Zakupy online

Zakupy online (Fot. Unsplash)

Płatności kartą w internecie - fakty i mity

Od kiedy nauczyliśmy się oszczędzać czas i pieniądze dzięki zakupom internetowym, coraz chętniej i częściej decydujemy się płacić za różne usługi i produkty online. A jedną z metod, na jakie można się zdecydować, jest bez wątpienia płatność kartą. Ale właśnie - jaką kartą? I czy taka płatność jest bezpieczna? Dzisiaj rozprawimy się z 3 mitami dotyczącymi tego rodzaju płatności, a przy okazji poznamy kilka faktów.

Korzystanie z kawałka plastiku, po który tak łatwo sięgamy przy okazji płacenia za zakupy i usługi, wiąże się zarówno z dużym komfortem, jak i pewnymi zagrożeniami. Na te ostatnie narażeni są głównie Ci, którzy nie wiedzą, jak im zapobiec. Warto więc - jak w przypadku każdej sytuacji związanej z podawaniem gdzieś zaufanych danych - po prostu zachować czujność.

W intenecie można płacić tylko kartą kredytową - MIT 1

Nie. To nieprawda. Długo to właśnie karty kredytowe były kojarzone z e-zakupami. Aktualnie jako konsumenci mamy możliwość płacenia kartami kredytowymi, debetowymi, przedpłaconymi oraz wirtualnymi.

Aby się upewnić, najlepiej wejść na stronę banku, który wydał kartę, i sprawdzić, czy nadaje się ona do płacenia w internecie. Na stronie banku można też ustalić limity płatności w internecie dla danej karty, co jest istotnym aspektem bezpieczeństwa, gdyby dane z niej miały znaleźć się w niepowołanych rękach.

Obecnie każdy z banków działających w Polsce proponuje swoim klientom karty debetowe, które mają funkcję płatności w internecie. Różnica między kartą debetową a kredytową polega na tym, w jaki sposób środki są ściągane z naszego konta.

Gdy korzystamy z karty debetowej podczas zakupów stacjonarnych, w sklepie, kwota operacji najczęściej jest blokowana do chwili, w której bank uzyskuje potwierdzenie wykonania transakcji. Natomiast użycie karty kredytowej wiąże się z powiększeniem zadłużenia w ramach przysługującego nam limitu, a ten trzeba terminowo spłacić, żeby uniknąć odsetek.

Dwa kolejne rodzaje kart straciły już dawno popularność. Działanie karty przedpłaconej (prepaid) polega na przelewaniu określonej, wybranej przez siebie kwoty na daną kartę, wydawaną na okaziciela. Podczas zakupów w internecie należy po prostu wpisać dane widniejące na karcie.

Karta wirtualna służy do posługiwania się nią wyłącznie w internecie albo przy zamówieniach telefonicznych - i często nie ma nawet fizycznej formy, ponieważ jest zapisana tylko w systemie banku. Żeby z niej korzystać, trzeba przelać na nią środki jak w przypadku karty prepaid.

Płatność za pomocą karty jest mniej bezpieczna i wygodna niż korzystanie z innych sposobów płatności w internecie - MIT 2

Wiele osób odczuwa pewne opory przed używaniem karty do płatności w internecie, tak jakby była ona przeznaczona wyłącznie do płatności offline'owych. Tymczasem kiedy robimy wirtualne zakupy, większość sklepów obok szybkiego transferu pieniędzy jako sposobu płatności proponuje skorzystanie właśnie z możliwości zapłacenia kartą.

Żeby to zrobić, wystarczy podać: numer karty, datę ważności karty oraz kod zabezpieczający CVV2 mieszczący się na odwrocie karty w miejscu, gdzie składamy nasz podpis.

Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z usług tego samego sklepu, w którym zakładamy konto, przy kolejnych zakupach część danych uzupełnia się automatycznie. Jeśli opłacamy jakiś abonament, bez problemu można ustawić automatyczne ściąganie środków z karty, dzięki czemu my nie musimy już o tym pamiętać, a nasze rachunki płacą się same.

Zasady zachowania bezpieczeństwa przy płatności kartą są takie same jak przy korzystaniu z innych form płatności w internecie. Należy zwrócić uwagę, czy w momencie uzupełniania danych niezbędnych do zawarcia transakcji znajdujemy się na stronie z połączeniem szyfrowanym za pomocą protokołu SSL (strona ma wówczas adres zaczynający się od https://, a na pasku widnieje symbol kłódki).

Prócz tego warto zwrócić uwagę na to, by nie eksponować swojej karty w miejscach publicznych, aby nikt nie skorzystał z zawartych na niej danych. Dobrym rozwiązaniem jest też wspomniane wcześniej ustawienie limitu na karcie (czasowego - ile możemy wydać w określonym czasie płacąc w internecie; lub transakcji - ile można wydać podczas jednej transakcji) na wypadek, gdyby ktoś wszedł w jej posiadanie. Nie można również zapominać o aktualizowaniu programu antywirusowego.

Każdy, kto ukradnie naszą kartę albo zdobędzie jej dane, może zrobić zakupy na nasz koszt - MIT 3

Jeżeli bank oraz sklep stosują zabezpieczenia transakcji internetowych w postaci 3D Secure, Twój bank może poprosić Cię o dodatkowe zatwierdzenie transakcji poprzez wpisanie kodu autoryzacyjnego wysyłanego SMS-em na telefon właściciela karty lub zatwierdzenie push notyfikacji w aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu nawet jeśli padniemy ofiarą oszustwa, ryzyko, że ktoś skorzysta z naszej karty, jest mniejsze. A skąd wiadomo, że na danej stronie da się skorzystać z 3D Secure? W przypadku kart Visa takie płatności oznaczone są symbolem "Verified by Visa".