Warto dbać o zdrowie jamy ustnej

Warto dbać o zdrowie jamy ustnej (Fot. Pexels.com)

Zdrowa jama ustna to nie tylko zęby. Jak dbać o język i dziąsła

Mycie zębów to codzienny rytuał większości z nas. Jednak higiena jamy ustnej nie powinna ograniczać się jedynie do zębów. Równie ważne jest dbanie o czysty język i zdrowe dziąsła. W jaki sposób każdy z nas może to robić?

Gdy mówimy o higienie jamy ustnej, z reguły myślimy wyłącznie o zębach i o przestrzeniach międzyzębowych. Nic dziwnego - wszak wizyty u dentysty z reguły związane są z uzębieniem - ubytkami, próchnicą osadzającą się na szkliwie czy zakładaniem aparatu ortodontycznego. Jednak zdaniem stomatologów dbać należy nie tylko o zęby, ale również o język i dziąsła. Dlaczego?

Na językach

Najpierw skupmy się na języku. dlaczego dbanie o niego jest tak istotne?

Jeśli zęby myjesz regularnie (przynajmniej dwa razy dziennie), z odpowiednią częstotliwością wymieniasz szczoteczkę i w nieprzypadkowy sposób dobierasz pasty, a mimo to wyczuwasz, że masz nieświeży oddech - być może przyczyną jest właśnie niedostateczna higiena języka.

Powierzchnia języka wypełniona jest licznymi brodawkami (np. liściaste, grzybowate, okolone, nitkowate), które pełnią między innymi funkcje zmysłowe - to dzięki nim możemy na przykład wyczuć smak spożywanych przez nas potraw.

Jednak oprócz wspomnianej wyżej funkcji, mogą one przy okazji sprawiać, że język staje się wyjątkowo podatny na zbieranie się nieczystości czy pozostałości po jedzeniu. Część z nich należy usunąć mechanicznie - w innym wypadku pozostaną na języku i będą się bez przeszkód rozsiewać. Mogą nawet wywoływać procesy gnilne lub nalot wywołujący niechciane zapachy.

Jednak nie tylko nieprzyjemny zapach z ust jest powodem, dla którego warto w ten sposób dbać o jamę ustną. Czyszczenie języka zmniejsza też ryzyko występowania groźniejszych chorób związanych z uzębieniem czy też szerzej rzecz ujmując jamą ustną, a nawet z gardłem i z sercem. Unikniemy też bardzo niebezpiecznej grzybicy jamy ustnej.

Pamiętajmy, że sami możemy rozpoznać dolegliwości związane z naszym językiem. Bardzo często ujawniają się one pod postacią różnokolorowych nalotów. Te kolory mogą oznaczać co innego w zależności od tego, jakie mamy nawyki żywieniowe lub co nam dolega. Dla przykładu żółty lub brązowy nalot występuje u osób palących papierosy, pijących dużo kawy i herbaty. Z kolei biały nalot może wskazywać wprost na to, że osoba w niewystarczający sposób dba o higienę języka. Bardzo intensywny nalot, nachodzący na podniebienie, może oznaczać zmiany grzybiczne.

Jak więc widzimy, higiena języka jest wyjątkowo istotna. Jak zatem możemy dbać o język, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wszystkich powyższych dolegliwości?

Skrobanie, płukanie, szczotkowanie

Sposobów czyszczenia języka jest kilka. Można zwyczajnie... szczoteczką, którą myjemy zęby - ruchami od przodu do tyłu. Niektóre modele szczoteczek posiadają specjalną powierzchnię czyszczącą po drugiej stronie główki, która służy właśnie do czyszczenia powierzchni języka.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo naruszanie szczoteczką tylnej części języka może skutkować odruchami wymiotnymi. Co więc jeszcze możemy zrobić?

Język wyczyścić mogą popularne "płukanki", czyli płyny do płukania ust. Polecamy tu np. płyny z serii Mintperfekt Ziai. Nie zawierają one alkoholu, za to wzbogacone są aktywnymi składnikami, które pomagają chronić zdrowie całej jamy ustnej. Do wyboru mamy płyn zmniejszający nadwrażliwość, remineralizujący oraz przeciwpróchnicze z fluorem lub bez fluoru.

W sklepach i w aptekach dostać można również skrobaczki do języka, które łatwo usuwają nalot, nie spychając jednocześnie bakterii w kierunku jamy ustnej - tak, jak może to zrobić zwyczajna szczoteczka.

Dziąsła - wrażliwy temat

Zdrowe dziąsła są równie ważne, co zdrowe zęby i czysty język! Według badań, choroby dziąseł stanowią jedną z najczęstszych - po próchnicy - przyczynę ubytków w uzębieniu. Jeśli podczas mycia zębów razem z pastą wypluwasz krew - może to oznaczać groźne choroby zębów. Na szczęście można sobie z nimi poradzić.

Dlaczego dziąsła krwawią? Powodów może być wiele, na przykład zbyt mocne szczotkowanie zębów i zaczepianie o nie włosiem. Dotyczy to zwłaszcza twardych szczoteczek. Dziąsła mogą też być podrażnione przez bakterie płytki nazębnej, które powinno się usuwać podczas mycia zębów.

Ale krwawienie nie musi być jedyną oznaką tego, że coś z naszymi dziąsłami jest nie tak, jak powinno. Niektóre dolegliwości - np. zapalenie dziąseł - nie są powiązane z żadnymi konkretnymi objawami, przynajmniej w początkowym stadium choroby.

Na pewno zaniepokoić Cię powinny objawy takie jak: ruszające się zęby, odsłonięte szyjki, nadwrażliwość na ciepłe i zimne potrawy lub napoje. Jeśli cokolwiek z wyżej wymienionych Ci się przytrafi, natychmiast udaj się do dentysty.

Wskazana jest również profilaktyka. Co zrobić, by uniknąć problemów z dziąsłami?

Kamień z... dziąseł

By dbać o dziąsła należy przede wszystkim regularnie myć zęby przez dwie lub trzy minuty. Warto poszukać pasty, która chroni nie tylko zdrowie zębów, ale i dziąseł. Takie pasty znajdziemy w linii Mintperfekt Ziai. Szczególnie polecamy te z dodatkiem szałwi. Płukanie jamy ustnej naparem z tego zioła to stary ludowy sposób na zdrowe dziąsła. W pastach marki Ziaja łagodzące działanie szałwii wspomaga prowitamina B5. Szałwiowa pasta dostępna jest w dwóch wersjach - z fluorem i bez fluoru.

Wyjątkowo istotny jest - jak już wspomnieliśmy wcześniej - wybór odpowiedniej szczoteczki. Jeśli jest zbyt twarda, może podrażniać dziąsła i prowadzić do ich krwawienia.

Ponadto stomatolodzy polecają korzystanie z nici dentystycznych, które oczyszczą przestrzenie międzyzębowe. Nić to często jedyna szansa, by dotrzeć do tych najciaśniejszych zakamarków naszej jamy ustnej. Dlatego należy z niej korzystać codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie, po każdym szczotkowaniu.

Musimy również pamiętać o regularnych wizytach u dentysty - przynajmniej raz na pół roku! W takich odstępach czasu należy usuwać kamień nazębny, którego nie da się pozbyć podczas codziennego szczotkowania. Kamień nazębny jest niebezpieczny - jest jedną z głównych przyczyn paradontozy.

No i wreszcie: zarówno dla naszych zębów, jak i dziąseł bardzo istotne są czynniki zewnętrzne. A ściślej rzecz ujmując: nasze nawyki i nałogi. Negatywny wpływ na dziąsła mają papierosy - palenie może znacząco przyspieszać rozwój bakterii jamy ustnej.

Istotna jest również dieta i zdrowe odżywianie - zwłaszcza ograniczanie cukrów i tłustych potraw. Dużo złego może zrobić alkohol i słodzone napoje, a nawet suszone i przetwarzane na różne sposoby owoce (np. dżemy).

Tych kilka prostych porad warto już dziś wprowadzić w życie. Bo aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem jamy ustnej, nie wystarczy jedynie mycie zębów. Pamiętajmy o dziąsłach i języku!