Warto postawić na sprawdzone rozwiązania i na ekologię

Warto postawić na sprawdzone rozwiązania i na ekologię (Materiał promocyjny)

Ekologiczne pranie czy sprzątanie nie jest trudne. Zacznij od kilku prostych kroków

Zero waste to nie tylko wykorzystywanie resztek jedzenia czy redukcja ilości śmieci. To filozofia życia w zgodzie z naturą, która ma pozytywny wpływ na środowisko, zdrowie i samopoczucie człowieka. Każdy może zacząć żyć w nurcie zero waste już dziś. To łatwiejsze niż się wydaje.

Pranie ubrań jest jedną z najbardziej prozaicznych czynności, nad którą niewiele osób rozmyśla, a szkoda, bo jest to jeden z najprostszych sposobów, by ograniczyć swój wpływ na środowisko naturalne. Minimalistyczne podejście do życia, czy też funkcjonowanie w nurcie zero waste, nie musi sprowadzać się wyłącznie do odmawiania sobie wszystkiego. To także świadomy konsumpcjonizm i wybór produktów czy sprzętów, które pomagają chronić przyrodę. Dobrej jakości, nowoczesna pralka, wpisuje się doskonale w ten sposób myślenia.

Filozofia zero waste ma coraz więcej miłośników. To styl życia, który zakłada zmniejszenie produkcji odpadów wszelkiego typu i sprowadza się do stosowania określonych zasad, tzw. 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot). Taki styl życia można prowadzić niezależnie od miejsca zamieszkania czy poziomu dochodów. Każdy z nas słyszał zapewne kilka podstawowych wskazówek dla początkujących. Mowa o unikaniu foliowych torebek czy plastikowych butelek, a także segregowaniu śmieci. To podstawowe zalecenia, które już teraz większość z nas wciela w życie. W nurcie zero waste jest także rezygnacja z plastikowych słomek, jednorazowych naczyń czy korzystanie z komunikacji miejskiej.


Materiał promocyjny

Ekologiczne pranie, czyli jakie?

Istnieją jednak potrzeby, które musimy zaspokajać oraz czynności, od których uciec się nie da. Na co dzień nie pierzemy przecież ubrań w rzece. Mamy ten komfort, że pranie robi za nas pralka. Wystarczy dodać proszek, płyn, nastawić program i wcisnąć magiczny przycisk "START". Oto garść porad, jak prać w stylu zero waste - poradnik dla początkujących:

1. Wybieraj odzież dobrej jakości i zawsze czytaj metki. Dzięki temu ubrania posłużą ci dłużej, a to oznacza mniejsze wydatki. Segregowanie ubrań względem kolorów i tkanin, a także pranie ich dopiero wtedy, gdy wypełnią cały bęben, zdecydowanie pozwala oszczędzić prąd i wodę. Co więcej, gdy pralka jest pełna, tarcie między ubraniami jest mniejsze. Dlaczego tarcie ma znaczenie? Z dwóch powodów. Tarcie podczas prania powoduje, że mikro włókna zrywają się z ubrania i dostają do wody. Z biegiem czasu prowadzi to do przerzedzania ubrań i ostatecznie do dziur. Oderwane z odzieży mikro fibry trafiają do ścieków, a potem do wód.

2. Nowoczesne suszarki bębnowe Electrolux wykorzystują ponownie wytworzone wewnątrz ogrzane powietrze, jednocześnie obniżając temperaturę niezbędną do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Ta technologia pozwala suszyć w suszarce nawet tak delikatne materiały, jak wełna czy jedwab. Ważna rada: Susz w suszarce sportową odzież, dzięki czemu przywrócisz właściwości jej membran. Sprawi to, że będzie służyć ci dłużej, zachowując swoje właściwości.


Materiał promocyjny

3. Pranie wszystkiego "na lewą stronę" pomaga zachować w lepszym stanie zewnętrzną część odzieży oraz pomaga zmniejszyć blaknięcie i zużycie materiału. Ponadto zdecydowanie łatwiej zniwelować nieprzyjemne zapachy, jeśli ubranie pierze się od tej strony, która styka się z ciałem. Używaj zmiękczaczy do tkanin, ponieważ zwiększają one wytrzymałość włókien, dzięki czemu ubrania zachowują swój kształt na dłużej.

4. Poszukaj ekologicznego proszku do prania, wyprodukowanego z naturalnych składników, który przy okazji jest biodegradowalny. Dzięki temu ograniczysz ilość detergentów dostających się do wód.

5. Obniż temperaturę. Pranie ubrań w 30°C zamiast w 40°C, może obniżyć zużycie energii nawet o 30%.

6. Pamiętaj o właściwym dozowaniu detergentu, które różni się w zależności od twardości wody i ilości prania. Zbyt duża ilość detergentu może powodować blaknięcie kolorów i niszczenie tkanin, natomiast zbyt mała może sprawić, że ubrania z czasem zmatowieją lub poszarzeją. Wiele pralek Electrolux jest wyposażonych w funkcję AutoDose, która automatycznie dozuje odpowiednią ilość detergentu i zmiękczacza.


Materiał promocyjny

7. Używaj pary, aby odświeżać ubrania, gdy nie wymagają one pełnego prania. Zaoszczędzisz ponad 40 litrów wody w czasie jednego cyklu. System SteamCare, w który wyposażone są pralki Electrolux, zmniejsza również zagniecenia na odzieży, dzięki czemu możesz mniej prasować, a co za tym idzie, oszczędzać energię elektryczną.

Jak widać, pranie jest prawdziwą sztuką, czyż nie?