Więcej wolnego w domowym zaciszu? Wreszcie możesz zacząć być tym, kim zawsze chciałaś

Dla niektórych prewencyjna izolacja od znajomych, miejsca pracy i codziennego życia to prawdziwa męka. Wszystko jednak możemy obrócić na swoją korzyść. Wykorzystajmy ten czas na to, co zawsze odkładaliśmy na później.

Kiedy w 1665 roku Anglię nawiedziła kolejna epidemia, zalecenia były łudząco podobne do tych, które mamy teraz. Uniwersytety zamknięte, studenci do domu, najlepiej na wieś i restrykcyjna izolacja od reszty społeczeństwa. Dwudziestodwuletni Isaac, student uniwersytetu w Cambridge również musiał zastosować się do reguł. Wrócił więc do rodzinnej posiadłości, Woolsthorpe Manor, gdzie spędził całe dwa lata. Kiedy skończył przymusowe odosobnienie, miał już opracowany przełomowy rachunek różniczkowy, a młodego Isaaca znamy dziś jako poważnego pana w imponującej peruce - sir Isaaca Newtona. 

Odosobnienie sprzyja również pracy pisarskiej. Deszczowe lato 1816 roku pokrzyżowało plany grupie angielskiej młodzieży, spędzającej wakacje w willi nad Jeziorem Genewskim. Kolejnego deszczowego wieczoru, kiedy wszyscy nudzili się niemiłosiernie, ktoś rzucił wyzwanie - wymyślmy straszne historie! Dzięki nudzie w izolacji powstały dwie najważniejsze pozycje z wiktoriańskiego nurtu powieści grozy - "Dracula" Brama Stokera i "Frankenstein" Mary Shelley.

Jak widać, odosobnienie i odrobinę nudy można przekuć w całkiem spory sukces, dlatego dziś podpowiadamy, jak skorzystać na przymusowym odosobnieniu.

Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Większość z nas nie potrzebuje japońskich specjalistek od porządku, żeby wiedzieć, że uporządkowana przestrzeń bez zbędnych przedmiotów przekłada się na porządek w głowie. Kiedy pożegnamy się z ubraniami, które pasowały na nas dziesięć kilo temu, łatwiej pogodzimy się z tym, że nasze ciało się zmienia. Kiedy wyrzucimy misia od byłego, pomoże nam to zamknąć pewien rozdział w życiu. Mniejsza liczba przedmiotów w naszym otoczeniu to większa kontrola nad nim, a co za tym idzie - nad naszym własnym życiem.

Zacznij pisać bloga albo nagraj podcast

Szacuje się, że na świecie istnieje około sześciuset milionów blogów. Każdy z nas kiedyś próbował prowadzić internetowy dziennik albo przynajmniej się nad tym zastanawiał. Może warto do tego wrócić? Prowadzenie bloga może stać się hobby, sposobem na życie, metodą na stanie się ekspertem w danej dziedzinie, a przynajmniej - pamiątką na przyszłość. W Internecie istnieje mnóstwo platform, takich jak Blogger albo Wordpress, które pozwolą nam założyć bloga za darmo, a także bardzo wiele narzędzi i źródeł wiedzy, które pozwolą nam go uatrakcyjnić i wypromować, takich jak Canva albo poradnik Wordpressa. Z kolei do zostania podcasterem potrzebujemy tylko telefonu z przyzwoitym dyktafonem, konta na jednej z platform umożliwiający nagrywanie podcastów i pewnej dozy pewności siebie, połączonej z elokwencją.

Zaplanuj wyprawy

Pojechaliśmy na dawno wyczekiwane wakacje, ale okazuje się że tu przepłaciliśmy, tam się nie dostaliśmy, a w ogóle to pogryzły nas komary. Spontaniczne wyprawy romantycznie brzmią tylko w opowieściach znajomych, którzy nie mówią nam całej prawdy. Wykorzystajmy ten czas na porządną kwerendę. Portale i blogi podróżnicze są pełne cennych informacji, które pozwolą nam dobrze zaplanować urlop (przecież on w końcu nadejdzie). Jeśli nie planujemy dłuższego urlopu, to zawsze pozostają mikro wyprawy i weekendowe wyjazdy w okolicy - to dobra okazja, żeby dowiedzieć się, jakie nieznane atrakcje czekają na nas blisko domu.

Warto dobrze wykorzystać czas wolny, który spędzamy w domuWarto dobrze wykorzystać czas wolny, który spędzamy w domu Shutterstock Shutterstock

Naucz się czegoś nowego

Platformy oferujące kursy online to nieocenione źródło wiedzy. Jeśli mamy w planach awans albo zmianę pracy, dodatkowe kursy na pewno nas wyróżnią. Wiele platform oferuje obniżki, lub zupełnie darmowe kursy, a eksperci już od dawna dzielą się swoją wiedzą na darmowym YouTubie. Stare porzekadło mówi, że jeśli przeczytasz trzy książki na dany temat, wiesz o trzy książki więcej niż reszta, która nie przeczytała żadnej. Warto więc wybrać sobie temat, który dawno chcieliśmy zgłębić i zostać początkującym specjalistą. W ostatnich dniach popularność zyskała facebookowa grupa Widzialna Ręka, która skupia osoby, które chcą wykorzystać kwarantannę by pomóc innym i podzielić się swoją wiedzą. Nie brakuje na niej ogłoszeń od nauczycieli języków, jogi, czy gry na instrumentach, którzy nieodpłatnie udzielają konsultacji przez Internet.

Zainwestuj w relacje

Skoro o Widzialnej Ręce mowa, to paradoksalnie odosobnienie jest świetną okazją na pielęgnowanie starych i nawiązanie nowych znajomości. Być może warto zapukać do sąsiadów i zaproponować pomoc (oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa i odpowiedniego dystansu)? Wiele osób starszych nie powinno teraz wychodzić na zewnątrz, część sąsiadów może potrzebować pomocy z zakupami, kupnem leków, czy wyprowadzeniem psa. Pamiętajmy też o najbliższych - w końcu mamy więcej czasu na kreatywne zabawy z dzieckiem albo telefon do dawno niewidzianej przyjaciółki.

Nadrób zaległości czytelnicze

Możesz zacząć od "Dżumy" albo "Miłości w czasach zarazy", albo od czegoś mniej aktualnego, co zawsze chciałaś przeczytać. Naukowcy z Uniwersytetu w Sussex dowiedli, że czytanie może zredukować stres o 68%, a także poprawić naszą pamięć i koncentrację. Krótko mówiąc - fitness dla mózgu! Nie musisz nawet wychodzić do księgarni. Jeśli masz w domu czytnik e-booków, to z łatwością znajdziesz książki w Internecie, a jeśli nie - zawsze możesz odsłuchać je w formie audiobooka.

Zadbaj o kondycję

Nie ma się co oszukiwać: jeśli w naszych zapasach żywności była czekolada to już jej pewnie nie ma, a trasa między domowym biurkiem a lodówką jest zbyt krótka, żeby spalić kalorie. Na szczęście w Internecie mamy trenerów, którzy umieszczają treningi na YouTube, a nawet rozpisują darmowe plany treningowe, stopniowo podwyższające poziom trudności. Do kompletu mamy też aplikacje na smartfony, które pomogą nam zostać w formie. A może zdecydujesz się na zupełnie nową formę aktywności, taką jak medytacja czy joga? 

Cokolwiek wybierzesz, warto czas w domu wykorzystać mądrze.

Copyright © Agora SA