Akcja Adoptuj Pszczołę

Akcja Adoptuj Pszczołę (Pexels.com)

Kryzys klimatyczny bezlitosny dla owadów. Ostatni dzień akcji "Adoptuj Pszczołę"!

Przyczyń się do ograniczenia skutków zmian klimatycznych bez wychodzenia z domu. Dzisiaj ostatni dzień akcji "Adoptuj Pszczołę" - niezwykłej inicjatywy, która zrzesza ludzi dobrego serca, dla których ważny jest los wszystkich istot.

Są małe, puchate i niezwykle pracowite. Ich życie od tysięcy lat fascynuje ludzi. Jesteśmy jednak przyzwyczajeni, że skoro są z nami od zawsze, nic nie może się zmienić. Tymczasem pszczoły, choć starają się jak mogą, by przetrwać w warunkach, które są dla nich coraz mniej korzystne, niebawem mogą stać się owadami, o których przyszłe pokolenia będą uczyły się tylko z książek. 

Zmiany klimatyczne a los pszczół 
 

To, że Ziemia ociepla się, zmalały masy lodu i śniegu, poziom oceanów podniósł się, a stężenie gazów cieplarnianych wzrosło, powinno interesować każdego. Tak samo jak wizja tego, że przyszłe pokolenia mogą nie mieć co jeść, bo ze sklepowych półek zniknie większość produktów, a roślinność zacznie ginąć. Brzmi jak mało realna apokalipsa? Niekoniecznie, wystarczy, że zginą pszczoły.  
 
Upały i susze, ulewne deszcze i nagłe, niszczycielskie burze, huraganowe wiatry - to wszystko powoduje, że pszczoły nie mogą wykonywać swojej pracy. Warunki, w jakich przyszło im egzystować, nie sprzyjają wzrostowi ich populacji. Osłabione pszczele rodziny, przestają latać w wysokich temperaturach, a gwałtowne opady wymywają nektar z kwiatów, przez co stają się one mniej atrakcyjne dla owadów. Podwyższony poziom dwutlenku węgla w atmosferze wpływa negatywnie na zawartość białka w pyłkach roślin, którym żywią się pszczoły, a anomalie pór roku sprawiają, że kwiaty kwitną za wcześnie lub za późno dla pszczół, co może doprowadzić do tego, że owady te po prostu nie będą miały co jeść. 

Zaopiekuj się pszczołą 

Jeśli ważny jest dla ciebie los innych stworzeń, którym wiedzie się gorzej niż ludziom; jeśli masz potrzebę pomocy, ale nie możesz adoptować psa lub kota; jeśli nie jest ci obojętny kryzys klimatyczny i przyszłość populacji ludzkiej - już dziś zaopiekuj się pszczołą. A może całą ich rodziną? Spokojnie, nie musisz mieć na balkonie ula i miseczki z pyłkiem. Możesz to zrobić łatwo i szybko razem z Greenpeace. "Adopcja" to konkretne działanie i szereg korzyści - także dla człowieka - jak choćby więcej zieleni wokół, lepsza retencja wody, udane plony. Narastająca urbanizacja i przewaga upraw przemysłowych z wykorzystaniem pestycydów drastycznie wpływa na stan populacji pszczół w Polsce, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie. Troska o naturę jest naszym wspólnym zadaniem. Pszczoły mogą wiele, ale bez naszej pomocy zginą. 

Siódma edycja akcji "Adoptuj Pszczołę"  

To ty decydujesz, w jaki sposób chcesz wspierać pszczoły. Twoja wpłata może być jednorazowa, ale możesz też zdecydować się na cykliczne wspieranie naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzięki ludziom z całej Polski, którym nie jest obojętny los pszczelich rodzin, monitorowana jest ich populacja, powstają nowe stacje badawcze, w których kontroluje się m.in. stan pyłków kwiatowych, wód i gleby. Organizowane są także akcje edukacyjne i tworzone specjalne hoteliki dla dzikich zapylaczy.  
 
Adopcja jednej pszczoły to symboliczny koszt - zaledwie 2 zł. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się wejść na stronę adoptujpszczole.pl i wpłacić kilka lub kilkanaście złotych, tworząc jednocześnie wielki rój przyjaciół owadów zapylających, i wspólnie budując Polskę przyjazną pszczołom. To właśnie dzięki adopcyjnym rodzicom pszczół o zapylaczach zrobiło się głośno w szkołach i w polityce, powstały społecznościowe ogrody i realizowane są działania na rzecz wprowadzenia przepisów chroniących pszczoły.   
 
Co jeszcze możesz zrobić? Stwórz na swoim balkonie lub w ogrodzie miejsce przyjazne dla zapylaczy. Kupuj miód tylko ze sprawdzonych pasiek. A przede wszystkim rozmawiaj o pszczołach ze swoją rodziną i znajomymi.  I WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI>>
 
Im więcej osób zacznie troszczyć się o te małe istoty, tym lepszy będzie los nas wszystkich.

ADOPTUJ PSZCZOŁĘ