. Wykorzystuje się ją więc jako dodatek do maseczek, których zadaniem jest wygładzenie skóry. Pomaga także w walce z łupieżem, a nawet w wybielaniu zębów! Tajska sól dodana do kąpieli sprawi natomiast, że ustąpią bóle mięśni i znikną podrażnienia skóry. 

W tajskich rytuałach piękna ważną rolę odgrywają także owoce - mango i papaya. Świeży miąższ mango pomoże rozjaśnić przebarwienia na skórze i będzie skuteczny w walce z trądzikiem. Natomiast papaya sprawdza się jako baza prostych maseczek. Działa jak przeciwutleniacz i pomaga spłycić zmarszczki. 

Kwintesencją tajskich zabiegów jest oczywiście trawa cytrynowa. Wykorzystanie jej w mieszankach nakładanych na ciało czy twarz zapewnia nie tylko obłędny zapach, lecz także właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Służy też między innymi do rozjaśniania i tonizowania skóry. 

To tylko niektóre składniki, na których została oparta tajska szkoła kosmetologii. Nie można zapomnieć przecież o kurkumie, wodorostach, guawie czy nawet - tak pospolitych, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka - bananach. 


Shutterstock

Masaż, czyli chwila głębokiego relaksu 

Wszystkie te składniki są wykorzystywane jednak nie tylko do produkcji najlepszych kosmetyków, lecz także w wielu rytuałach tajskiego masażu. Lokalni eksperci przez wieki uczyli się od swoich sąsiadów - podpatrywali zabiegi ajurwedyjskie w Indiach czy techniki uzdrawiające w Chinach - i wypracowali własną, znaną w tej chwili na całym świecie, tajską formułę masażu. 

Masaż dla Tajów to nie tylko przyjemność czy chwila głębokiego odpoczynku. - W Tajlandii masażysta jest uznawany za lekarza pierwszego kontaktu. Ludzie kierują się do salonów masażu, kiedy coś im doskwiera - tłumaczy Marcin Maciejewski z Magic Thai Spa w Warszawie i dodaje: - Masażysta ocenia, czy jest to problem, którego nie potrafi rozwiązać poprzez masaż, i mówi: idź do lekarza. Ale przy wielu problemach bólowych, związanych z ruchomością, dobry masażysta jest w stanie pomóc. 

Na jaki masaż warto się wybrać? - Wszystkie masaże, które wykonujemy w Magic Thai Spa to masaże tajskie. Są jednak różne rodzaje. Wśród częściowych wyróżniamy przede wszystkim refleksologię stóp. To jest ten masaż, który odbywa się na bardzo wygodnych fotelach, gdy jesteśmy w pozycji półleżącej - opowiada Marcin Maciejewski. 

W Tajlandii na każdym kroku rozstawione są fotele do masażu. Masaż stóp jest podstawowym zabiegiem, który oferują wszystkie salony. Klienci nie muszą się do niego przygotowywać, są lekko ubrani, więc nie ma potrzeby zmiany stroju: - O masażu stóp i nóg do wysokości kolana można powiedzieć potocznie, że jest "organowewnętrzny". Na stopach mamy punkty odpowiedzialne za poszczególne organy. Pobudzając receptory na stopach, pobudzamy organy do lepszego działania - wyjaśnia Maciejewski. 

Także masażem częściowym jest masaż głowy i ramion. Obręcz barkowa i głowa są głównym obszarem działania masażystki. - To też jest masaż z rodziny masaży refleksologii, masaż poprzez naciski i pobudzanie odpowiednich punktów - dodaje ekspert. 

Wśród masaży całego ciała najbardziej znany jest klasyczny masaż tajski. - Nazywamy go "jogą dla leniwych". Nie wykonuje się go na nagie ciało. Klienci otrzymują koszulkę, luźne spodnie. To masaż z mocnym naciskiem i dodatkiem elementów rozciągających. Masażystki używają tutaj blokad, dźwigni. W ten sposób docierają w głębokie partie mięśniowe - opowiada Marcin Maciejewski z Magic Thai Spa. 

W Polsce najpopularniejszym jest jednak masaż olejkowy. Stanowi około 70 proc. masaży. Jak przebiega? - Masażysta używa oczywiście technik tajskich. Jednak skupia się na mięśniach powierzchniowych, poprzez stopniowy, coraz mocniejszy nacisk dociera do głębszych partii. Ten masaż bardzo często przybiera formę sportową - jeśli mielibyśmy porównać go do masaży europejskich, limfatycznych. Tutaj rozmasowujemy całe ciało, ale takim ruchem posuwistym, zgodnie z kierunkiem włókien mięśniowych. Techniki tajskie to są również techniki łokciowe, techniki z wykorzystaniem przedramion czy wykorzystaniem ciężaru ciała masażysty. 

Tajskie SPA mają naprawdę bogatą ofertę. Wielką popularnością - szczególnie w sezonie jesienno-zimowym - cieszy się rozgrzewający masaż stemplami ziołowymi. Stemple to zioła odpowiednio zbalansowane i skomponowane zamknięte w woreczku. - Zioła są podgrzewane na parze, więc tworzy się swoisty mikroklimat w gabinecie. Stemple są gorące, zioła pachną, przechodzi to w pewnego rodzaju aromaterapię - opisuje rytuał Marcin Maciejewski i tłumaczy, kto powinien skorzystać z masażu stemplami ziołowymi: - Gdy zwykły masaż byłby bardzo bolesny, ten jest idealny. Stemple rozszerzają naczynia krwionośne, dochodzi do lepszego ukrwienia. Mięśnie, potocznie mówiąc, puszczają. Z użyciem mniejszej siły możemy rozwiązać problemy, które wymagałyby normalnie większej siły, więc masaż jest mniej bolesny. 

Medytacja, która redukuje stres 

Od dawna Tajlandia słynie ze bogatej oferty zabiegów kosmetycznych oraz masażu tajskiego. Nie zapominajmy jednak, że jest też świetnym miejscem wypoczynku dla osób poszukujących wyciszenia, chwili relaksu i spokoju. Nawarstwiającego stresu pomoże się pozbyć medytacja. 

Mówi się, że Tajki długo zachowują piękną, młodą i jędrną skórę dzięki regularnym praktykom medytacyjnymi. To tylko powtarzane uproszczenie, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że kryje się w nim ziarno prawdy. Rytuały medytacyjne pozwalają bowiem wyzbyć się codziennego stresu, oczyścić organizm z toksyn, a ponadto umożliwiają regenerację zmęczonego ciała. Dzieje się tak, ponieważ podczas stosowania różnych technik oddechowych głębiej rozprzestrzenia się tlen po całym organizmie. Dzięki temu uwalnia substancje chemiczne niezbędne do zwalczania stresu. 

Warto więc skorzystać z bogatej oferty Tajlandii i wybrać się na kurs medytacji. Nie trzeba szukać oświecenia, zatracać się w tradycyjnych wierzeniach. Zalety zdrowotne medytacji odczujemy i bez tego. Wiele hoteli czy kurortów prowadzi kursy relaksacji. A jeśli nawet nie jesteśmy na miejscu w Tajlandii, możemy wybrać się na specjalne rekolekcje duchowe  wzorowane na wiekowej tradycji Tajów.   

Poznaj Tajlandię w Polsce, a w przyszłości odwiedź ją osobiście

Oparte na naturalnych składnikach zabiegi kosmetyczne, masaże, sztuka medytacji to najważniejsze tajskie rytuały, które kształtują ciało i ducha. Najwięcej nauczymy się podczas wycieczki do Tajlandii - podpatrując osobiście, z jakim oddaniem, zapałem i starannością Tajowie dbają na co dzień o swoją urodę i samopoczucie. Będąc na miejscu najlepiej zrozumiemy, w czym tkwi sekret urody mieszkańców tego pięknego kraju. 

Dopóki jednak sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie pozwala nam wybrać się do Tajlandii, warto zapoznać się z bogatą ofertą tajskich rytuałów dostępną w Polsce. Według oficjalnych danych nad Wisłą działa 75 uzdrowisk, w których można zakosztować oryginalnych tajskich rytuałów pielęgnacyjnych. Funkcjonują też 52 tajskie siłownie muay (zarejestrowane w Polskiej Federacji Muay Thai) i prawie 200 tradycyjnych siłowni, które prowadzą zajęcia Muay Thai.

Zatem, zanim będziemy mogli wyjechać do Tajlandii, warto odkryć i poczuć ją w Polsce.