Bądź eko i oszczędzaj czas

Bądź eko i oszczędzaj czas (Fot. Pexels.com)

Oszczędzanie czasu też jest eko. Oto 12 prostych sposobów na to, żeby oszczędzić pieniądze i środowisko

Często wydaje nam się, że działania proekologiczne wymagają wielu wyrzeczeń, wysiłku i ciągłego pilnowania się przy narzucaniu sobie nowych nawyków. A to nieprawda! Tak naprawdę dbanie o środowisko każdego dnia może pomóc Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. W jaki sposób? Oto 12 krótkich, prostych porad, które - dla dobra swojego i swojego otoczenia - możesz wprowadzić w życie już dziś.

Co już dziś możesz zrobić, żeby pozytywnie wpłynąć na siebie, mieć więcej czasu i w mniejszym stopniu przyczyniać się do zanieczyszczania naszej planety? Tłumaczymy to w 12 prostych punktach:

1. Opłacaj rachunki i podpisuj umowy przez internet

Do dziś wciąż niektórzy w celu opłacenia rachunków wychodzą z domu np. na pocztę i wypełniają druczki z przelewami. A przecież w czasach, w których niemal za wszystko można zapłacić bez ruszania się z kanapy, w stu procentach online, taki nawyk to duża strata czasu i niepotrzebne marnowanie papieru.

Zwłaszcza, że coraz więcej firm otwiera się na możliwości, które daje internet. Dziś już nie tylko rachunki można zapłacić bez wychodzenia z domu. W stu procentach online można zmienić operatora energii elektrycznej, podpisać umowę kredytową czy kupić bilet do kina. Dlatego zaoszczędźmy czas i papier - nie otaczajmy się niepotrzebnymi formalnościami!

2. Zamiast długich kąpieli wybieraj krótkie prysznice

Ogranicz kąpiele nawet, jeśli masz w mieszkaniu wannę. Po pierwsze: przed kąpielą spędzasz dużo czasu na nalewaniu i wypuszczaniu wody. Zatem wymiana codziennych kąpieli na "prysznicowy rytuał" to oszczędność czasu. Ale w ten sposób możesz też przysłużyć się Ziemi i zaoszczędzić sporo wody.

Bądź eko i oszczędzaj czas
Fot. Pexels.com

3 Kupuj mniej. Tak po prostu!

Dlaczego? Z kilku powodów.

Po pierwsze: oszczędzisz czas przeznaczony na zakupy. Po drugie: oszczędzisz pieniądze. Po trzecie: im bardziej ograniczasz konsumpcję, tym mniejszy jest Twój negatywny wpływ na środowisko - choćby dlatego, że produkujesz mniej odpadów.

Grunt to zastanawiać się nad każdą decyzją zakupową. I każdorazowo zadawać sobie pytanie: czy aby na pewno potrzebuję tej rzeczy?

Na przykład:

- Być może nie musisz kupować butelkowanej wody, zamiast tego możesz pić przegotowaną "kranówkę"?

- A może nie potrzebujesz trzech nowych t-shirtów, bo masz ich już pełną szafę, a większości i tak nie nosisz?

- Czy na pewno potrzebujesz kupić sobie nowy notesik z post-itami, skoro poprzednie zapisałeś tylko po jednej stronie kartek - a druga pozostała czysta?

To niby proste pytania dotyczące sytuacji codziennych, a gdyby więcej osób je sobie zadawało, mielibyśmy dziś mniej problemów z nadprodukcją śmieci.

4. Zastanów się nad przesiadką na rower

Jeśli pracujesz lub uczysz się w centrum miasta i każdego dnia spędzasz po kilka-kilkanaście minut na szukaniu miejsca parkingowego lub staniu w korku - sprawdź, czy nie oszczędzisz czasu jeżdżąc do pracy rowerem. Po pierwsze: możesz oszczędzić czas, bo rower można przypiąć gdziekolwiek. Po drugie: unikniesz większości korków. Po trzecie: zadbasz o zdrowie - bo zawsze lepiej przesiąść się na rower zamiast tkwić w samochodzie. Po czwarte: zaoszczędzisz na paliwie - eksploatacja roweru jest dużo tańsza niż ekploatacja auta.

No i zadbasz o środowisko - bo mniej samochodów to mniej cząsteczek sadzy i metali ciężkich emitowanych do atmosfery w spalinach.

Bądź eko i oszczędzaj czas
Fot. Pexels.com

5. Nie jeździj sam

A może mieszkasz niedaleko swojej koleżanki lub kolegi z pracy? Jeśli tak, to zastanówcie się wspólnie, czy nie byłoby warto jeździć do biura czy zakładu w jednym samochodzie, w dwie lub więcej osób, kierując na zmianę. W ten sposób zaoszczędzicie czas (bo trzeba będzie zaparkować tylko jeden, a nie więcej samochodów) i pieniądze (bo zamiast płacić samotnie za benzynę, wystarczy zrobić "zrzutę"). Co więcej: w mniejszym stopniu będziecie eksploatować swoje auta. No i zadbacie o to, by w Waszym miejscu zamieszkania było choć trochę mniej smogu.

Ponadto: gdyby więcej osób stosowało się do tej porady, na naszych drogach byłoby mniej samochodów, w których siedzą jedynie kierowcy otoczeni pustymi miejscami. A mniej samochodów na drogach to mniejsze korki.

6. Ogranicz social media

Przeglądanie Facebooka czy Instagrama potrafi zjadać mnóstwo czasu każdego dnia. Pamiętaj, że jeśli robisz coś każdego dnia przez dwie godziny, to w ciągu roku przelicza się to na okrągły miesiąc! Przerażająca myśl, prawda? Jeśli w tej chwili z przerażeniem zdałeś sobie sprawę, ile czasu każdego dnia przewijasz swój newsfeed lub jak często sprawdzasz, czy nie masz nowych powiadomień w aplikacji randkowej - pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, żeby to ograniczyć.

No dobrze, ale gdzie tu oszczędzanie środowiska? To proste: jeśli ograniczysz social media, to nie będziesz musiał tak często zużywać prąd na ładowanie smartfona lub tabletu, a i Twój komputer zużyje mniej energii elektrycznej. I w trakcie, kiedy te urządzenia będą wyłączone, Ty zyskasz kilkadziesiąt minut każdego dnia.

7. Gotuj wspólnie ze znajomymi

To oszczędność czasu - bo nie będziesz musiał każdego dnia przygotowywać posiłku dla siebie. I dzięki temu ograniczysz konsumpcję - łatwiej jest marnować jedzenie, jeśli gotuje się tylko dla siebie, niż kiedy całe zapasy kupuje się dla kilku osób.

8. Dbaj o rzeczy, które posiadasz - np. ubrania, elektronikę, itp.

W im mniejszym stopniu zniszczysz je w pierwszych miesiącach lub latach użytkowania, tym później będziesz musiał marnować czas na kupno nowych. I tym mniej śmieci wygenerujesz.

Bądź eko i oszczędzaj czas
Fot. Pexels.com

9. Nie wycieraj umytych naczyń ręcznikami papierowymi

Zamiast tego po prostu pozwól naczyniom wyschnąć na suszarce. Takie korzystanie z papierowych ręczników to niepotrzebna strata papieru i marnowanie czasu. Wilgotne naczynia wyschną same - daj im chwilę!

W ogóle ręczniki papierowe to osobny temat. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz ich w codziennych czynnościach - przy wycieraniu blatu, kafelków czy szafek. Być może wystarczy, że jako szmatki użyjesz starej, podziurawionej koszulki, której i tak nie nosisz?

10. Pierz rzadziej, a więcej rzeczy

Nie wrzucaj do pralki kilku ubrań - staraj się planować i segregować pranie tak, żeby umieszczać w bębnie od razu kilkanaście-kilkadziesiąt rzeczy. Dzięki temu oszczędzisz czas potrzebny na selekcję prania i na ich rozwieszanie. No i rzadziej będziesz musiał ruszać się z domu po proszek do prania.

A przy okazji oszczędzisz dużo prądu i wody.

11. Zawsze wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pokoju

To niby proste, a nie wszyscy mają w głowach ten bardzo prosty nawyk. Oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo istotne dla środowiska. A ponadto: im częściej będziesz wyłączał światło, tym rzadziej będziesz zmuszony do biegania do sklepu po nowe żarówki.

12. Pakowanie prezentów - pracochłonne, czasochłonne i niekorzystne dla środowiska

Gdy wręczasz znajomym prezenty lub pakujesz je na święta Bożego Narodzenia - rozważ nieużywanie papieru pakownego lub torebek prezentowych. To duża strata papieru, który chwilę po rozpakowaniu prezentu i tak nie nadaje się do powtórnego użytku i jest wyrzucany do śmieci. Chyba wszyscy znamy widok porozrzucanych pod choinką skrawków papieru prezentowego w trakcie Bożego Narodzenia.

A przecież prezenty można wręczać minimalistycznie - owijając je jedynie wstążkami lub dołączając post-ita z imieniem danej osoby. No i nie będziesz musiał spędzać tyle czasu na pakowaniu.

Pamiętaj, że nawet najdrobniejsze czynności robią różnicę. Zwłaszcza, jeśli uskutecznia je duży procent społeczeństwa.