Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza?

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza? (Materiały promocyjne partnera)

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Postanowiłeś kupić oczyszczacz powietrza? Świetna decyzja! Niech cię nie przeraża szeroki asortyment - wiemy, jakie funkcje powinno posiadać dobrej jakości urządzenie.

Dorosły człowiek oddycha około 12-16 razy na minutę, dziecko 20-30, a noworodek nawet 40 razy! Czy tego chcemy, czy nie, wdech i wydech odbywają się mimowolnie, dostarczając organizmowi tlen i wydalając na zewnątrz dwutlenek węgla. Tempo naszego oddechu, o ile nauczymy się je kontrolować, może pomóc w redukcji wielu stanów, jak stres czy problem z zasypianiem.

Bez jedzenia człowiek może przetrwać nawet kilka tygodni, bez picia kilka dni, a bez powietrza jedynie kilka minut. To pokazuje, jak istotne dla zachowania funkcji życiowych jest oddychanie. Kluczowa jest także druga sprawa - to, czym oddychamy.

Dom to twój azyl

Dziś nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak fatalny wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze - szczególnie w dużych aglomeracjach. Alerty smogowe, ogłaszane nieustannie w sezonie jesienno-zimowym, skutecznie zniechęcają do podejmowania aktywności fizycznej na dworze. Specjaliści ostrzegają, by do minimum ograniczyć spacery. Pytanie, czy to faktycznie wystarczy, by zredukować ekspozycję na zanieczyszczenia?

Niestety, jakość powietrza w naszych mieszkaniach często pozostawia wiele do życzenia. To, że do środka przedostaje się smog i spaliny samochodów, to jedno. A co z oparami detergentów (chemia gospodarcza) i kosmetyków (np. lakiery do włosów czy paznokci), pyłkami roślin, zarodnikami pleśni, kurzem, sierścią zwierząt czy dymem papierosowym, nawet jeśli palimy sporadycznie? Wszystko to wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy w domach. A przecież miejsce to ma być naszym azylem. Zakup oczyszczacza powietrza to nie fanaberia, a przejaw dużej świadomości i troski o zdrowie.

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Fakt - szeroki wachlarz asortymentu sklepowego może przyprawić o zawrót głowy. Które parametry są kluczowe dla wydajności urządzenia i jakie dodatkowe funkcje powinno posiadać, by skutecznie oczyszczało powietrze? Przedstawiamy sześć elementów, na które warto zwrócić uwagę.

1. Sprawdź filtry

Dobrej jakości oczyszczacz posiada kilka filtrów. To ważne, ponieważ każdy z nich walczy z konkretnymi zanieczyszczeniami. Filtr wstępny zatrzymuje m.in. kurz i sierść, czyli zanieczyszczenia, które widzimy na ogół "gołym okiem". Filtr węglowy eliminuje przykre zapachy i gazy. Trzeci filtr - HEPA 13 - wyłapuje nie tylko cząsteczki, które znajdują się w smogu (PM1,0; PM2,5; PM10), ale także walczy z alergenami, bakteriami i roztoczami. Skuteczność trzech filtrów zastosowano w nowych oczyszczaczach powietrza marki Samsung, dzięki czemu doskonale sprawdzają się o każdej porze roku. Usuwają aż do 99,97 proc. zanieczyszczeń*. Jesienią i zimą pomagają walczyć ze smogiem, a w miesiącach ciepłych zwiększają komfort życia alergików. Nieustannie chronią nasze drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem gazów, bakterii czy roztoczy. Wymiana filtra jest niezwykle wygodna - wystarczy zdjąć przednią obudowę. To istotny element, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem.

2. Zapoznaj się z wyświetlaczem

Wyjątkowo przydatny jest numeryczny wskaźnik zanieczyszczeń. To unikatowa cecha, którą posiadają oczyszczacze marki Samsung. Pokazują dokładne stężenie pyłów PM1,0, PM2,5 oraz PM10. Wzrokowców zadowoli także inna funkcja wyświetlacza. Dzięki zastosowaniu czterech kolorów możemy dowiedzieć się, jaki jest stan powietrza w mieszkaniu. Wystarczy rzucić okiem na oczyszczacz. Kolor niebieski oznacza bardzo dobrą jakość powietrza. Zielony dobrą, żółty - średnią, a czerwony złą. Urządzenie powiadomi nas również, gdy przyjdzie czas na wymianę filtra. Nie musimy się zastanawiać, czy nasz oczyszczacz nadal pracuje wydajnie. Po uruchomieniu trybu nocnego wyświetlacz wygasa - nie musimy się więc obawiać, że dodatkowe źródło światła zaburzy wieczorny relaks i spokojne zasypianie.

Przy wyborze urządzenia ważne są jego funkcje
Materiały promocyjne partnera

3. Sprawdź, czy wykrywa szkodliwe gazy

Absolutny "must have"- czujnik gazów. Szkodliwe gazy, lotne związki organiczne, w tym formaldehyd, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy to tylko niektóre związki wykrywane przez czujnik gazu. Często ich nie czujemy, a unoszą się w powietrzu. Nie umkną jednak czujnikowi gazów, który znalazł się w oczyszczaczach Samsunga.

4. Przeanalizuj parametry pracy w trybie nocnym

Jeśli przeraża cię wizja urządzenia, które stoi w kącie mieszkania i nieustanie buczy, natychmiast porzuć tę myśl. Nowoczesne oczyszczacze powietrza potrafią pracować naprawdę cicho, szczególnie w trybie nocnym. Głośność na poziomie nawet 20db to wartość, która nie zakłóci snu. W połączeniu ze wspomnianym wcześniej wygaszeniem wyświetlacza gwarantuje cichą i spokojną pracę w czasie odpoczynku. Twoja rodzina smacznie śpi, a innowacyjne urządzenie dba o jakość powietrza, zapewniając wam spokojny i zdrowy sen.

Cichy tryb pracy sprawdzi się w każdych warunkach
Materiały promocyjne partnera

5. Szukaj innowacyjnych rozwiązań

Dziś większość z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Dla jednych to urządzenie służące do kontaktu z rodziną i znajomymi, dla innych niemalże centrum zarządzania wszechświatem. I słusznie! Skoro nie rozstajemy się z telefonem, warto w pełni wykorzystać jego potencjał - nie tylko do czytania informacji ze świata, słuchania muzyki czy sprawdzania pogody. Dziś naszym smartfonem możemy sterować różnymi urządzeniami elektronicznymi, które znajdują się w naszych mieszkaniach. To rewelacyjne rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia życie. Pomoże też zarządzać pracą naszego nowego oczyszczacza powietrza.

Urządzeniem marki Samsung możesz zdalnie sterować przez aplikację Smart Things. Z dowolnego miejsca możesz sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w twoim domu. Możesz wyłączyć urządzenie, jeśli parametry są dobre i włączyć je chwilę przed przyjściem do domu z pracy. Na twój telefon przyjdzie powiadomienie, jeśli nadejdzie czas wymiany filtra. Jeśli nie jesteś gadżeciarzem i szukasz sprzętu, który bez twojej kontroli będzie spełniał swoje funkcje, możesz wybrać tryb automatyczny, a wtedy oczyszczacz Samsung wykona całą robotę za ciebie. Urządzenie nieustannie samo dokonuje analizy jakości powietrza i dostosowuje swoją pracę do poziomu zanieczyszczenia. Nie musisz zmieniać ustawień po krótkotrwałym wietrzeniu mieszkania, gotowaniu czy sprzątaniu. Oczyszczacz w trybie automatycznym stanie na wysokości zadania, bez twojej pomocy.

Innowacje to silny punkt oczyszczaczy Samsung
Materiały promocyjne partnera

6. Dostosuj sprzęt do pomieszczenia

Nikomu nie musisz się tłumaczyć z tego, że szukasz ładnego urządzenia. Oczyszczacza powietrza nie da się przecież schować za zasłoną. Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź dokładnie, jaki jest metraż pomieszczenia, w którym zamierzasz go używać. Większość z nas chce, by powietrze w całym mieszkaniu było wysokiej jakości, dlatego zdarza się, że przenosimy oczyszczacz z jednego pokoju do drugiego. Porównajmy modele i ich parametry, ale zwróćmy też uwagę na wygląd i detale, takie jak kółka czy uchwyt. Wybierz oczyszczać, który wizualnie spełnia twoje oczekiwania. Te z elektronicznymi wyświetlaczami i zmiennymi kolorami sygnalizującymi jakość powietrza przykują uwagę gości. I świetnie! Zanieczyszczenia powietrza i zdrowie to tematy, o których warto porozmawiać przy kawie.

Design jest dziś bardzo ważny i Samsung doskonale o tym wie. Stworzył więc nowoczesne i eleganckie urządzenia, które będą pasowały do każdego wnętrza. Na szczególną uwagę zasługuje model Cube (AX47R9080SS), ze względu na swój elegancki, minimalistyczny design. Laik może pomylić go z głośnikiem. Jest w kształcie kostki i ma ciemny kolor. Co ciekawe, ustawienie jednego na drugim pozwala podwoić powierzchnię oczyszczania aż do 94m2. Po połączeniu wystarczy jeden kabel zasilający dwa urządzenia oraz jeden wyświetlacz pokazujący stan zanieczyszczenia powietrza.

Zadbaj, by oczyszczacz powietrza pasował do wnętrza
Materiały promocyjne partnera

Nowe, innowacyjne oczyszczacze marki Samsung dostępne są w pięciu modelach, dzięki czemu można je dopasować do potrzeb różnych użytkowników. Posiadają kółka i wygodne uchwyty, a więc można je z łatwością przenieść do innego pomieszczenia. Na przykład model AX90 stworzony jest do dużych pomieszczeń. Jego zasięg to aż do 90 m2. Jeśli mamy w domu małe dzieci, możemy skorzystać z funkcji blokady rodzicielskiej, która eliminuje ryzyko manualnej zmiany ustawień. Nie ma znaczenia, czy twoje mieszkanie to zwykła kawalerka, czy 100-metrowy apartament. Bez problemu znajdziesz urządzenie dostosowane do oczyszczania powietrza na różnych metrażach.

Twoje zdrowie zaczyna się w domu. Czyste, wolne od alergenów, bakterii, gazów i przykrych zapachów powietrze jest pierwszym, czego potrzebujesz, by czuć się dobrze. Oddychaj pełną piersią i ciesz się czasem z bliskimi w miejscu wolnym od zanieczyszczeń.

* Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26um w Narodowym Instytucie Testów w Korei