Rodzina

Rodzina (Fot. Shutterstock)

5 pomysłów na wspólne rodzinne niedziele. I dorośli, i dzieci będą się świetnie bawić

Opcji spędzania wspólnego rodzinnego czasu jest dziś mnóstwo - bez porównania więcej niż jeszcze 10, 20 czy 30 lat temu. Co wybrać wśród ogromu atrakcji? Oto 5 propozycji spędzenia wspólnej niedzieli dla całej rodziny!

Planszówki

To propozycja dla domatorów. Zwłaszcza tych, którzy lubią rywalizację lub współpracę - w zależności od tego, jaką grę wybierzemy.

Obecnie wybór planszówek dostępnych w stu procentach po polsku jest przeogromny! Od najsłynniejszych pozycji w rodzaju "Monopoly" (również w edycjach specjalnych, związanych z ulubionymi filmami naszych pociech, np. "Monopoly Star Wars") do nieco bardziej skomplikowanych, ale dających jeszcze więcej frajdy tytułów familijnych (np. "Catan", "Wsiąść do pociągu", "Potwory z Tokio"). Na naszym rynku dostępne są gry dla nieco starszych dzieci ("Robinson Cruzoe", "7 cudów"), jak i te dla kilkulatków ("Dixit", "Cukierki").

Warto zainteresować się tą ofertą, bo gry planszowe uczą bardzo różnych umiejętności. Niektóre mogą pomóc z matematyką, inne z historią. Jeszcze inne uczą opowiadania historii czy blefowania. Ale najważniejsze jest to, że dziecko od najmłodszych lat może godzić się z przegrywaniem. A zdarza się, że u najmłodszych pogodzenie się z porażką jest sporym problemem do przepracowania.

Wieczór planszówek
Fot. Pexels

Karta "Rodzina do Kina"

Multikino uruchomiło specjalną ofertę dla rodzin - mowa tu o akcji "Rodzina do kina", której partnerem jest marka Toffifee. Warto z niej skorzystać, bo kino to wspaniała rozrywka dla młodszych i starszych dzieci oraz ich rodziców. A w ofercie Multikina zawsze znajdzie się jakiś familijny film, idealny do wspólnego seansu i dyskusji po nim.

"Rodzina do kina" to specjalna karta, kosztująca jedynie 5 złotych rocznie. Dzięki niej wspólne wycieczki do kin sieci Multikino nie będą dużym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Po pierwsze: wszyscy członkowie rodziny dostają tańsze bilety na seanse - i płacą dziecięce, ulgowe ceny. Po drugie: również rodzinne zestawy kinowego jedzenia (popcorn, napoje gazowane, zabawki) są tańsze. A dodatkowo posiadacze karty "Rodzina do kina" biorą udział w programie lojalnościowym Multikina.

Akcja przydatna może być zwłaszcza teraz, gdy na ekranach kin są największe hity ostatnich lat, np. produkcje Marvela ("Avengers: Koniec gry", "Kapitan Marvel"). A przypomnijmy, że już niedługo swoje premiery będą miały ogromne produkcje Disneya, takie jak "Aladyn", "Król lew" czy "Toy Story 4".

Warsztaty rękodzielnicze

To sposób na aktywny wypoczynek, który przy okazji pomoże dziecku rozwinąć się manualnie. A może i rodzic odkryje nową pasję? Przecież nigdy nie jest za późno na poszukiwanie hobby.

Warsztaty można znaleźć w każdej większej aglomeracji i wielu mniejszych miastach. Dla przykładu w Warszawie organizuje je Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Uczęszczający mogą uczyć się wzornictwa ludowego - m.in. tkania, haftowania, drzeworytów. Są też specjalne warsztaty "Etnografia dla najmłodszych", przeznaczone dla dzieci w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Z kolei w Krakowie podobną ofertę znaleźć można w Ośrodku Ruczaj - tam można nauczyć się wyrobu biżuterii, decoupage'u czy filcowania.

Jednak nie tylko rękodzieła można się uczyć na rodzinnych warsztatach. W całej Polsce niezwykle popularne stają się zajęcia kulinarne czy muzyczne. Wybór jest przeogromny, z każdym kolejnym rokiem coraz większy - i tą bogatą ofertą warto się zainteresować.

Warsztaty rękodzieła
Fot. Pexels

Toffifee Kopalnia Złota w Energylandii

Energylandia to największy park rozrywki w Polsce. Znajduje się w Zatorze - niewielkiej miejscowości w województwie małopolskim, pomiędzy Katowicami i Krakowem. Czego tam nie ma! kilka rollercoasterów (w tym jeden z największych i naszybszych w Europie), wieże swobodnego spadku, samochodziki-zderzaki, gigantyczne wahadła... każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno miłośnicy bardziej "ekstremalnych" przeżyć (jeden dropper ma aż 40 metrów!), jak i rodziny z dziećmi.

W strefie familijnej Energylandii znajduje się m.in. 180-metrowy spływ Toffifee Kopalnia Złota. To znakomita, emocjonująca zabawa dla starszych i dla młodszych dzieci oraz ich rodziców.

W Energylandii można spędzić wiele intensywnych, pełnych radości godzin. Do zatorskiego parku jeżdżą bezpośrednie autobusy z głównych dworców autobusowych w Krakowie i Katowicach. Kursy ruszają do parku przed południem, wracają wieczorem i są dostosowane do godzin otwarcia parku.

Karaoke

Wspólne śpiewanie to doskonały pomysł na spędzenie rodzinnego wieczoru. I wcale nie trzeba w tym celu wychodzić do klubu karaoke.

Obecnie zorganizowanie domowego karaoke jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Najbardziej "profesjonalnie" można to zrobić, kupując grę komputerową lub konsolową z dołączonymi mikrofonami. Ale można też to zrobić "po kosztach" - na YouTube jest mnóstwo podkładów wraz z tekstami, tylko czekających, aż ktoś do nich zaśpiewa. Wystarczy mikrofon, choć i on nie jest konieczny.

Warto się "śpiewająco" wyżyć! A może przy okazji odkryjecie wokalny talent Waszego dziecka?