Nie zapomnij o Dniu Matki

Nie zapomnij o Dniu Matki (Shutterstock)

"Mama potrafi człowieka podejść lepiej niż niejeden szpieg". Subiektywny ranking cytatów na Dzień Matki

"Mama" to pierwsze słowo każdego dziecka. Mama to osoba, przed którą nie ma się tajemnic. I choć w ciągu całego naszego życia niejednokrotnie się z nią kłócimy, każdy przyzna, że nie ma ważniejszej osoby na świecie.

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych świąt w naszym kalendarzu. Dobra okazja, by zrobić rachunek sumienia. Ileż to razy złościłeś się, że matka wtrąca się w twoje życie i udziela rad, których wcale nie potrzebujesz? Ileż to razy powiedziałeś jej coś, czego później żałowałeś? Ile okazji, by ją przytulić, już przegapiłeś? Czy w ostatnim czasie (lub w ogóle kiedykolwiek) powiedziałeś jej, ile dla ciebie znaczy i podziękowałeś za wszystko, co dla ciebie zrobiła? Nie wstydź się - nie ma nic cenniejszego niż miłość, a ty nadal jesteś dzieckiem dla swojej mamy, nawet jeśli wiek młodzieńczy masz dawno za sobą. "Ludzie to zawsze dzieci swoich matek. Bez matki nie ma poety, nie ma bohatera" - uważał Maksym Gorki, i co najpiękniejsze, miłość, którą obdarza mama, jest niezmienna, bezgraniczna i bezinteresowna. To więź, którą warto doceniać każdego dnia. 

Matka - osoba, przed którą nie ma tajemnic  

- Mama potrafi człowieka podejść lepiej niż niejeden szpieg - powiedział Joan Bauer i każdy się z nim zgodzi. Pamiętasz, jak za dzieciaka pytała, gdzie byłeś? Jak wymyślałeś niestworzone historie z nadzieją, że ci uwierzy? A teraz, gdy na odległość potrafi wyczuć, że w twoim życiu dzieje się coś niedobrego i dzwoni, by zapytać, co słychać? Bez wątpienia matki mają szósty zmysł i potrafią przejrzeć swoje dzieci na wylot. Nasza rada? Niczego przed nią nie ukrywaj. Nie ważne czy masz powody do wstydu, czy też nie chcesz jej niepokoić. Nie warto jej oszukiwać, bo...

...miłość matki to studnia bez dna  

"Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska" - pisał Józef Ignacy Kraszewski. To jedno zdanie zawiera w sobie wszystko. Cokolwiek w życiu zrobisz, jak postąpisz, kogo zranisz lub zawiedziesz, mama nigdy nie przestanie cię kochać i wspierać. I choć wielokrotnie ona sama została lub dopiero zostanie przez ciebie zraniona, jej serce dalej, choć z bliznami, będzie biło dla ciebie. Nie myśl jednak, że wszystko ci wolno - ona przebaczy, wyrzuty sumienia zostaną i tak z tobą. 

Niedoceniana oaza spokoju  

"Matka (...) nie pobłażała mi. Dawała mi klapsy. Rugała mnie. Karciła. Ale mnie kochała. Naprawdę. Kochała mnie, gdy spadłem z huśtawki. Kochała mnie, kiedy brudziłem podłogę zabłoconymi butami. Kochała mnie razem z wymiotami, smarkami i rozkrwawionymi kolanami. Kochała mnie, gdy przychodziłem i odchodziłem, w chwilach największych wzlotów i najgorszych upadków. Miała dla mnie bezdenną studnię miłości" - pisał Mitch Albom w powieści "Jeszcze jeden dzień". Kto z nas nigdy nie spotkał się z tym karcącym spojrzeniem matki? Kto nie widziała strachu w jej oczach czy łez spływających po policzkach? Macierzyństwo to cały wachlarz doznań i emocji - od uczucia spełnienia, przez frustrację, aż po paraliżujący strach. 

Matka - kocha tak, jak nikt nigdy nie pokocha  

Herman Auerbach powiedział: - Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług. Bo możesz mieć przyjaciół, którzy stają za tobą murem i wyciągają z każdej opresji. Możesz mieć partnerkę/a, która cię wspiera i docenia. Możesz odnosić sukcesy zawodowe i cieszyć się uznaniem w branży. Jednak to matka zawsze pozostanie osobą, której miłość będzie bezgraniczna i bezinteresowna. Była i jest twoim najwierniejszym kibicem. 

Matka - kobieta do zadań specjalnych  

Kto inny pogodzi tak wiele życiowych ról? To nie tylko kwestia bycia matką, żoną, partnerką, córką, pracownikiem, wnuczką czy siostrą. Matka dla swoich dzieci jest przecież kucharką, sprzątaczką, lekarką, kierowcą, animatorem zabaw, przyjaciółką, pocieszycielką, nauczycielką. Jodi Picoult napisała: "Macierzyństwo to taki zawód, w którym nie można pracować na zmiany", ale powinna też dodać, że w tej branży nigdy nie przechodzi się na emeryturę. Zmieniają się proporcje i skala potrzeb, jednak niezmiennie i zależnie od wieku dziecka, matka zawsze stanie na wysokości zadania. I nie musisz podnosić jej poprzeczki - sama to zrobi.  
 
I tu pojawia się pytanie - skąd bierze się ta matczyna miłość? Czy po prostu jest częścią kobiecej natury i pojawienie się dziecka po prostu daje jej możliwość przelania uczuć na swoją pociechę? Wątpliwości te rozwiał już Gertrud von le Fort: "Rodzi nie tylko matka dziecko, lecz także dziecko matkę". Macierzyństwo wywraca życie do góry nogami i całkowicie zmienia kobietę. Moment, w którym sprowadza na świat nowe życie jest początkiem niezwykłej przygody. Od teraz jej serce bije w dwóch ciałach. W Dniu Matki nie zapomnij powiedzieć jej "kocham cię, mamo".  
 
PS. A jeśli ty, droga czytelniczko, jesteś mamą, pamiętaj: "Matka nie musi wszystkiego rozumieć - wystarczy, żeby kochała i ochraniała. No i była dumna" (Paulo Coelho). Wszystkiego najlepszego w dniu twojego święta!