Główny bohater, komisarz Michał Trela (Andrzej Konopka)

Główny bohater, komisarz Michał Trela (Andrzej Konopka) (materiał promocyjny)

Dziwne, tajemnicze, niepokojące. Miejsca, dzięki którym "Znaki" zyskały jeszcze więcej grozy

Pełne skupienie, uczucie niepokoju i ta ciekawość, co będzie dalej - to trzy elementy, które sprawiają, że nie możesz oderwać wzroku od ekranu. Kiedy ostatnio oglądałeś tak dobry serial kryminalny?

"Polećcie jakiś dobry serial", "Co ostatnio oglądaliście?", "Obejrzałbym wciągający kryminał" - te pytania ciągle pojawiają się w mediach społecznościowych. Nic dziwnego - większość z nas zaszyła się obecnie w domach. Wieczorami szukamy rozrywki i odskoczni, a tę może zapewnić na przykład dobry serial. Zawiła fabuła, ciekawe wątki, trudne do rozwiązania zagadki, zaskakujące zwroty akcji i doskonała gra aktorska to coś, na co liczy każdy widz. Jeśli do tego dojdzie niepowtarzalny klimat i skrupulatnie dobrane plany zdjęciowe - jesteśmy o krok od sukcesu. Już 7 kwietnia o 22.00 na kanale AXN zobaczymy "Znaki 2".

Akcja drugiego sezonu kultowego już serialu AXN toczy się w tych samych tajemniczych miejscach co "jedynka". Tym razem jednak fabuła mocno się komplikuje. Osią serialu jest zaginięcie córki głównego bohatera, komisarza Treli, a później także jej przyjaciółki. To jednak nie koniec dziwnych zdarzeń. W niewyjaśnionych okolicznościach znika również para podróżników. Bezkompromisowy policjant prowadzi poszukiwania, ale śledztwo zbacza z torów, gdy Trela dowiaduje się kto odpowiada za zaginięcie jego dziecka. Czy to przełomowe wydarzenie sprawi, że wrócą demony przeszłości? Czy komisarzowi uda się wyjaśnić mroczne tajemnice mieszkańców Sowich Dołów?

Tajemnice Gór Sowich

Malownicze tereny Gór Sowich pozwoliły twórcom serialu maksymalnie rozwinąć wyobraźnię, co doskonale udało się pokazać w każdym odcinku. Kto oglądał pierwszy sezon, ten doskonale zna to uczucie niepokoju, które towarzyszyło mu w poszczególnych scenach. Spokojnie! Kto nie miał przyjemności, jeszcze zdąży nadrobić. A warto, bowiem w kolejnym sezonie kontynuowane są niektóre wątki.

- Góry Sowie mają ogromny potencjał. Chyba nie ma miejscowości, która by nie skrywała co najmniej kilku, często przedziwnych, tajemnic. Wiele związanych jest z II wojną światową. Ukryte schrony, tajemnicze ruiny, podziemne miasto, jeziorka, sztolnie, zamki, pałace, skalne miasto - czego tam nie ma. Gdziekolwiek byśmy nie kręcili zdjęć, przychodzili do nas miejscowi i opowiadali kolejne niesamowite historie. Mniej lub bardziej prawdopodobne, ale wszystkie niezwykle ciekawe. Wydawało nam się, że to idealne miejsce akcji dla takiego serialu jak "Znaki", gdzie tajemnice i ich odkrywanie to samo sedno akcji - podkreślał przy okazji premiery pierwszego sezonu w rozmowie z Gazeta.pl reżyser Jakub Miszczak.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej kilku miejscom, w których kręcono "Znaki 2". Może będziesz mieć na tyle odwagi, by po obejrzeniu serialu odwiedzić je osobiście?

1. Fort Piechoty nr 6 "Polanowice"

Jedna ze scen "Znaków" rozgrywa się w piwnicy tego mrocznego miejsca. Fort został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku jako obiekt ochronny dla Cesarstwa Niemieckiego. Co ciekawe, nawet po zakończeniu II wojny światowej nadal pełnił funkcje militarne. Aktualnie zabytkiem opiekuje się Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne.

Można się tylko domyślić, jakie tajemnice skrywają betonowe mury, schrony czy wartownia. Dziś może o nich opowiedzieć przewodnik, jednak mroczny klimat z pewnością udzieli się zwiedzającemu już w trakcie poruszania się po obiekcie.


Materiał promocyjny. Fot. WOJCIECH NEKANDA TREPKA

2. Muchołapka Ludwikowice Kłodzkie

Ze świecą szukać drugiego takiego miejsca na mapie Polski. Historia powstania tego obiektu rozbudziła wyobraźnię wielu osób, ponieważ niewiele o niej wiadomo. Powstała nawet teoria, że ten przedziwny, okrągły budynek miał służyć jako lądowisko dla statków kosmicznych. Najprawdopodobniej jednak była to po prostu chłodnia kominowa. Sama nazwa "Muchołapka" sprawia, że cały ten obiekt przyprawia o dreszcze. Jakie tajemnice skrywa ten betonowy silos? Może ty rozwiążesz zagadkę?

3. Jaskinia Radochowska

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób udało się w ciągu 100 lat odkryć całkiem sporo tajemnic tego miejsca. Ukryte podziemne korytarze i sale pełne były nie tylko gruzu skalnego, który należało usunąć, by móc swobodnie eksplorować jaskinię, ale także dobrze zachowanych szczątków zwierząt plejstoceńskich, jak: niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy czy nosorożec włochaty. W grotach musiał także przebywać człowiek pierwotny, na co wskazują ślady palenisk i kamienne wyroby z kwarcu i kwarcytu.


Materiał promocyjny. Fot. WOJCIECH NEKANDA TREPKA

Specyficzny zapach, mrok i świadomość przeszłości tego miejsca sprawiają, że zwiedzanie Jaskini Radochowskiej przyprawia o szybsze bicie serca. Jeśli będziesz miał szczęście, po drodze napotkasz nietoperza - jest to bezpieczne schronienie dla kilku gatunków.

4. Rogóżka

To kolejny ciekawy obiekt na mapie Dolnego Śląska. Centralnym punktem tej zanikającej powoli miejscowości jest Góra Wapnisko - masywny kopiec z dużym, nieczynnym kamieniołomem i wieloma mniejszymi wyrobiskami. Pozornie nic ciekawego, jednak klimat tworzy tu bujna roślinność. Wrażenie robią nie tyle łąki otaczające obiekt, ale też drzewostan i okoliczne ruiny, dzięki którym całość prezentuje się bajkowo. Zdecydowanie jest to miejsce, które żyje własnym życiem. Wizyta tutaj na przełomie wiosny i lata, gdy natura jest w pełnym rozkwicie, z pewnością zapadnie w pamięć.

Materiał promocyjny. Fot. WOJCIECH NEKANDA TREPKA
Materiał promocyjny. Fot. WOJCIECH NEKANDA TREPKA

5. Tyniec nad Ślęzą

W tej niewielkiej wsi znajduje się serialowa farma Jonasza, jednak warto odwiedzić ją z powodu kilku zabytków. Będzie to przede wszystkim zjawiskowy zespół pałacowy z drugiej połowy XVIII wieku, a także przylegający do budynku park. Na uwagę zasługuje także kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła, który pierwotnie wybudowano w stylu romańskim, a kolejne przebudowy sprawiły, że obiekt zawiera także elementy stylu gotyckiego czy barokowego.

Czy uda ci się zlokalizować miejsca, które opisaliśmy? Które z nich chciałbyś zobaczyć na własne oczy? Zacznij od drugiego sezonu "Znaków", a potem w drogę.

Zło w Sowich Dołach nie śpi. Czy komisarz Trela na pewno powinien grzebać w przeszłości mieszkańców miasteczka?