Twoje decyzje mogą mieć wpływ na przyszłość

Twoje decyzje mogą mieć wpływ na przyszłość (Fot. Pexels.com)

Chcesz lepszej przyszłości dla bliskich? Zadbaj o środowisko i o portfel. Te proste decyzje wprowadzisz w życie już dziś

Wybierając ekologiczne rozwiązania, możesz nie tylko zadbać o przyszłość swoich bliskich, ale i o swoje finanse. Oto kilka prostych zmian, które możesz wprowadzić od zaraz, żeby jednocześnie mniej płacić i szkodzić środowisku.

Czy znasz termin "zero waste"? Wiesz, czym są "eRki"? Orientujesz się, co oznacza nazwa Po Prostu Energia? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Zastosowanie tych kilku zmian może zmienić życie Twoje i Twoich bliskich na lepsze.

"Zero waste", czyli niczego nie marnuj

W sklepach  coraz częściej widzimy osoby, które zamiast brać przy kasach plastikowe reklamówki, pakują zakupy do płóciennych toreb. To jeden z przykładów postawy określanej jako "zero waste" - wolnym tłumaczeniu: "nic się nie może zmarnować". O co w tym chodzi?

Według badań Polacy z każdym rokiem produkują coraz więcej śmieci. Statystyki GUS-u z 2016 roku wskazywały na to, że statystyczny Polak wygenerował w ciągu roku 283 kg odpadów komunalnych. Podobną wartość podawały dane Eurostatu z tego samego roku - 275 kg. Jak wyglądamy pod tym względem na tle Europy? Całkiem nieźle. Przeciętny Europejczyk w 2016 roku wygenerował bowiem 475 kg odpadów. Statystykę zawyżają Niemcy (618 kg) i Holendrzy (527 kg).

Polacy z każdym rokiem produkują coraz więcej śmieci
Fot. Pexels.com

Jednak niekoniecznie musi to oznaczać, że Polacy są wybitnie ekologiczni - różnica w ilości produkowanych śmieci odpowiada znaczącej różnicy w poziomie konsumpcji. Wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem konsumpcji, również średnia dla Polski zwiększa się i będzie się zwiększała.

"Zero waste" to właśnie sposób na możliwie najmniejszą produkcję śmieci. Jak to zrobić? To prostsze niż się wydaje. Strona Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste wskazuje na siedem tzw. "eRek", czyli kolejno:

- Reduce (ang. "ogranicz") - ogranicz liczbę przedmiotów, starając się prowadzić możliwie najbardziej minimalistyczne życie. Im mniej będziesz posiadał, tym mniejszą ilość śmieci będziesz wyrzucał każdego dnia, tygodnia, miesiąca.

- Refuse (ang. "odmawiaj") - w sklepie proponują Ci plastikową torebkę? Odmów. Na ulicy dają Ci ulotkę? Podziękuj. Bank wysyła Ci materiały promocyjne, których nie potrzebujesz? Poinformuj go, że nie chcesz ich dostawać. Podane wyżej przykłady to nic innego jak nadprodukcja plastiku i papieru, która nie działa korzystnie na naszą planetę.

- Rot (ang. "kompostuj") - każdy z nas regularnie wyrzuca odpadki organiczne. Zwykle wyrzucamy je do wspólnego kosza dla wszystkich śmieci. Tymczasem odpadki organiczne można kompostować, żeby otrzymać z nich naturalny nawóz.

- Recycle - czyli segreguj śmieci! To bardzo ważne dla środowiska. Po drugie: nie wszystko zawsze trzeba wyrzucać! Są przedmioty, które spokojnie da się użyć raz jeszcze. Wystarczy odrobina kreatywności. Nie musisz kupować worków na śmieci, wystarczą Ci plastikowe reklamówki, które masz w domu. Opakowań takich jak słoiki i puszki po herbacie możesz użyć do przechowywania drobnych przedmiotów. Przydać może się nawet stara dziurawa skarpetka - świetnie sprawdzi się jako ścierka do kurzu.

- Reuse (ang. "użyj ponownie") - czy na pewno potrzebujesz nowej doniczki, kiedy stara jedynie lekko pękła? Może wystarczy ją tylko skleić? Nie kupuj jednorazowych opakowań na lunch - przecież możesz kupić jeden plastikowy pojemnik, w którym będziesz mógł przez lata nosić lunch do pracy. A alkohol na imprezach możesz pić ze szklanek, które już stoją w szafkach, zamiast używać plastikowych kubeczków.

- Repair (ang. "naprawiaj") - rozdarte w kroku spodnie nie muszą być do wyrzucenia. Daj zarobić krawcowej. Może też nie potrzebujesz nowych butów, kiedy w starych odkleja się podeszwa. Dobry szewc przybije Ci ją tak solidnie, że problem zniknie na następnych kilka lat. Staraj się naprawiać wszystko, co masz, ograniczając w ten sposób bezsensowną konsumpcję.

- Remember (ang. "pamiętaj") - zdobywaj nową wiedzę dotyczącą tego, jaki możesz mieć wpływ na swoją planetę. No i zawsze staraj się pamiętać o wszystkich powyższych zasadach.

Oczywiście nie chodzi o to, by zamęczać się ogromną liczbą zasad. Ale warto postarać się tych kilka prostych reguł umieścić w swojej codziennej rutynie - tak, żebyśmy nie musieli się nad nimi zastanawiać. Wtedy z automatu na sam widok plastikowych kubeczków w głowie zapali nam się czerwona lampka.

Nie otaczaj się zbędnymi przedmiotami
Fot. Pexels.com

Po prostu oszczędzaj

Warto też wspomnieć o odpowiedzialnym zużyciu prądu. Im mniej zużywamy prądu, tym korzystniej wpływamy na środowisko... i na nasze portfele! Dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

- Zawsze wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pokoju na dłużej.

- W ciągu dnia - o ile to możliwe - staraj się korzystać z zapalonego światła możliwie najrzadziej. Odsłaniaj okna i korzystaj ze światła słonecznego.

- Nie gaś i nie włączaj jednak światła zbyt często - to zwiększa zużycie energii.

- Wyłącz przyciski czuwania "stand-by" - to te czerwone lampki w urządzeniach elektrycznych.

- Jeśli masz w domu tradycyjne żarówki - wymień je na energooszczędne.

-  Odłączaj od prądu urządzenia, których nie używasz. Tak - dotyczy to również "niewinnych" ładowarek do telefonów czy telewizora, które - nieużywane - pobierają prąd. Najlepiej w takiej sytuacji mieć listwy z gniazdkami wyposażone w guzik, za pomocą którego można po prostu wyłączyć wszystko na czas nieobecności w domu.

Co jeszcze można zrobić, by zaoszczędzić na prądzie? Można też zmienić dostawcę energii. Odpowiednie rozwiązanie masz na wyciągnięcie ręki. Jest nim Po Prostu Energia - zupełnie nowa jakość na polskim rynku i część szwajcarskiej grupy ALPIQ, jednej z największych spółek obrotu energią na świecie.

Oszczędzanie prądu jest korzystne i dla portfela, i dla środowiska
Fot. Pexels.com

Po Prostu Energia

Co jest najważniejsze w ofercie Po Prostu Energia? To, że jest nie tylko korzystniejsza od konkurencji, ale też ekologiczna.

Po Prostu Energia proponuje m.in. Eko Ofertę, w ramach której konsument będzie korzystał z prądu z certyfikatem OZE, który daje pewność, że część energii została wyprodukowana z odnawialnych źródeł energii.

To prosta droga do zbudowania ekologicznego domu, w którym korzystamy z energii ze świadomością, że w mniejszym stopniu przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza. Co więcej: takie proekologiczne podejście pomoże nauczyć nasze dzieci odpowiednich nawyków i uświadomi je, że ekologia to nie tylko to, co widać (np. recykling), ale też to, czego na co dzień nie widzimy, np. prąd.

No dobrze, ale jak to zrobić? Czy przeniesienie się do Po Prostu Energii jest łatwe? Jak najbardziej! Bo Po Prostu Energia to minimum formalności - operator załatwi za Ciebie większość papierkowej roboty.

Wszystko, co musisz zrobić, jeśli jesteś chętny do zmiany, to wypełnienie wniosku w 100% online (znajdziesz go na stronie Po Prostu Energia) lub pozostawienie danych kontaktowych tak, żeby firma mogła się z Tobą skontaktować. Następnie konsultant Po Prostu Energii specjalnie dla Ciebie stworzy dedykowaną ofertę, możliwie najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, możliwości i miesięcznego zużycia prądu. Potem pozostaje Ci już jedynie czekać na potwierdzenie mailowe, bo wszystkie formalności Po Prostu Energia załatwi za Ciebie!

No dobrze, ale dlaczego prąd w Po Prostu Energia jest korzystniejszy niż u konkurencji? Choćby dlatego, że to firma, która nie musi utrzymywać placówek rozrzuconych po całym kraju. Po Prostu Energia działa w internecie. Dostarcza energię wszystkim Polakom, a jednocześnie nie produkuje stert papieru m.in. dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest eSign, pozwalający na zdalne podpisanie umowy. Konieczność drukowania i wysyłania dokumentów do klientów również zwiększa ceny u konkurencji. 

Już dziś wejdź na stronę Po Prostu Energia i znajdź rozwiązanie najlepsze dla swojego domu lub dla swojej firmy.