Kobiety i mężczyźni mają różne potrzeby

Kobiety i mężczyźni mają różne potrzeby (Fot. Shutterstock)

Kobiety i mężczyźni się różnią, to jasne. Poznaj produkty na nietrzymanie moczu dopasowane do ich potrzeb

Okazuje się, że pozornie podobne dolegliwości mogą mieć w zależności od płci nieco inny przebieg i objawy. Na szczęście na rynku dostępne są produkty, które poprawiają komfort zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Inkontynencja czyli nietrzymanie moczu jest problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Jednak niektóre typy inkontynencji dotykają głównie kobiety, a inne są charakterystyczne dla mężczyzn. Warto poznać różnice między nimi, zwłaszcza jeśli problem dotyczy nas lub naszych bliskich.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Najczęstszą formą inkontynencji u pań jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jak sama nazwa wskazuje, do wycieku moczu dochodzi podczas wysiłku fizycznego, ale nie tylko. Popuszczanie mogą wywołać inne czynności, które powodują napięcie mięśni brzucha, np. kichanie lub kaszel. Przypadłość rozwija się z wiekiem. W przypadku jej bardziej zaawansowanych form, przykrą niespodzianką może się skończyć nawet lekka aktywność, np. chodzenie. W najcięższych przypadkach mocz mimowolnie wycieka nawet, gdy osoba dotknięta inkontynencją pozostaje w pozycji leżącej.

Co powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu? Najczęściej jest ono skutkiem osłabienia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Mięśnie te mogą zostać uszkodzone np. w czasie porodu, w wyniku operacji lub z powodu wad wrodzonych. U wielu kobiet problemy pojawiają się w czasie menopauzy. Wpływa na to obniżony poziom estrogenu, który stymuluje mięśnie dna miednicy.

Jak sobie pomóc?

Kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na nietrzymanie moczu. Ale nie ma się czego wstydzić. Z dolegliwościami można walczyć, ćwicząc mięśnie Kegla i stosując się do wskazówek lekarza. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie operacyjne.

Aby na co dzień czuć się świeżo i kobieco, warto używać wkładek i podpasek specjalistycznych TENA Lady. Wkładki przypominają podpaski higieniczne, ale są dużo lepiej dostosowane do potrzeb kobiet z inkontynencją. Są dostępne w wielu rozmiarach - od mini slim do max. W ofercie TENA są również modele we skrzydełkami i przeznaczone do ochrony podczas snu.

Dzięki technologii microPROTEX wkładki i podpaski specjalistyczne TENA są bardziej chłonne niż podpaski higieniczne (największe mogą wchłonąć nawet 1000 ml płynu), a do tego na tyle cienkie, żeby nie odznaczać się pod ubraniem. Zapewniają także ochronę przed nieprzyjemnym zapachem. W odróżnieniu od wielu podpasek, wkładki TENA mają wyjątkowo delikatną dla skóry powierzchnię, dzięki czemu można je nosić codziennie bez obawy o podrażnienia.

Panie, które szukają jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa, mogą zdecydować się na bieliznę chłonną TENA Lady Pants. Zapewnia ona potrójną ochronę - przed przeciekami, nieprzyjemnym zapachem i wilgocią. 

Bielizna TENA jest wyposażona w system Fresh Odour Control, czyli unikalne mikroperełki chroniące przed nieprzyjemnym zapachem. Oprócz bezpieczeństwa, gwarantuje też wygodę. Wkład chłonny został zaprojektowany tak, żeby pasował do kształtu kobiecego ciała.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Przejdźmy teraz do męskich spraw. Choć panowie są mniej narażeni niż panie na nietrzymanie moczu, problem ten dotyka nawet 1/4 mężczyzn po 40. W przypadku "płci brzydkiej", mamy najczęściej do czynienia z tzw. nadreaktywnym pęcherzem moczowym. Osoby dotknięte tą dolegliwością muszą częściej odwiedzać toaletę, ale nie to jest najbardziej kłopotliwe. Chorzy często czują nagłe, bolesne parcie na pęcherz, nawet jeśli nie jest pełen. Towarzyszy temu mimowolny wyciek moczu.

Przyczyny zespołu nadreaktywnego pęcherza mogą być różne. Zazwyczaj winne są uszkodzenia nerwów kontrolujących pęcherz, ale u panów dolegliwości wiążą się często z przerostem prostaty. Dlatego jeśli mężczyzna zaczyna częściej niż 8 razy na dobę odwiedzać toaletę, powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Idealne rozwiązania dla każdego mężczyzny

Jak wiadomo, męska anatomia różni się od kobiecej, dlatego TENA stworzyła wkładki specjalnie dla panów. Są tak samo chłonne i dyskretne, co te przeznaczone dla kobiet, ale ich kształt zapewnia panom wygodę, a mocny pasek klejący gwarantuje, że będą się trzymały bielizny. TENA oferuje też bieliznę chłonną. Każdy z tych produktów jest wykonany z oddychającego materiału i zapewnia wysoką ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem.

Na stronie internetowej TENA panowie mogą zamówić bezpłatne próbki produktów TENA. Pomoże to im w skutecznym dostosowaniu rozwiązań do ich potrzeb.