a

a (a)

Pomóż skórze osób z inkontynencją! Poznaj kosmetyki i inne produkty, które się o nią zatroszczą

Inkontynencja to problem, który wciąż jest poruszany nie dość często, aby przestał być traktowany jako temat tabu. A przecież z takimi objawami jak nietrzymanie moczu i kału zmagają się osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni!

Minimalizowanie efektów inkontynencji obejmuje rozmaite metody - farmakologiczne, ale i tradycyjne, polegające na ćwiczeniach. Bywa, że stosuje się również leczenie chirurgiczne. Przy tym wszystkim nie mniej ważne jest też dbanie o higienę i troszczenie się o skórę narażoną na podrażnienia.

Walka z problemem nietrzymania moczu i kału powinna obejmować kompleksowe podejście do tematu. O czym należy pamiętać, jeśli chcemy wpłynąć na zniwelowanie objawów inkontynencji?

Walka z inkontynencją - sposoby

Bardzo istotne jest wypijanie dziennie 1,5-2 litrów niegazowanych płynów. Woda mineralna, herbata ziołowa, ewentualnie kawa zbożowa lub odtłuszczone mleko - przyswajanie ich w odpowiedniej ilości pozwala uniknąć odwodnienia, utraty sił i zaburzeń psychomotorycznych. Niwelowanie takich objawów okazuje się bardzo ważne w przypadku osób starszych, które powinny być w dobrej formie, żeby zachowywać jak największą możliwą kontrolę nad swoim ciałem.

Znaczącą rolę odgrywają oczywiście przyjmowane pokarmy, ponieważ ich jakość i rodzaj wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Jeśli osoba z inkontynencją chce uniknąć problemów ze wzdęciami, które powodują ucisk na cewkę moczową i w efekcie popuszczanie moczu, powinna zdrowo i regularnie się odżywiać.

Regularne ćwiczenie mięśni aktywizujących układ moczowy, chociażby mięśnia Kegla w przypadku kobiet (mięśnia odpowiedzialnego za kontrolę zwieracza pęcherza moczowego), stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na niwelowanie objawów inkontynencji. Ich dużą zaletą jest to, że można wykonywać je wszędzie i kiedy tylko osoba cierpiąca na dolegliwości ma taką możliwość.

Właściwa higiena przyczynia się do poprawy jakości życia, a zachowanie dyskrecji jest jednym z czynników, na którym najbardziej zależy osobie z dolegliwościami. Powinna mieć ona dostęp do środków chłonących - wkładek, pieluchomajtek, pieluch - dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia i stopnia mobilności. Warto zadbać także o podkłady chłonące w miejscach, w których często siedzi lub leży osoba ze schorzeniem.

Jak dbać o skórę osoby z inkontynencją?

Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza delikatna skóra starszych osób. Niestety wzmożone oddawanie moczu i kału  oznacza kontakt skóry z wilgocią, co wpływa na osłabienie bariery obronnej skóry. Jest wtedy bardziej podatna na podrażnienia i negatywne działanie bakterii wywołujących wysypkę. Niejednokrotnie starsze osoby z nietrzymaniem moczu zmagają się z zapaleniem skóry związanym z nietrzymaniem moczu tzw. IAD. W takim przypadku kluczowy jest wybór odpowiednich środków do pielęgnacji - nie powinno być to zwykłe mydło, ponieważ ma właściwości wysuszające, a przez to osłabiające skórę. Należy pamiętać o tym, aby po umyciu zawsze nałożyć na skórę środek nawilżający i krem ochronny - albo skorzystać z środka pełniącego te trzy funkcje.

Do mycia najlepiej zastąpić zwykłe mydło łagodnym środkiem myjącym bez spłukiwania. Warto zaufać produktom przetestowanym przez osoby zmagające się z inkontynencją. Kosmetyki specjalistyczne do pielęgnacji skóry można podzielić na kilka segmentów:

Oczyszczanie (bez spłukiwania)

TENA Wash Cream - produkt stworzony z myślą o pielęgnacji okolic krocza w trakcie zmiany produktów chłonnych, dobry także do oczyszczania skóry całego ciała. Ma silne właściwości nawilżające (7 razy bardziej niż mydło) i został przystosowany do higienicznego oczyszczania bez użycia miski i myjki. Pomaga pozbyć się zanieczyszczeń oraz przykrych zapachów.

TENA Wash Mousse - pianka myjąca "3 w 1" w sprayu, który zarazem oczyszcza, chroni i regeneruje skórę. Nie wymaga spłukiwania. Może być stosowany do pielęgnacji całego ciała.

TENA Wet Wipe - rekomendujemy ich używanie przy każdej zmianie produktu chłonnego, dzięki temu skóry pozostaję oczyszczona przed szkodliwym działaniem substancji drażniących takich jak mocz czy kał.

Oczyszczanie ze spłukiwaniem

TENA Shampoo & Shower - łagodny żel pod prysznic i dodatkowo odżywczy szampon do włosów w jednym. Pomaga pielęgnować delikatną skórę osób starszych. Preparat umożliwia kompleksową pielęgnację - ma właściwości odżywcze i antystatyczne, prócz tego zawiera prowitaminę B5.

Pielęgnacja

Po myciu należy zastosować środki, które zmiękczą i ukoją wrażliwą skórę oraz ułatwią naturalne utrzymanie jej wilgotności.

TENA Skin Cream - nieperfumowany z witaminą E - odżywczy krem do suchej skóry nadający się do pielęgnacji jej wysuszonych fragmentów, szczególnie po kąpieli.

TENA Skin Lotion - z witaminą E - lekka emulsja stworzona z myślą o skórze suchej i normalnej, która pozwalaj utrzymać właściwe pH i nadaje się do stosowania na całym ciele.

Ochrona

Bywa, że wrażliwa skóra potrzebuje dodatkowej ochrony - wtedy warto sięgnąć po środki, które łagodzą podrażnienia i zapobiegają dalszym uszkodzeniom.

TENA Zinc Cream - krem łagodzący podrażnioną i wrażliwą skórę. Ma w składzie zawiera 10% tlenku cynku oraz witaminę E.

TENA Barrier  Cream - krem tworzący wodoodporną barierę, która stanowi dodatkową ochronę przed czynnikami podrażniającymi. Pomaga zapobiegać uszkodzeniom skóry. Zawiera w składzie glicerynę, olejki naturalne oraz witaminę E.

O czym pamiętać przy doborze środków do pielęgnacji?

Preparaty używane przez osoby z nietrzymaniem moczu powinny być nieperfumowane, żeby nie wzmagać przyczyniających się do dyskomfortu zapachów. Pamiętaj, że tylko odpowiednią higieną zapobiegniesz podrażnieniom oraz infekcjom skóry, więc warto zadbać o to, aby mieć ze sobą preparaty i inne środki higieniczne w miejscach, w których zmagający się z problemem inkontynencji może potrzebować nagłej pielęgnacji.