Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o mleku, a boisz się zapytać

Zdaniem dużej części specjalistów od żywienia i dietetyki, krowie mleko jest zdrowe i wysoce zalecane. Sprawdziliśmy, jakie są podstawowe zalety popularnego białego napoju.

Mleko krowie można znaleźć w bardzo wielu produktach spożywczych, które mijamy za każdym razem, gdy wjeżdżamy z koszykiem między sklepowe półki. Jeśli zajrzelibyśmy do polskich lodówek, mogłoby się okazać, że produkty mleczne trzyma w nich większość z nas. Na przykład w postaci naturalnego jogurtu, kostki masła, tabliczki czekolady czy po prostu kartonu białego napoju. Mleko bardzo łatwo wprowadzić do naszej codziennej diety, bo przybiera ono różne formy i opiera się na nim bardzo wiele potraw i produktów.

Mądrość pokoleń

Nasze babcie często wspominają, że kiedyś ludzie mieli mocniejsze, zdrowsze kości, bo pili zdecydowanie więcej mleka niż my. Choć jest to pewne uproszczenie, to część ekspertów od żywienia zwraca uwagę na dobroczynny wpływ wapnia na nasze kości. Mleko jest bowiem bogate w mikroelementy, w tym wapń, żelazo i cynk.

Wapń jest niezwykle ważnym składnikiem diety zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych osób. Co więcej: nasze zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta wraz z wiekiem. Niedobory wapnia mogą być przyczyną bólów mięśni, łatwo psującego się uzębienia czy częstszych krwotoków z nosa. W skrajnych przypadkach takie braki mogą powodować osteoporozę, częstą szczególnie u kobiet. Tego typu objawom warto zapobiegać zawczasu i korzystać z dobrodziejstw bogatego w wapń mleka.

Na stronie internetowej Instytutu Żywności i Żywienia zalecenia są wyraźne i jednoznaczne: osoby dorosłe powinny pić przynajmniej 2 duże szklanki mleka każdego dnia (przy czym można je zastąpić jogurtem, kefirem lub częściowo serem). W przypadku młodzieży w wieku 4-18 lat ta liczba rośnie do 3-4 szklanek dziennie.

Bo mleko nie posiada żadnego substytutu. Zawiera ono aż 250 niezwykle cennych dla człowieka związków chemicznych, potrzebnych nie tylko do prawidłowego rozwoju, ale też do zapobiegania chorobom uznawanym dziś za cywilizacyjne.

Należy też pamiętać o wspomnianym żelazie i cynku. Niedobór tego pierwszego grozi niedokrwistością i anemią. Braki tego drugiego mikroelementu skutkować mogą zdecydowanym spadkiem odporności i nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. W mleku są też potas (odpowiedzialny m.in. za prawidłowe ciśnienie krwi) i absolutnie niezbędne dla zdrowia witaminy: B-12, A i E. Ta ostatnia nazywana jest często "witaminą młodości", bo przyczynia się do opóźniania procesów starzenia.

MlekoMleko Shutterstock Shutterstock

Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których spożycie mleka czy produktów mlecznych nie jest zalecane. Wiedzą o tym alergicy nietolerujący np. laktozy. Uczulenie na zawarte w mleku związki może dawać różne efekty i zawsze należy obserwować reakcje swojego organizmu. Musimy jednak pamiętać, że większość Polaków nie jest w żadnym stopniu uczulona na laktozę. A u części z nich alergia jest lekka, co sprawia, że nie muszą oni całkowicie rezygnować z produktów mlecznych. Muszą wprowadzić pewne dietetyczne obostrzenia, ale raczej łagodne.

Jak więc widać, po mleko i produkty mleczne warto sięgać - mogą nam one pomóc zaplanować dietę w sposób zdrowy i zbilansowany.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.