Zamiast lalek i resoraków. Mądre i oryginalne prezenty na Dzień Dziecka

Co dać dziecku, które ma już wszystko? Na pewno nie tandetną, plastikową zabawkę, która po kilku godzinach zostanie rzucona w kąt. Kupując prezenty dla dzieci, warto postawić na jakość i estetykę, a także wybrać zabawki, które pomagają się rozwijać.

Przytulanki inne niż wszystkie

Dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia

Chyba każdy z nas miał w dzieciństwie misia albo pieska, który już może i stracił gdzieś oko, a sierść miał wytartą od dziecięcych czułości, ale i tak był najpiękniejszy i najukochańszy. Przytulanka to jedna z najważniejszych zabawek dla dziecka, a współczesne maskotki są projektowane w oparciu o wiedzę o etapach rozwoju malucha. Hitem wśród rodziców niemowlaków są szumiące maskotki, które wydają ciche, jednostajne dźwięki, pomagające dziecku się uspokoić. Mniej popularna, a również ciekawa propozycja to przytulanki sensoryczne. Są one uszyte z materiałów o różnorodnej fakturze, mają szeleszczące elementy, metki i inne detale, które pobudzają ciekawość malucha i wspierają jego integrację sensoryczną.

Deska do balansowania

Dla dzieci od 2. roku życia

Niby nic takiego - ot kawałek wygiętej deski podklejony filcem. Dlaczego więc ta zabawka została nagrodzona m.in. w plebiscycie na Zabawkę Roku 2019? Bo bujanie się na desce to świetna zabawa, a do tego świetny trening równowagi i koordynacji. Polecają je m.in. pedagodzy ze szkół waldorfowskich. A gdy dziecku znudzi się kołysanie na boki, może odwrócić deskę do góry nogami i zrobić z niej np. wiadukt dla samochodzików lub sklepienie bazy z krzeseł i koców. 

Klocki magnetyczne

Dla dzieci od 1. do 12. roku życia, w zależności od modelu

Magnetyzm od zawsze fascynował dzieci. Pamiętacie, jaki sami "oszukiwaliśmy" za pomocą magnesów kompas lub namagnesowywaliśmy metalowe przedmioty? Magnesy, których używaliśmy do tych zabaw miały dość siermiężne formy krążków lub podkowy. Dzisiejsze zabawki magnetyczne są dużo atrakcyjniejsze.

Najpopularniejsze zestawy kloców magnetycznych składają się z kulek i palików. Można budować z nich ażurowe geometryczne konstrukcje, które przywodzą na myśl nowoczesne rzeźby. Takie klocki nadają się dla starszych dzieci, ale klockami magnetycznymi mogą się bawić już roczne dzieciaki. Dla maluchów warto wybrać zestawy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe klocki, ale ukryte wewnątrz nich magnesy pozwalają małym konstruktorom wyzwolić się z ograniczeń, jakie narzuca na nich grawitacja.

Mądre planszówki

Dla dzieci od 4. roku życia

Rodzice, którzy chcą, by ich pociechy uczyły się przez zabawę, często kupują im planszówki reklamowane jako "gry edukacyjne". Pod tym hasłem zwykle kryją się quizy wiedzy. Choć niektóre dzieci lubią takie zabawy, wielu kojarzą się one ze szkolnym odpytywaniem.

Tymczasem wszystkie dobre planszówki są w istocie grami edukacyjnymi. Grając w nie, dziecko może posiąść dużo cenniejsze umięjętności niż książkowa wiedza - nauczyć się długofalowego planowania, mądrego gospodarowania zasobami i dostosowywania strategii do przeciwników. 

Rodzice, którzy boją się, że ich dziecko nie poradzi sobie z wyzwaniami rywalizacji, mogą wybrać gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze muszą współpracować, żeby osiągnąć wspólny cel. Interesującą propozycją są też gry takie jak niedawno wydane "Emocje". Tu istotą rozgrywki jest rozpoznawanie emocji i opisywanie, co czuło się w określonych sytuacjach. Planszówki najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach, których obsługa pomoże dobrać grę do wieku i zainteresowań dziecka.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.