Słuchowisko Storytel jest inspirowany 'Chłopami'.

Słuchowisko Storytel jest inspirowany 'Chłopami'. (Materiał promocyjny partnera)

Nie obchodzi Cię, jaka będzie Polska w 2050 roku? Posłuchaj, a zmienisz zdanie

Poszarpane granie Tatr, pradawne puszcze, piaszczyste plaże nad Bałtykiem, malownicze wsie. Polska jest piękna, ale czy jej pięknem będą mogły cieszyć się przyszłe pokolenia? Jak nasz kraj będzie wyglądał za 30 lat? Nowe słuchowisko Storytel to przerażająca opowieść o Polsce w 2050 roku. Ale uwaga - ta historia to coś więcej niż fikcja.

Efekty zmian klimatu możemy zauważyć gołym okiem. Mija właśnie kolejna zima bez śniegu, a rolnicy ostrzegają, że z powodu suszy czekają nas znaczne podwyżki cen owoców i warzyw.

Wielu z nas stara się zminimalizować swój wpływ na środowisko. Niektórzy ograniczają spożycie mięsa, inni starają się nie kupować nowych ubrań lub rzadziej korzystać z samochodu. Choć te działania są ważne, to wciąż za mało, żeby zahamować globalne ocieplenie. Kluczowe decyzje, które mogą mieć bezpośredni wpływ na klimat, podejmują politycy i prezesi wielkich firm.

Nie oznacza to jednak, że my, zwykli ludzie, jesteśmy bezsilni. - Musimy się zebrać w grupę, żeby powstała masa krytyczna, żeby mieć wpływ na polityków, którzy udają, że ten temat ich nie dotyczy - podkreśla aktorka Magdalena Popławska.

'Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej'
Materiał promocyjny partnera

Najważniejsze to znaleźć sposób

Naszą bronią jest wiedza. Jedynie mając świadomość zagrożeń i znając zalecenia ekspertów, możemy skutecznie wywierać wpływ na rządzących. Niestety, w dobie fake newsów coraz trudniej odsiać rzetelne informacje od kłamstw i manipulacji medialnych.

Najlepiej byłoby oczywiście sięgnąć do publikacji naukowych i specjalistycznych opracowań. Jednak bądźmy szczerzy, żeby przebrnąć przez kolumny danych i żargon, którego używają naukowcy potrzeba naprawdę dużo samozaparcia. Na szczęście o klimacie można mówić przystępnie i ciekawie - tak jak w nowym słuchowisku Storytel "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej".

Akcja słuchowiska, nawiązującego do Reymontowskich "Chłopów", rozgrywa się na polskiej wsi w 2050 r. Bohaterowie mają znacznie poważniejsze zmartwienia niż romanse Jagny. Nad Lipcami nie latają już bociany, tylko drony, a kwiaty zapylają sztuczne pszczoły. Życie w rytmie czterech pór roku to tylko wspomnienie - chłopi przyszłości cierpią przez piekielne upały, przerywane monsunowymi deszczami i opadami czterokilogramowych kul gradu. Ceny żywności szybują w kosmos, każda kropla wody pitnej jest na wagę złota. Świat pustoszą wojny i klęski żywiołowe, a kraje Północy nie radzą sobie z zalewem uchodźców klimatycznych z Afryki.

mat. partnera
mat. partnera

W tej wizji najbardziej przerażające jest jednak to, że nie jest ona oderwaną od życia fantazją, lecz scenariuszem, który może ziścić się jeszcze za naszego życia. - Słuchowisko Storytel "Chłopi 2050" to nie jest wytwór wyobraźni, ale wiedza naukowa, z której przed napisaniem fabuły, nie zdawałem sobie do końca sprawy. Ten projekt pozwolił mi poszerzyć horyzonty i sprawił, że jestem jeszcze bardziej przestraszony tym, co dzieje się z naszym klimatem - tłumaczy autor słuchowiska, pisarz Cezary Zbierzchowski.

Mocne podstawy naukowe - raport WWF Polska - to jednak nie jedyny atut słuchowiska. "Chłopi 2050" są świetnie opowiedzianą, wciągającą historią. Zadbał o to nie tylko Zbierzchowski, który jest doświadczonym pisarzem science fiction, ale i plejada gwiazd występujących w słuchowisku. Główną rolę zagrał Marcin Dorociński. Oprócz niego usłyszymy m.in. Magdalenę Popławską, Bartłomieja Topę, Mariana Dziędziela, Zofię Zborowską, Oliviera Janiaka czy Michała Piróga.

'Babi skwer'
Materiał promocyjny partnera

Jak więc uratować świat? - pyta we wstępie do słuchowiska Areta Szpura, aktywistka nazywana twarzą polskiej ekologii. Musimy zdać sobie sprawę, że nie my tu jesteśmy najważniejsi. Że jesteśmy tu po coś, ale na pewno nie, by brać i wykorzystywać bez umiaru wszystko, co dostaliśmy od Natury. Mamy jeden dom, jedną planetę i bez niej nie będzie nas. Tymczasem obecnie żyjemy tak, że by zaspokoić nasze potrzeby, musielibyśmy mieć 1,7 planety! To oznacza, że żyjemy na kredyt. I to taki, który przyjdzie nam spłacać z olbrzymimi odsetkami - mówi Areta Szpura.

Warto wspomnieć, że w ramach działań na rzecz ochrony klimatu i naszej Planety, Storytel podjął współpracę z Klubem Gaja i za każde przesłuchanie "Chłopów 2050" przekaże symboliczną złotówkę na posadzenie nowych drzew.

Mocne podstawy

Z pełnym raportem WWF na temat tego, jak Polska może wyglądać w 2050 r., zapoznacie się pod tym linkiem. Raport niepokoi, ale i daje nadzieję - eksperci WWF opisali w nim rozwiązania, które mogą zminimalizować szkody spowodowane katastrofą klimatyczną. Jeśli uda się przekonać polityków do ich wdrożenia, świat za 30 lat może być nieco bardziej przyjaznym miejscem niż w słuchowisku Storytel.

Nadal nie jesteś przekonany? Posłuchaj, a zmienisz zdanie.

Projekt słuchowiska oraz towarzysząca mu kampania powstały w Storytel we współpracy z agencją McCannWorldgroup oraz Mastercard Polska.

Partnerem medialnym projektu jest portal Gazeta.pl.