Jak być optymistą?

Jak być optymistą? (Shutterstock)

Słowniczek optymisty. Przeczytaj, zapamiętaj, używaj

Optymista nie tylko pozytywnie patrzy w przyszłość, ale także cechuje się doskonałymi relacjami z innymi ludźmi. Swoją postawą udowadnia, że proste gesty mogą uczynić świat lepszym.

Powiedzieć, że optymista widzi szklankę do połowy pełną, to nic nie powiedzieć. Co więcej, ludzie często powielają pewien stereotyp, błędnie uważając, że optymista jest lekkoduchem z głową w chmurach. Tymczasem osoby, które są pozytywnie nastawione do życia, interakcji społecznej i swojego losu, są mniej zestresowani, a co za tym idzie - lepiej śpią, rzadziej chorują, mają mniejsze ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym depresji.

To zabawne, że zmiana nastawienia może mieć tak fantastyczny wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie. Dlaczego więc optymiści często nie bywają traktowani poważnie? "Dzieci rodzą się optymistami i z biegiem czasu życie toczy się, okoliczności się zmieniają i pojawia się cynizm. Jednak w głębi duszy większość z nas chce wrócić do optymizmu z dzieciństwa" - mówił Jason Wachob, współzałożyciel i dyrektor generalny serwisu o zdrowym stylu życia MindBodyGreen.

Subiektywny słowniczek optymisty

Optymista to ktoś, kto ma pozytywne nastawienie do życia. Nie musi to oznaczać, że zawsze jesteś szczęśliwy lub że odnosisz pełny sukces. Pesymiści mają negatywne nastawienie, ale mogą odczuwać radość i odnosić sukcesy. Jednocześnie osoba, którą można uznać za najniższy poziom społecznej drabiny sukcesu, może być optymistą.

Każdy moment w życiu jest dobry, by wprowadzić pozytywne zmiany. Jeśli zazdrościsz optymistom i chciałbyś być jednym z nich, dowiedz się, jakie cechy i postawy są dla nich charakterystyczne. Zapamiętaj i zastosuj w swojej codzienności.

Pokrzepiający, wspierający, podnoszący na duchu

Co jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy? Nieustanne porównywanie się z innymi. Jak to się dzieje, że u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona, hmmm? Optymista skupia się na swoim życiu, ale nie jest egoistą. Wie, że to on jest głównym bohaterem swojego życia i to od niego zależy, jak potoczy się życie. Dzięki pozytywnemu nastawieniu porażki przeradza w cenne lekcje, a na swoje problemy nie narzeka, tylko szuka rozwiązań. Potrafi docenić to, co ma, ale nie spoczywa na laurach, tylko dalej się rozwija i spełnia swoje marzenia.

Pomyśl przez chwilę o swoich znajomych. Z pewnością znajdziesz wśród nich taką osobę. Taką, która bezinteresownie wspiera, zamiast w duchu zazdrościć lub rozkoszować się cudzą porażką.

Troskliwy, ciepły, serdeczny

Postawa optymisty może irytować tylko ludzi zepsutych do szpiku kości. Zbyt zgorzkniałych, by potrafili ciepło spojrzeć na drugiego człowieka. Tymczasem optymista nie ma żadnego problemu z tym, by bezinteresownie komuś pomoc, okazać radość, powiedzieć coś miłego. Optymiści, w przeciwieństwie do wampirów energetycznych, swoim towarzystwem dają innym poczucie bezpieczeństwa. Nie są egocentryczni i potrafią w pełni skupić się na innych. Są empatyczni i troskliwi. Nie oceniają i nikogo nie dyskryminują.

Odważny, śmiały, wpływowy

Uśmiech stwarza szczęśliwe środowisko, które przyciąga innych, a szczęście, nawet w niewielkich dawkach, uwalnia serotoninę - hormon, który przyczynia się do dobrego samopoczucia. Uśmiechem i pewnością siebie można wiele osiągnąć. Tak jak optymiści są bardziej odporni poza miejscem pracy, są również odporni w pracy. Nawet jeśli ich szefowie nie zdają sobie sprawy z tego, że wykonują dobrą robotę, optymiści są w stanie się odbić i nadal dobrze sobie radzić. Ponadto ludzie, którzy optymistycznie patrzą na swoją karierę, są bardziej skłonni zarówno do odniesienia sukcesu w pracy, jak i do zadowolenia z pracy. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, między innymi to, że optymiści są postrzegani jako bardziej charyzmatyczni, są bardziej skłonni wytrwać do czasu osiągnięcia celu i łatwiej im otrząsnąć się ze złego wyniku, aby nie wpływał przy następnej próbie. Optymistyczni menedżerowie mogą skuteczniej pomagać innym w zwiększaniu produktywności i osiąganiu celów.

"Nasz uśmiech jest naszą siłą" - brzmi hasło przewodnie najnowszej kampanii społecznej marki Colgate. I trudno nie uśmiechnąć się na samą myśl, jak niewiele dzieli nas od bycia szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Optymistyczne podejście i czerpanie radości z życia jest tym, czego wszyscy tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszych czasach. Colgate zachęca do odwagi, by z uśmiechem na twarzy pokonywać przeciwności losu i sięgać po marzenia. "Człowiek traci grunt pod nogami, kiedy traci ochotę do śmiechu" - powiedział Ken Kesey. Pamiętaj, że pogody ducha, optymizmu i uśmiechu nikt ci nigdy nie odbierze. Spraw, by stały się twoim motorem napędowym.