Metka prawdę ci powie. Sprawdź, czego możesz się z niej dowiedzieć

Te symbole miały być międzynarodowym językiem jak esperanto, tymczasem i tak wszyscy dzwonimy do mamy, kiedy mamy z nim do czynienia. Co właściwie oznaczają symbole na metkach i jak przedłużyć życie swoich ubrań? Nadchodzimy z pomocą!

Pierwsze prawo biurokracji brzmi: jeśli coś istnieje, to istnieje też organizacja regulująca istnienie tego czegoś. W przypadku instrukcji pielęgnacji odzieży, jest to europejska organizacja GINETEX, która na pomysł umieszczania znaczków na metkach wpadła już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Europa była wówczas w fazie powojennej prosperity, a technologiczny wyścig nie ograniczał się do wysyłania ludzi w kosmos. Jego owoce trafiały również pod strzechy po obu stronach Żelaznej Kurtyny, niezależnie od tego, czy pranie kręciło się we Frani czy w Electroluxie.

Kilka podstawowych informacji

Symbole prania są raczej umowne i mogą się od siebie nieznacznie różnić w Europie. Poza Europą mogą się od siebie różnić bardzo, jak na przykład w Japonii, gdzie zdarzają się piktogramy wzbogacone o japońskie litery.

Zaczniemy od podstaw, a podstawą jest miska z wodą - nawet jeśli używamy pralki. Pierwsza lekcja jest raczej oczywista - symbol miski z wodą z cyframi to oczywiście temperatura w której możemy prać nasze ubrania. W Europie mamy do wyboru: 30, 40, 50, 60, 70 lub 95 stopnie Celsjusza, jednak Amerykanie zamiast cyfr wybrali kropki: jedna kropka to 30 stopni, a każda następna podwyższa temperaturę o 10 stopni (z wyjątkiem ostatniej, która odpowiada naszym 95 stopniom, a więc temperatura idzie w górę o całe 25 stopni).

ShutterstockShutterstock Shutterstock Shutterstock

Oprócz temperatury, w misce z wodą może znaleźć się również symbol ręki - oznacza to, że dopuszczalne jest jedynie pranie ręczne. Miska może być też przekreślona - to znaczy "nie róbcie tego (prania) w domu!". Warto zwrócić też uwagę na linie, które mogą się znaleźć pod miską. Im więcej linii, tym delikatniej powinniśmy się obchodzić z odzieżą - na przykład jedwabiem lub wełną, za to brak linii to standardowe pranie bez patyczkowania się - czyli bawełna.

Symbol trójkąta jest następnym, który bierzemy na tapetę - jest on związany z wybielaniem. Trójkąt pusty w środku, to zielone światło dla wybielania. W czasach, kiedy wybielacze były produkowane na bazie chloru, trójkąt miał w środku litery "CL" i do dziś można takie oznaczenie znaleźć na ubraniach vintage. Trójkąt przedzielony dwoma pasami to z kolei przyzwolenie na korzystanie z wybielaczy, ale tylko tych bez chloru. Zdecydowany zakaz wybielania czymkolwiek to - łatwo się domyślić - przekreślony trójkąt.

Fani nowych technologii mogą być podekscytowani znakiem, który wygląda jak gniazdko: kwadrat, w nim koło, w kole za to dwie kropki. Niestety, nie oznacza to że ubranie jest zaawansowane technologicznie i trzeba je ładować. Okrąg wpisany w kwadrat to nic innego jak prosta reprezentacja suszarki bębnowej, a kropki to nawiązanie do symboli używanych do prania - dwie oznaczają suszenie w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze, a jedna - w niskiej.

W Polsce suszarki bębnowe nie są aż tak rozpowszechnione jak np. w Stanach Zjednoczonych, ale warto zapamiętać te symbole. Łatwo domyślić się, że okrąg wpisany w kwadrat z naniesionym przekreśleniem to zakaz suszenia w suszarce bębnowej.

Te tekstylia, które nie mogą być suszone automatycznie, trafiają oczywiście na sznurek. Symbole suszenia naturalnego są dość enigmatyczne, ale spróbujmy je rozszyfrować. Symbol kwadratu z narysowanym u góry łukiem wygląda jak starannie rozwieszone prześcieradło i to właśnie symbolizuje - rozciągnięcie na lince do suszenia. Krótka pozioma kreska to z kolei suszenie - jakże by inaczej - na płasko. Przestrzeganie tej instrukcji jest szczególnie ważne przy suszeniu ubrań z delikatnych tkanin, które pod wpływem własnej wagi, zwielokrotnionej przez wilgoć, mogą stracić kształt.

Idąc tą logiką, trzy pionowe kreski to zalecenie suszenia pionowego, na lince. Warto znać również znak kwadratu z dwiema kreskami przecinającymi róg - oznaczają one instrukcję suszenia prania w cieniu - niektóre barwniki, zwłaszcza ciemne, łatwo blakną pod wpływem słońca i niejedna mała czarna powieszona w nieodpowiednim miejscu, stała się małą szarą.

Oczywiście znaki dotyczące suszenia mogą się łączyć - pionowe suszenie w cieniu będzie łączyło elementy z obu piktogramów w jeden.

ShutterstockShutterstock Shutterstock Shutterstock

Jeszcze jeden zabieg dzieli nas od odłożenia pachnących, wypranych ubrań do szafy - prasowanie. Tutaj symbole są proste - żelazka nie sposób pomylić z niczym innym, a kropki na nim - od jednej do trzech, tak jak w praniu symbolizują temperaturę. Jedna kropka to 110 stopni, dwie kropki to 150 stopni a trzy - 200 stopni. Poziomą linię pod tym symbolem powinni zapamiętać zwłaszcza ci, którym ulubiony ciuch z tworzyw sztucznych został na żelazku - prasując przez ściereczkę unikamy ryzyka stopienia materiału.

Ostatnia grupa znaków to instrukcje dla profesjonalistów lub pechowców - czyszczenie chemiczne lub czyszczenie trudnych plam - czyli symbol okręgu. Jeśli w środku jest litera "F", oznacza to, że do usunięcie szczególnie uporczywych plam możemy użyć węglanu fluoru lub benzyny. Litera "A" dopuszcza wszystkie rozpuszczalniki, litera "P" - tylko czyszczenie na sucho bez rozpuszczalników, a "W" - czyszczenie na mokro ("wet cleaning").

W pędzącym świecie poświęcenie chwili na czytanie instrukcji prania może wydawać się stratą czasu, jednak warto zwrócić na nie uwagę, dla dobra naszych ubrań, a co za tym idzie i planety. Rzadsza wymiana zniszczonej garderoby to zmniejszenie wpływu fast fashion na świat, a chłodniejsza woda i łagodniejszy cykl prania oszczędzają energię. Poza tym często słyszy się opinie o tym, że jakość ubrań spadła, może jednak częścią problemu jest to, że kiedyś bardziej o nie dbano i prano je zgodnie z zaleceniami?

Copyright © Agora SA