Napęd elektryczny, spalinowy, a może hybryda. Sprawdź, który jest dla ciebie odpowiedni

Decydując się na zakup nowego samochodu, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników i parametrów. Jednym z kluczowych jest rodzaj silnika. Czym się kierować? Modą? A może jednak swoim stylem życia?

Decyzja zapadła - kupujesz nowy samochód. I to nie byle jaki - nowiutki! Prosto z salonu! Czujemy twoje podekscytowanie. Ten zapach, miękkość siedzeń, błysk lamp, czułość pedałów. Można się rozmarzyć! Pozostaje tylko zapytać - który model? Jesteś miłośnikiem konkretnej marki? A może lubisz zmieniać auta, testować kolejnych producentów i nowe rozwiązania? Jesteś za innowacjami, czy może jednak kochasz ryk silnika? To naprawdę ma znaczenie - choćby w kwestii wyboru napędu.

Współczesny rynek motoryzacyjny jest bardzo bogaty. Właściwie każdy może wybrać auto idealne dla siebie. I nie chodzi tylko o gabaryty, kolor, liczbę koni mechanicznych i wyposażenie. Auto, choć teoretycznie służy do przemieszczania się z punktu A do punktu B, powinno także być odzwierciedleniem nas samych - naszego stylu życia i. osobowości. Dlatego przygotowaliśmy nietypowy przegląd napędów, by ułatwić ci wybór.

O silniku słów kilka

Jasne - to od niego zależy, jak szybko twoje auto się rozpędza, ile można nim wycisnąć i czy jazda jest przyjemna, czy też momentami utrudnia skupienie myśli. Jedni kochają jego ryk, inni cenią sobie absolutną ciszę. Taką, która początkowo rodzi pytanie, czy samochód w ogóle jest uruchomiony i gotowy do jazdy.

Jednak to od silnika zależy także, czy do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane, znajdujące się w spalinach. Może daleko ci do bycia ekologicznym freakiem, ale norm unijnych nie przeskoczysz. Prawo dotyczące emisji spalin już zostało zaostrzone, a można być pewnym, że to nie koniec zmian. Wybór silnika to więc nie tylko kwestia upodobań, czy ekonomii, ale także wyraz troski o środowisko naturalne. Wszystko jednak ma swoje plusy i minusy. Bycie "eko" także.

Dla ludzi z sentymentem - benzyna i diesel

Pamiętacie szał na diesle, gdy cena tego paliwa była niższa niż benzyny? A potem rynek nieco się zmienił. Dziś właściciele aut z silnikiem diesla z bólem serca wyciągają portfel na stacji benzynowej. Prawdziwy dramat przeżywają jednak dopiero wtedy, gdy przyjdzie do poważniejszej naprawy auta (np. filtr cząstek stałych). Aby utrzymać je w dobrym stanie, konieczne są częste przeglądy i regularne serwisowanie, a to oznacza koszty. Z drugiej strony diesel pali mniej niż silnik benzynowy. Ponadto wolniej się zużywa, co sprawia, że auto może mieć na liczniku duży przebieg, a dalej być w pełni sprawne.

Benzyna teoretycznie ma mniej wad. Jednak trzeba przyznać, że auta napędzane zarówno olejem napędowym, jak i benzyną są stosunkowo tanie (co niestety zaraz się zmieni, w związku z nowymi restrykcjami odnośnie norm emisji CO2 - każde nowo rejestrowane auto od 2019 roku musi podlegać normom, a to oznacza wzrost cen nowych samochodów). Dodatkowe plusy? Nie mamy problemu z zatankowaniem auta, ponieważ stacji benzynowych w naszym kraju jest mnóstwo. Mechaników samochodowych też, więc i z naprawą czy częściami nie będzie większego kłopotu.

Dla miłośników ciekawych innowacji - hybryda

Samochody hybrydowe są już normą na naszych ulicach, a jednak wciąż wśród wielu osób wzbudzają duże zaciekawienie. Jak to to działa? Czy się psuje? Wszystkiego warto się dowiedzieć, bo zakup auta hybrydowego to spory koszt. Jakie więc są jego wady i zalety? W skrócie - hybryda to samochód, w którym zastosowane zostały dwa napędy: jeden spalinowy (najczęściej benzyna), a drugi elektryczny. To już sugeruje, że auto tanie nie będzie i już mamy pierwszy minus. Zdecydowanie największą zaletą jest oszczędność paliwa (średnio 4l/100km). Chociaż spalanie można porównać do silnika diesla, w przypadku hybrydy koszty eksploatacji są niższe. Wyższe mogą być jednak koszty serwisowania i napraw. Nie każdy mechanik zna się bowiem na hybrydach. W dodatku, żeby jazda była ekonomiczna, trzeba nauczyć się obsługi tego samochodu - używać specjalnego biegu do zjazdów ze wzniesień, korzystać z tempomatu, obserwować obrotomierz, delikatnie operować gazem. Nie chce ci się? Odpuść. Jednak miłośnicy innowacyjnych rozwiązań lubią hybrydy i chwała im za to - auta te są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż diesle czy pojazdy napędzane benzyną. Hybryda to samochód dla kogoś, kto lubi delektować się spokojną jazdą.

Jaki silnik wybrać do nowego samochodu?Jaki silnik wybrać do nowego samochodu? Jaki silnik wybrać do nowego samochodu? fot. Shutterstock Jaki silnik wybrać do nowego samochodu? fot. Shutterstock

Dla wyznawców stylu eko - samochód elektryczny

Myślisz "nie ma rady, trzeba iść z duchem czasu i dbać o środowisko", ale sam do końca nie jesteś przekonany, że zakup auta elektrycznego jest dobrym pomysłem? Cóż, nawet te pojazdy mają swoje wady i trzeba mieć tego świadomość. Niewątpliwy plus to ekologia. "Elektryk" nie emituje do atmosfery żadnych spalin, więc możemy mieć w tej kwestii czyste sumienie. Wiedząc, że zaostrzane są przepisy dotyczące norm spalin, zakup takiego auta chroni nas przed tym, co nieuniknione. Dodatkowe zalety to niskie koszty eksploatacji, dynamika jazdy i niesamowity komfort - ta cisza wewnątrz auta robi wrażenie!

Minusem może być kwestia ładowania pojazdu. Nabywca musi zaopatrzyć się w urządzenie do ładowania lub specjalne kable, dzięki którym można naładować auto z pomocą domowego gniazdka. To też raczej pojazd miejski, ponieważ nawet pełna bateria pozwala na przejechanie dystansu nieporównywalnego z silnikami benzynowymi lub dieslami. Prąd zużywa się szybciej zimą, a także wtedy, gdy korzystamy z radia czy klimatyzacji. Wycieczka na drugi koniec Polski może być problematyczna, ze względu na konieczność szukania miejsc, gdzie można szybko naładować auto. Warto pamiętać, że auta elektryczne są tak cisze, że mogą stwarzać niebezpieczeństwo w ruchu ulicznym. Pieszy może nie zdawać sobie sprawy z nadjeżdżającego pojazdu. Oczywiście zawsze należy zachować ostrożność, ale kupując elektryka, pamiętajmy, że auto jest wyjątkowo ciche i pojawia się na drodze niespodziewanie.

Do wyboru auta elektrycznego nie zachęca też cena i ograniczony dostęp do serwisów, które specjalizują się w ich naprawie. Choć sytuację mogą nieco zmienić rządowe dopłaty, które właśnie startują.

Kierując się rodzajem silnika przy wyborze auta, weź pod uwagę swój styl życia i osobowość. Przeanalizuj, w jakich sytuacjach najczęściej korzystasz z samochodu, czy będziesz jeździć głównie po mieście, czy też planujesz dalekie podróże. Sprawdź także dostępność serwisów w twojej okolicy. Specjaliści będą niezbędni, gdy dojdzie do awarii nowoczesnego auta. A jeśli auto to dla ciebie tylko środek transportu i stawiasz na tradycyjne rozwiązania, nie zmuszaj się do zakupu elektryka czy hybrydy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.